Zavrieť

Porady

Prííjmy do 100 000 Eur a nad 100 000 Eur od 1.1.2020 - diléma

V roku 2018 som mal ako SZČO ročný príjem 92 150 Eur. tento rok okolo 102 000 Eur . Na budúci rok neviem ,ale bude sa to pohybovať možno tiež medzi tou hranicou 95 000 Eur a 105 000 Eur. Vyšiel nový zákon z dielne SNS., Do 100 000 Eur 15 percent daň, nad 100 000 Eur 19 percentná a od určitej hranice 25 percent. Tak čo s tým robiť? Príjem môžem mať aj 99 000 Eur aj 101 000 na budúci rok. Nechcem nejako mať dva účty v banke. Mám jeden podnikateľský, príjmy sa tam ľahko dajú skontrolovať , či tam prišlo na účet za rok 99 000 alebo 101 000 Eur. Ale potom je to veľký rozdiel v platení daní a ak prekročím tesne 100 000 covú hranicu: ? O koľko prídem ak budem mať 101 000 ročný príjem a nie 99.000 Eur:?Má ten zákon nejakú logiku? Výdavky mám okolo sumy 42 000 Eur- 45 000 Eur.
Naposledy upravil ziv123 : 03.01.20 at 11:48
17 komentárov     zbaliť
marjankaj A ty nie si platca dph?
ziv123 nie som, písal som to
Jana Motyčková pri tom obrate?
ziv123 môžeš pracovať v zdravotníctve, tam nemusia byť platcovia DPH
ziv123 Dobre , bude SZČO ,platca DPH povedzme a bude mať za rok 2020 ročný príjem 99 000 Eur alebo 101 000 Eur. . Výdavky 50 000 Eur. Tak aké tam budú zmeny v platení daní? Nebude to viesť k tomu aby ľudia špekulovali? A nie všetci chcú špekulovať. Aký je rozdiel maž príjem 99 999 Eur a 100 001 Eur To som myslel.
marjankaj Máš už nové tlačivá na finančnej správe, tak si to vypočítaj. rozdiel je cca 2770€..... 7500/10270
jslancik určite? szčo je fyzická osoba, či?
marjankaj jslančík, veď si prečítaj v zadaní.
marjankaj A rozdiel medzi fyzickou a právnickou je spomenutý v §50/8 a presnejšie v občianskom zákonníku.
ziv123 Ďakujem marjankaj , áno tak to aj mne vychádza že pre jedno , dve tri eura je tam rozdiel 2770 Eur, 7500/10270 Eur. To som chcel tou otázkou povedať že neviem či to bolo domyslené.
marjankaj Stačí aj jeden cent 100000,00€ oproti 100000,01€.
marjankaj Aj vianočné príspevky vymysleli podobne.
ak bol dôchodok 420,40€ príspevok bol 124,33€
ak bol dôchodok 420,50€ príspevok bol 98,81€
To museli robiť naozaj odborníci.
marjankaj Ale môžeš si to znížiť, prejdi na výdavky percentom 60%.
Jarka 1 Výdavky percentom nepomôžu. Sú v obmedzenej výške.
marjankaj Tiež pravda. Najlepšie je chudobným, tým veľa nezoberú.
veronikasad Janko, zly priklad vianocneho prispevku si dal, jeden cent navyse nestaci, dochodky sa zaohruhluju na cele desiatky
marjankaj opravil som. Ale prečo trestajú aj dôchodcov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    no ved pošli posledné faktúry na poslednú chvíľu, aby ich nestihli uhradiť
    marjankaj A kľudne aj v januári.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ziv123 To znamená čo? Že SZČO ak mal príjem 99 999 Eur a výdavky 50000 Eur zaplatí 15 percentnú daň a ak mal o 2 eura viac teda ročný príjem 100 001 Eur / výdavky tie isté 50 000 Eur/ zaplatí 176,8 násobok sumy platného životného minima 19 percent a 25percent nad sumu 176,8 násobku živorného minima. Zjednodušene zaplati 19 percent daní niečo do 36 000 Eur a 25 percent nad sumu 36 000 Eur. To znamená že preto že mal SZˇCO príjem vyšší ako dve eura zaplatí daň o vyše 2000 Eur viacej.Nechce sa mi presne počítať , ale sú to také sumy myslím.
    Katy a R aj viacej ... odjakživa ľudia špekulovali je aj taký termín že "optimalizácia"
    ziv123 Vieš Katy , niečo je iné "optimalizovať" a niečo iné že pre jedno euro navyše príjmu ti naskočí suma vyššia o 2750 Eur. Ja som iba nastolil túto tému.Ako by v takýchto prípadoch postupovali poraďaci. Na jednej strane super zákon, 15 percent do 100 000 Eur a na druhej prekročenie tejto sumy o pár stoviek eur. To je ako by si bol trestaný za to že sa snažíš.
    Jana Motyčková Nič nové pod slnkom, aj pri SP kvôli 1 euru môžete prekročiť limit a namiesto 0 platíte 167 mesačne.
    Katy a R a ďalší príklad - prekročenie hranice (aj o cent), od ktorej je nutnosť podať DP
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Má. Od bezdomovcov štát veľa nezíska, tak treba vybrať od tých čo majú nadštandardné príjmy.
    pavol54 Od tých čo majú nadštandardný príjmy tiež nič nedostanú, lebo majú sídlo v inom štáte. Ovšem otázka je, čo sa považuje za nadštandardný príjem. Počiatek by poradil

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    to by bola krásna otázka na tvoju účtovníčku. taká skúšobná, vieš? či sa vie ako-tak pohybovať v svojom obore.

    vieš mimochodom, že tvoja otázka nie je v súlade s kódexom porady? tváriš sa, že špekulovať nechceš. tak nešpekuluj. maj príjem taký, aký bude. a pani účtovníčka si s tým poradí.

    zaujímavé, že si nezabudol podotknúť, z akej dielne je daný zákon. ale prečítať si ho nestihol. myslím, že priemerne inteligentný človek tomu pochopí. tak sa nepodceňuj.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial budes ucto robit priebežne a nie koncom marca, vieš si prijem ustrazit napr. tym, ze sa s odberatelom dohodnes, ze ti fakturu uhradi nie koncom decembra, ale zaciatkom januara...Minimalne jeden rok si príjem posunies. Posielat na iny ucet nedoporucujem, od januara uz banky povinne nahlasujú vsetky ucty na FS
    Ak sú stanovené nejaké limity, vzdy budu niektori znevyhodneni, aj keď prekrocia o jedno euro (NCZD, prijem pre registraciu DPH, platenie odvodov do SP , hranica prijmu pre kompenzacie a vela inych)
    ziv123 Ďakujem veronikasad, aj mňa to napadlo že volať aby neposielali koncom decembra, aj keď oni niekedy naschvál pošlu, lebo tiež chcú mať výdavky. Tie limity, že sú stanovené to chápem, iba som nastolil tému, že ti pre limit jedno euro nabehnú dane skoro 3000 Eur navyše
    veronikasad Pokial nie si poslancom parlamentu, nic s tym neurobis. Vzdy to bude pre niekoho vyhodne a ineho nevyhodne... Ak poskytujes sluzby pravnickej osobe, ktora vedie PU, podmienka zaplatenia sa sleduje len v spevifickych pripadoch. Nic ine ako pravidelne spracovanie ucta ti nepomoze.Viem o com píšem, sama to klientom, ktorych sa to tyka, robím.

    Prííjmy do 100 000 Eur a nad 100 000 Eur od 1.1.2020 - diléma

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.