Zavrieť

Porady

Zmena pri platení odvodov poberateľov invalidných dôchodkov od 1.1.2020

Zamestnankyňa bola na komisii v sociálnej poisťovni dňa 20.1.2020 kde mala priznaný invalidný dôchodok do 70 %. Rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku bolo vydané dňa 13.2.2020. Pri zúčtovaní miezd za mesiac 02/2020 som upravila odvody do SP dňom 13.2.2020, zdravotná poisťovňa však odo mňa požaduje opravu odvodov dátumom 20.1.2020. Ako je to správne? Mám odvody do Zdravotnej poisťovni odviesť od 20.1.2020 alebo 13.2.2020 kedy bolo vystavené Rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku?
4 komentárov     zbaliť
Mila123 áno, tak ZP spätne, a SP aktuálne....
misoft
Asi nechápeš pojem Priznanie a Rohodnutie.
Priznali - t.z. má na to nárok od toho dátumu.
Rozhodnutie - písomné vyjadrenie, potvrdenie priznania- dokonca tam aj píšu dátum priznania. A to rozhodnutie môže byť doručené 1,2,3, dni, týždeň, mesiac, rok (ako sa úradom zapáči) po priznaní.

Veď si predstav, že by sa narodil človiečik 1.2. a rodný list by matrika vystavila 1.3. Mal by narodeniny 1.3:?
molmar Chápem rozdiel medzi Priznanie a Rozhodnutie
karka Asi práve chápe, aký je to rozdiel. Preto sa pýta. Sociálna poisťovňa od 1/2020 nežiada opravovať odvody od dátumu priznania, ale od dátumu vydania rozhodnutia! Ale zdravotné odvody a daň treba opraviť od dátumu priznania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karka je offline (nepripojený) karka

    karka
    Áno. Zákon o ZP sa v tomto prípade nemeni. Takže po starom....opravovať.

    Zmena pri platení odvodov poberateľov invalidných dôchodkov od 1.1.2020

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.