Zavrieť

Porady

Nezamestnaná na PN

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Od 1.2.2019 som nezamestnaná, evidovaná na UP. Do 31.7. som mala nárok na dávku v nezamestnanosti. V priebehu júna a júla sa môj zdravotný stav natoľko zhoršil, že som 2.8. zostala na PN a 6.8. ma operovali s následnou hospitalizáciou a pokračujúcou PN. Mám nárok na nemocenskú ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nemáš nárok na nemocenské, pretože počas evidencie na UP nemáš aktívne nemocenské poistenie, ani nárok nevznikol v 7-dňovej ochrannej dobe. PN - na tlačive UP, slúži len ako ospravedlnenie neúčasti na aktivitách UP.
    glascat7 Ďakujem všetkým za rady a želám príjemný víkend.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak máš v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia /zamestnania a prihlásiš sa na dobrovolné poistenie tak nárok na PN platenú mať budeš.
    Pozor nesmie ísť o dni poistenia získaných na rodičovskej dovolenke.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Z aktuálnej, už vystavenej PN-ky nebude nárok ...
    Xanti To áno ale PN pre UP je len lajstro podpísané lekárom.
    PN pre SP je doklad .
    veronikasad Nepíše aké tlačivo jej doktor vystavil
    veronikasad Keď poberala dávku v nezamestnanosti, podmienku 270 dní by mala mať splnenú. Pýtať sa mala predtým ako išla na PN-ku
    glascat7 Mám normálne tlačivo na PN, vystavené a podpísané mojou lekárkou. Pýtala som sa panej na UP, povedala mi, že PN by mala byť vystavená do 3 dní od konca 6 mesačnej nezamestnanosti, čo aj bolo....Takže vlastne teraz nedostanem za túto PN nič?
    veronikasad Nie, počas poberania davky v nezamestnanosti nie si nemocensky poistená, ochranna lehota trva len 7 dni od skoncenia pracovneho pomeru. Ako pise Xanti, pred zaciatkom PN sa bolo treba prihlasit na dobrovolne poistenie v SP.
    Nemicenske vyplaca SP, nie UP, informácia pracovníčky UP nie je spravna.
    kopretinka Ako si môžu dovoliť klamať ľuďom? A žiadny postih za to?
    veronikasad To co hovorila pracovníčka UP zrejme plati pre PN-ky vystavené na tlačive UP, bez naroku na nemocenské.
    avalik kopretinka, pracovnicka UP nie je kompetentna vyjadrovat sa k narokom na nemocenske ... treba sa informovat na tom urade, ktory davku priznava - vyplaca
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si doložila riadnu DPN aj v SP - zrejme ti už prišlo zamietavé rozhodnutie.
    Ak by ti terajšiu DPN lekár ukončil - a nanovo ťa vypísal, tak by si mohla využiť to, čo xanti napísala . Len to už záleží od lekára ... či to môže ? Pri novej dg by to šlo.
    Bohužiaľ - neznalosť predpisov nikoho neospravedlňuje. OL je 7 dní po skončení poistenia. ( len tehotné majú 8 mesiacov) ☺ viď z o SP
    glascat7 Neprišlo mi zo SP nič, preto sa tu pýtam.... Už som sa zmierila s tým, že nič nedostanem. Tú PN som neplánovala, netušila som, že to dospeje až k operácii, takže to dobrovoľné prispievanie do SP je pasé. Len ma mrzí, že človek zháňa informácie, chodí od jedných k druhým a ak má šťastie, trafí na kompetentných a informácie dostane. Ja som nemala. Lekárku nebudem otravovať novou PN, možno ešte dva týžne a ukončí mi túto. Radšej by som si našla prácu a fungovala normálne.... Mala som od 1.9. nastúpiť do zamestnania, bola som už dohodnutá a pred podpisom zmluvy som sa ocitla v nemocnici, samozrejme, miesto som nedostala a už je obsadené....
    Katy a R pracovníčka UP ťa informovala len o ich podmienkach, čo sa týka DPN.
    ona neinformuje o zák o SP, ani o podmienkach vyplácania dávky zo SP - a ani možno nevie, že ako presne to bolo s tvojími poisteniami. (to by už bolo navyše)
    A dala si to tlačivo na SP? - ak ti ešte neprišlo rozhodnutie, tak príde neskôr. Ak by bol nárok na dávku, už by si mala peniažky za august na účte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.