Zavrieť

Porady

Ak poberám 45¨% ČID a som nezamestnaná momentálne na PN v ochrannej dobe, ako dlho môžem byť PN a poberať nemocenské?

Som poberateľka 45% invalidného dôchodku. Na konci roka.2019 som ukončila pracovný pomer a v ochrannej lehote mi bola vystavená PN, takže v súčasnej dobe nepoberám podporu v nezamestnanosti ale nemocenské dávky. Chcem sa opýtať, ako dlho môžem poberať nemocenské dávky po vystavení PN? Bolo mi totiž povedané, že keď poberám invalidný dôchodok, mám ísť na úrad práce a poberať príspevok v nezamestnanosti, ale pokiaľ je zákon o ochrannej lehote na PN, ktorá mi bola vystavená a poberám PN už tretí mesiac, chcem vedieť na koľko mesiacov mám zo zákona nárok na poberanie nemocenských dávok a či má právo posudkový lekár mi prikazovať, že mám PN ukončiť a ísť na ÚP, aj keď som stále na pravidelných kontrolách u lekára, ktorý doporučuje aj naďalej PN?
Naposledy upravil lolitalolita : 18.02.20 at 07:06
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Čo sa týka dĺžky DPN - už je to tu x-krát písané, že o tom rozhoduje lekár. Nemáš "nárok zo zákona" - ale dôvod na DPN musí byť zdravotný- uzná lekár a bude trvať toľko, koľko on uzná za vhodné (alebo teda na tvoju žiadosť môže skončiť aj skôr, ak budeš veľmi chcieť). A je jedno, či je niekto ID, alebo nie je.
    Dúfam, že si sa najskôr zaevidovala na UPSVaR - a až potom DPN? V takom prípade sa nič nedeje - po skončení DPN budeš mať nárok na davku v nezamestnanosti. Ak si tak neurobila - tak pôjdeš až po skončení DPN - len tam potom treba pozrieť, či budeš mať dosť dní poistenia.
    kuk zák o SP aj tu: https://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
    Naposledy upravil Katy a R : 18.02.20 at 07:58
    veronikasad Odkedy trva DPN, mala si inu PN v poslednom roku trvania pracovneho pomeru?

    Ak poberám 45¨% ČID a som nezamestnaná momentálne na PN v ochrannej dobe, ako dlho môžem byť PN a poberať nemocenské?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.