Zavrieť

Porady

Musí byť označenie účtov viditeľné aj na faktúre odovzdanej zákazníkovi?

Podľa zákona o účtovníctve (§10 písm. g) musí byť na každom účtovnom doklade „označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia“. Chcel by som sa skúsenejších účtovníkov opýtať na dve veci:

- Musí byť toto označenie uvedené aj na faktúre, ktorá sa odovzdá odberateľovi? Alebo si môžem označenie zapísať dodatočne len na faktúru, ktorá zostáva vo firme? Ide mi totiž o to, aby bola faktúra pre zákazníka čo najprehľadnejšia a neobsahovala veci, ktoré pre neho zrejme nie sú podstatné.

- Len pre zaujímavosť: ako túto požiadavku splnia tí čo nevedú žiadne účtovníctvo, alebo vedú len JÚ? Predpokladám, že sa ich to zrejme netýka, fakt je ale ten, že sa to v zákone priamo nehovorí. :-) Za vaše odpovede a názory vopred ďakujem.
Naposledy upravil Peter Fox : 30.04.20 at 12:29 Dôvod: Doplnenie vety.
4 komentárov     zbaliť
kn-alka len sa spýtam: Ty od Telekomu, Orange, ZSE atď.... dostávaš faktúry s ich účtovaním?
marjankaj On asi chce, aby mu vyznačili, ako to má zaúčtovať on.
Peter Fox @kn-alka: Nie, na faktúrach, ktoré dostávam ako spotrebiteľ účtovanie nie je uvedené. Neviem ale, aké faktúry vystavujú tieto firmy napr. iným firmám. Ale smerovanie tvojej otázky som pochopil - účtovanie sa teda neuvádza na faktúre, ktorá sa odovzdáva odberateľovi. Ďakujem za odpoveď.
Peter Fox @marjankaj: Srandičky, hej? Ale dobre, chápem, že tá otázka je úsmevná pre tých, čo poznajú odpoveď a sú si ňou úplne istí. Ja som sa ale chcel uistiť, že som to doteraz chápal a robil správne, lebo som sa nedávno stretol s tvrdením, že to účtovanie musí byť zobrazené aj na dokumente pre zákazníka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    - nie, to označenie je len v účtovnej jednotke, ktorá ju vystavila

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva

    A tomuto si zrejme neporozumel.
    Prečo by sa mal vystavovateľ faktúry starať ako si to zaúčtuješ ty?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peter Fox Máš pravdu, toto ustanovenie som hneď úplne nepochopil. Pomýlilo ma to, že v sústave PÚ môže účtovať ten, kto faktúru vystaví, ale aj ten, kto ju prijme.
    Logicky som však došiel k záveru, že na faktúru sa píše účtovanie u toho, kto faktúru vystavuje. Takže už zostala len otázka, či to musím písať aj na dokument - faktúru, ktorú odovzdávam odberateľovi (to objasnila Tweety, vďaka).
    No a ako som tak "pitval", tak mi ešte napadlo, čo urobia tí, ktorí vystavujú faktúry, ale nevedú podvojné účtovníctvo. Hm, asi som to až prešpekuloval... :-)
    marjankaj Skús si ešte aspoň raz prečítať to hrubo vyznačené. A samozrejme aj pochopiť.
    marjankaj Ako môže fakturant(alebo aj ty ak vystavuješ faktúry) vedieť, na aké účty to účtovník zaúčtuje?
      zbaliť

    Musí byť označenie účtov viditeľné aj na faktúre odovzdanej zákazníkovi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.