Zavrieť

Porady

Ako zmením zápis v katastri z inej stavby na rodinný dom.

Ahojte, kúpila som dom, avšak v katastri je zapísaný ako iná stavba. Kedže si chcem zobrať hypotéku na rekonštrukciu, potrebujem aby bola nehnuteľnosť zapísaná ako rodinný dom. Obec mi už toto potvrdenie vydala a pani na katastri ma poslala domov s tým, že k tomu potrebujem aj nejakú oficiálnu žiadosť, ochotná nebola. Už som si to samozrejme googlila ale nenašla som žiadny vzor žiadosti a bola by som nerada aby ma s tým stále vracala. Neviete mi poradiť prosím pekne? Budem velmi vdacna ak ste to niekto už riešili
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najskôr požiadaj podľa § 68 ods. 3 ako vlastník o nahliadnutie do zbierky listín, aby si vedel, na základe čoho bola stavba v katastri premenovaná.
    Potom daj podľa § 59 návrh na opravu chyby. Ak nenájdeš vzor na nete, popíš tam všetko o nehnuteľnosti, čo nájdeš a prilož potvrdenie obce. Návrh podáš ako vlastník.

    Pozri zákon https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/162/20191001

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Neviem, aké potvrdenie ti vydala obec, ale potrebuješ nové kolaudačné rozhodnutie, v ktorom bude rozhodnutie o zmene užívania stavby.

    Pozri tu:

    https://www.nehnutelnosti.sk/ziadost...ivania-stavby/

    https://www.lewik.org/term/10344/zme...tavebny-zakon/

    Zdá sa, že sa dostaneš do bludného kruhu - nedostaneš úver, lebo najprv treba rekonštruovať a skolaudovať ako rodinný dom, ale na druhej strane nezrekonštruuješ, lebo nemáš peniaze.

    Bude treba asi založiť inú nehnuteľnosť ako zábezpeku za úver, potom zrekonštruovať, následne zmeniť účel užívania a nakoniec zmeniť zábezpeku na zrekonštruovaný dom.
    lucia1414 Ahoj, obecný urad mi dal potvrdenie o tom, že supisne cislo bolo pridelene na vystavbu rodinneho domu, je to dom z roku 1925. Predosli majitelia to zmenili na inu stavbu, predpokladam že kvoli nizsej dani z nehnutelnosti, kedže dom vyuzivali len ako vikendovy dom. Pani na katastri si to prezrela a povedala mi, že k tomu otrebuje aj ziadosť, ktoru vsak nikde neviem najst aby ma s tym opakovane nevracala spat, takže som len chcela vediet ci to nahodou už niekto neriešil, že ma možno vzor tej žiadosti. Ale dakujem )

    Ako zmením zápis v katastri z inej stavby na rodinný dom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.