Zavrieť

Porady

Kurzové rozdíly na domácí faktuře v zahraniční měně?

Pěkný den, prosím Vás o radu při útování tuzemské došlé fatury za služby.
Faktura je od slovenského dodavatele, služba byla poskytunuta na slovensku a dodavatel nám fakturuje celkovou sumu v EUR, dále uvádí základ daně a daň v EUR a přepočítací kurz a hodnotu základu daně a daně v SKK.

Chápu dobře, že pro účely DPH musím použít kurz a základ daně v SKK, jak mi dodavatel na faktuře uvedl?
Ale co mám pak provést s celkovou sumou faktury v EUR, když došlé faktury v zahraniční měně účtujeme datumem přijetí?
Vzniknou mi kurzové rozdíly na 321?
A nebudu zkreslovat daň z příjmů, když zaúčtuji 518 (ZD) kurzem, který mi vyčíslil dodavatel?

Moc děkuji za odpověď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Ak som dobre pochopila, jedná sa o fakturáciu medzi dvoma slovenskými subjektami v cudzej mene. Najlepšie je dohodnút si zmluvne, ktorý kurz sa
    bude akceptovať obidvoma stranami a tým kurzom potom prepočítať faktúru aj DPH. V internej smernici by som si stanovila, že u tuzemských faktúr v cudzej mene budem používať na prepočet dohodnutý kurz. Vzniknutý rozdiel samozrejme ovplyvní daň z príjmov.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ak sa nemýlim, tak doúčtovaním kurzových rozdielov ( zisk, alebo strata ) by sa mal vplyv ( kurzu zaúčtovania ) na daň z príjmu neutralizovať.

    A osobne pri tuzemských fa používam ku účtovaniu tiež kurz od dodávateľa ( doteraz vždy NBS stred).
    Naposledy upravil Milan Benka : 06.09.06 at 04:21

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Prečo ste si si všetci istí, že ide o slovenskú firmu? Mne to pripadá, že o českú, ktorej prišla FA v EUR so slovenskou DPH.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    JanaSys
    Prečo ste si si všetci istí, že ide o slovenskú firmu? Mne to pripadá, že o českú, ktorej prišla FA v EUR so slovenskou DPH.
    Pozri v zadaní témy
    "prosím Vás o radu při útování tuzemské došlé fatury za služby"

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    benka
    Pozri v zadaní témy
    "prosím Vás o radu při útování tuzemské došlé fatury za služby"
    Dík, my túto chybu u užívateľov voláme "nevidí cez oči".
    Potom súhlas - použiť kurz, aký použil dodávateľ. Treba to dať do smernice, že pri takýchto FA sa používa na prepočet tento kurz.

    Ešte ale rypnem. Keď je zadávateľka z Kolína, nemyslela pod tuzemskou FA niečo iné? Nechce sa mi veriť, že by robila učto pre slovenskú firmu.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    JanaSys
    Dík, my túto chybu u užívateľov voláme "nevidí cez oči".
    Potom súhlas - použiť kurz, aký použil dodávateľ. Treba to dať do smernice, že pri takýchto FA sa používa na prepočet tento kurz.

    Ešte ale rypnem. Keď je zadávateľka z Kolína, nemyslela pod tuzemskou FA niečo iné? Nechce sa mi veriť, že by robila učto pre slovenskú firmu.
    Všetko je možné, ja robím dve české firmy.

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    benka
    Všetko je možné, ja robím dve české firmy.
    Tak mi len potvrď, že keby to bola česká firma, tak celú čiastku v EUR prepočíta kurzom na Kč akým potrebuje, bez ohľadu na čiastky uvedené v Skk. Áno alebo nie?

    ZuzanaRa je offline (nepripojený) ZuzanaRa

    nováček ve vodách slovenského účetnictví - doufám, že se neutopím a že mi poradíte :o) ...viac ZuzanaRa
    Zdravím, opravdu účtuji slovenskou firmu, tuzemskem jsem myslela Slovensko. Jen neumím dobře psát poslovensky(nechci psát nějaké nesmysly) a pracuji v Kolíně v ČR.

    Děkuju za odpovědi, jen se chci ujistit, zda tomu dobře rozumím. Po tom, co si smluvně s dodavatelem ošetřím, že použiji jeho kurz, použiji ho pro celou fakturu?? Tzn. pro 518,343 i 321? (Kurzové rozdíly při úhradě jsou mi jasné) Šlo mi o zaúčtování 321 - zda mi na ní při účtování nevzniknou rozdíly, protože dosud používáme u došlých zahraničních! faktur kurz, kdy faktura přijde. Kdybych aplikovala toto u tuzemské došlé faktury, vzniknou mi rozdíly na:
    /321 (kurz přijetí faktury)
    518(kurz dodavatele)/
    343(kurz dodavatele)/
    ? kurz. rozdíl

    Takže radíte dohodnout si smluvně kurz s dodavatelem a CELOU fakturu zaúčtovat tím kurzem?

    Děkuju!

    Kurzové rozdíly na domácí faktuře v zahraniční měně?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.