Zavrieť

Porady

Maximalne materske - odvody do soc. poistovne

Zdravim,

chcem sa informovat ohladom moznosti zvysenia materskej. Momentalne som zamestnana na TPP a splnam 270 dni platby nemocenskeho. Zaroven mam aj zivnost, kde ale zatial neplatim ziadne odvody (1. rok). V pripade odchodu na matersku dovolenku sa mi bude vymeriavaci zaklad vyratavat z odvodov z minuleho roka (cize za TPP a 0 za SZCO). Ak by som si ale chcela zvysit matersku, da sa to tak ze si minimalne 90 dni pred odchodom na MD zacnem platit odvody do soc. poistovne zo sumy Max. vymeriavaci zaklad - moj vymeriavaci zaklad?

Vopred dakujem za odpovede.
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Ako dobrovolne poistena osoba?
Vimo ano, ako dobrovolne poistena osoba. Povinne poistenie mi nevznika, nakolko som neprekrocila 12 nasobok mvz.
Katy a R a čítaš odpovede???
Mila123 dobrovoľné poistenie nie je vôbec vhodné.....ak si už raz nemocensky poistená v zamestnaní, nemôžeš byť poistená aj dobrovoľne.....
veronikasad Ak by to aj bolo možné, co nie je tvoj pripad, aby ti bola materská vyplacana z dobrovoľného poistenia, musela by si ho platit nie 90 dni, ale 26 tyzdnov.
Mila123 Veronika, nie 26 týždňov, ale 270 dní, aby jej vznikol nárok na MD
veronikasad Nepíšem o nároku ale o vymeriavacom základe, ak chce vyšší ako minimálny z poistenia DPO. Predpokladám, že podmienku 270 dní nem.poistenia má splnenú ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pokial bude TP stale trvat, nepomoze ti 90 dni noveho poistenia.
    musela by si mat aj z toho noveho poistenia 270 dni splnenych, aby bol narok na materske z oboch.

    90 dni by pomohlo v pripade, ze by si mala nejaky ukonceny poistny vztah, cize napr. skonceny PP. Zivnost, z ktorej si neplatila poistne, do toho nemozes pocitat.
    Vimo Tzn. ze ak by som mala zo zivnosti zaplatenych 270 dni nemocenskeho, tak len vtedy mam narok na matersku aj so zivnosti. Ok cize, sa to rata ako zvlast poistenie, to som nevedela.. a ak by som napriklad tych poslednych 90 dni zacala pracovat na dohodu, to je nieco ine?
    veronikasad Od 1.7.20 ti vznika povinna registracia zo živnosti? Kedy mas termin porodu?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak máš PP - tak ani si vôbec nemožeš " začať platiť " odvod na nemocenské poistenie ! kuk zák o SP - neexistuje súbeh povinného a dobrovoľného poistenia. A povinné poistenie SZČO nemáš.

    doplnenie: Ak chceš mať dávku platenú z dvoch poistení - tak aj zákl. podmienka 270tich dní musí byť splnená v obidvoch poisteniach. presne kuk zák o SP .
    Naposledy upravil Katy a R : 27.02.20 at 12:53

    Maximalne materske - odvody do soc. poistovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.