Zavrieť

Porady

Pozastavenie živnosti, ale ponechanie DIČ

Chcela by som pozastaviť živnosť, ale potrebujem DIČ , lebo som sa registrovala podla DIČ do národnej banky ako finančná poradca. Po pozastavení živnosti nemusím platiť odvody, ktoré som uhrádzala do sociálnej a zdravotnej poistovne, keď budem používať DIČ? Treba nahlásiť na daňový úrad, že chcem ponechať iba DIČ?
marjankaj To DIČ ti úplne postačuje na platenie odvodov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    marjankaj Veronika, ty sa toho obávať nemusíš.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak aj živnosť zrušíš, budeš aj naďalej SZČO ako doteraz - aj so všetkými povinnosťami! Len to bude podľa iného zákona, nie podľa živnostenského .

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    samozrejme živnosť môžeš pozastaviť - príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b) ZoDP
    no naďalej ostaneš podnikateľom - príjem podľa § 6 ods 1. písm. c) ZoDP a teda ti nezanikne povinné soc. poistenie ... este prichádza do úvahy nízky príjem za r. 2019 a teda by ti poistné mohlo zaniknúť od 1.7.2020, (resp. od 1.10.2020)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad čo si tým chcela napísať ? Finančný poradca nepodniká podľa živnostenského zákona, vo vzťahu k poisťovniam však zostáva samostatne zárobkovo činnou osobou.
    ingridpa mala som na mysli "obyčajného živnostníka" so živnostenským listom. Finančný poradca sa zrejme posudzuje inak. Ďakujem za objasnenie.
    marjankaj Za to že ty to posudzuješ inak, my nemôžeme.
    Čo si tak prečítať zákon o sociálnom a zdravotnom poistení?
    Tam ti vysvetlia, čo je SZČO. a aj povinnosti.
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Samost...%8Dinnos%C5%A5
    veronikasad Téma je o tom, že pozastavuje živnosť a zostáva podnikať ako finančný poradca
      zbaliť

    Pozastavenie živnosti, ale ponechanie DIČ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.