Zavrieť

Porady

ma narok na dochodok konatel/spolocnik pri uzatvorenej mandatnej zmluve?

dobry den. stale mi nie je jasne ci ak konatel/spolocnik ma uzatvorenu mandatnu zmluvu (samozrejme za dohodnutu odmenu vyplacanu pravidelne mesacne) a nema uzatvoreny iny pracovno pravny vztah, sa mu takato praca rata do odpracovanych rokov na dochodok (kedze musi byt nahlaseny do SP a ZP a odvazdat odvody). dakujem
8 komentárov     zbaliť
ivka70 poloz si otazku: plati niekto za neho z nejakeho dovodu dochodkove poistenie? ake odvody odvadza?
pe-ter ano, plati odvody do SP okrem prispevku na garancne a urazove poistenie
veronikasad Aka je mesacna vyska odmeny konatela?
pe-ter a je vyska odmeny niakym sposobom rozhodujuca?
veronikasad Možno bude, nová vláda sa chystá meniť podmienky pre posúdenie kvalifikovaných rokov pre výplatu minimálneho dôchodku
Katy a R kvalifikovaná doba je dôležitá len pre "Minimálny dôchodok" podľa z o SP ... ale nárok na dôchodok môže byť aj tak - treba si pozrieť podmienky v zákone - pri nízučkom príjme, resp OMB - len potom aj dôchodok môže byť nižší, ako je ten minimálny
pe-ter ok. takze odpoved na moju otazku je.. ANO rata sa do odpracovanych rokov.
veronikasad ano, aj minimálny mesačný vymeriavací základ sa ráta do doby dôchodkového poistenia a pri aktuálnom znení zákona o soc.poistení aj do kvalifikovaných rokov pre výpočet minimálneho dôchodku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    každý, kto požiada o dôchodok a má splnené všetky podmienky - má nárok na dôchodok. ☺
    Obdobie, ktoré sa počíta ako doba dôchodkového poistenia určuje presne zákon - či už je to povinné poistenie (platiteľ, zamestnanec a zamestnávateľ, SZČO, štát), alebo dobro poistenie (platiteľ poistenec) .. presne to je tu:
    zze/2003-461/60
    ivka70 10.03.20 12:27 odstránil(a) z Porady

    ma narok na dochodok konatel/spolocnik pri uzatvorenej mandatnej zmluve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.