Zavrieť

Porady

štátny sviatok a príplatok

Zdravím, chcem sa opýtať zamestnanec pracuje v jednozmennej prevádzke za mesiaci apríl je 20 dní + 2 št.sviatky tj. 165 hodín (37,5 týždenný fond) cez jeden štátny sviatok mal nariadenú zmenu tj. 11,5 hodín, nadčasové hodiny nepreplácame, zamestnanci čerpajú náhradné voľno - ja mu preplatím 11,5 hodín štátny sviatok a navýšim odpracované hodiny o 4 hodiny (§122 ZP) alebo zle uvažujem?
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Hodinova alebo mesacna mzda?
Ajdinka mesačna
veronikasad Rovnomerne rozvrhnuty pracovný cas? Ak by nebol štátny sviatok, tieto dni by boli jeho riadnym pracovnym dnom?
Ajdinka áááno má rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas
Ajdinka a štátny sviatok by bol jeho riadnym pracovným dnom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak si nahradne volno vyčerpal v aprili, preplatis mu len 11.5 hod priplatok za pracu vo sviatok.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ajdinka len podľa § 122 mu môže čerpať náhadné voľno alebo preplatiť štátny sviatok?
    ivka70 Nie, ak pracvoval vo sviatok, nemozes mu sviato k zaplatit, musis mu zaplatit priplatok za pracu vo sviatok
    Ak islo o sviatok, ktory pripadol inak na jeho obvykly pracovny den, 7,5 hod nie je nadcas, len normalna praca vo sviatok, 4 hodiny su pracou nadcas vo sviatok.
    Ajdinka zle som sa vyjadrila jasne ze preplatiť príplatok za prácu vo sviatok, len stále neviem či môže súčasne čerpať aj 4 hodiny nadčasu aj dať mu príplatok za sviatok
    ivka70 Nadcasom su len 4 hodiny, ak ich budu cerpat, nepatri im priplatok za nadcas, ani priplatok za pracu vo sviatok
    Ajdinka ja sa veľmi ospravedlňujem, už mi tak nepáli, asi nechápem výklad zákonníka práce: § 122

    Mzda a náhrada mzdy za sviatok
    (1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 100 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

    (2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.

    ja to chápem tak, že ked čerpá náhradné voľno 4 hodiny tak mu mzdové zvýhodnenie nepatrí za 4 hdiny, hmhm už som sa domotala
    ivka70 Ano, mas pravdu.
      zbaliť

    štátny sviatok a príplatok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.