Zavrieť

Porady

mandátna zmluva

Dobry den,

chcem sa spytat, ak je niekto zamestnanec a dostane niekde inde odmenu na zaklade mandatnej zmluvy, plati si odvody len do ZP alebo treba aj do SP? Co som pozerala v zakonoch, tak mi vychadza, ze len do ZP. Je to tak spravne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bazil je offline (nepripojený) bazil

    Vesely chlapak bazil
    Prosím Vás, môže mať mandátnu zmluvu uzavretú aj zamestnanec? . popri svojej práci som si našiel aj inú prácu ale tam by som to chcel riešiť nie ako zamestnanecký pomer s tým, že si po skončení roka urobím dańové priznanie. je to možné?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    jana87
    Dobry den,

    chcem sa spytat, ak je niekto zamestnanec a dostane niekde inde odmenu na zaklade mandatnej zmluvy, plati si odvody len do ZP alebo treba aj do SP? Co som pozerala v zakonoch, tak mi vychadza, ze len do ZP. Je to tak spravne?
    Je potrebné vedieť, na akú činnosť je tá mandátna zmluva. Ak ide napr. o mandátnu zmluvu na výkon funkcie konateľa v s.r.o., zdravotné poistenie sa platí, sociálne sa neplatí.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    bazil
    Prosím Vás, môže mať mandátnu zmluvu uzavretú aj zamestnanec? . popri svojej práci som si našiel aj inú prácu ale tam by som to chcel riešiť nie ako zamestnanecký pomer s tým, že si po skončení roka urobím dańové priznanie. je to možné?
    V zásade to možné je, ak to nebude v rozpore s ustanoveniami danými vo vašej súčasnej pracovnej zmluve.

    bazil je offline (nepripojený) bazil

    Vesely chlapak bazil
    Jozef Mihál
    V zásade to možné je, ak to nebude v rozpore s ustanoveniami danými vo vašej súčasnej pracovnej zmluve.
    Ide o výkon účtovnickej práce u podnikateľa. Od svojho zamestnávateľa mám súhlas na výkon tejto činnost. Takže podľa toho asi môžem pracovať aj na zákalde mandátnej zmluvy s tým, že celý príjme z tejto činnosti si zdaním naraz v rámci daňového priznania?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ehm, takéto riešenie by sa dalo kvalifikovať ako nedovolené podnikanie - alebo obchádzanie živnostenského zákona.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ak na tú činnosť nemáš živnostenské oprávnenie, tak ju nemôžeš vykonávať na základe mandátnej zmluvy. Potom by si to chcel priznať ako čo v daňovom priznaní? Ako náhodilý príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.