Zavrieť

Porady

Prijatá faktúra bez nároku na odpočítanie dane.

Zdravím, som platca DPH, SZČO, JÚ. Prenajímam byt súkromnej osobe, prenájom je bez DPH. Nemám nárok na odpočet DPH z faktúr za energie, ktoré uhrádzam ja ako prenajímateľ. Ide o to, ako ich zaúčtovať v Alfe a kam ich zaradiť v KV. Ak ich zaúčtujem bez nároku na odpočet DPH, to znamená, že zadám v kolonke DPH číslo 21 An, automaticky ju nezahrnie do KV. Ale čo som si naštudoval, tak údaje z prijatých faktúr, ak nemám nárok na odpočet DPH by mali byť v KV v časti B1. Čo mi ale program Alfa nedovolí. Má s tým niekto skúsenosti a vie poradiť? Ďakujem pekne za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    A to odkiaľ máš, že nemáš nárok na odpočet DPH z faktúr za energie? Podľa mňa sa mýliš. Normálne si z faktúr za energie môžeš uplatniť odpočet DPH. Fakturácia za skutočnú spotrebu energie je predmetom DPH:..čiže faktúru normálne zaúčtuješ a odpočítaš DPH. Do KV pôjde tá faktúra do časti B2.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina No nie, nemám nárok na odpočet DPH, to viem, už som to konzultoval s FS. Ja potrebujem vedieť odpoveď na moju otázku v zadaní.
    lotina Aj tak ďakujem za záujem, vie niekto odpoveď?
    mondes Tak pre istotu sa pýtam. Ten byt je súkromný,alebo slúži na podnikateľské účely?
    Dáša_ o tom odpočítaní dph - píše, že byt prenajíma súkromnej osobe. https://www.financnasprava.sk/sk/obc...dpocitanieDane
    mondes No, tak tento link je super. Tam to má pekne vysvetlené. Ja som skôr myslela to, že či ten prenájom je podľa § 6 ods. 1 a teda má na to živnosť, alebo ods. 3.
    Pozri tu, napr. otázka č. 6:

    https://podpora.financnasprava.sk/80...v---vymedzenie
    Dáša_ podla mna ked prenajíma súkromnej osobe, tak nikdy nemá nárok na odpočet DPH. Je jedno, či podľa odstavca1 alebo 3
    marjankaj Mondes, asi čítala zákon o dph
    §49/2
    Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

    teda ak faktúruje bez dph, tak asi nemá od čoho odpočítavať daň, či?
      zbaliť

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Byt prenajímaš bez DPH podľa par. 38, nemáš nárok na odpočet DPH pri plneniach, ktoré s týmto prenájmom súvisia. Keby si hľadal na stránke FS, tak by si našiel, že pri takýchto oslobodených plneniach podávaš KV iba s identifikačnými údajmi a nevyplnenými riadkami. Samozrejme, ak nemáš nič iné súvisiace s DPH.
    lotina Ďakujem za odpoveď. Takže ja mám aj iné plnenia s DPH, podávam KV, ale teda faktúry, z ktorých nemám nárok na odpočet nevstupujú do KV. Tak som to pochopil. Ešte raz ďakujem.

    Prijatá faktúra bez nároku na odpočítanie dane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.