Zavrieť

Porady

RO pre výpočet materskej

Dobrý deň,

rada by som získala odborný názor resp. ďalší pohľad na určenie RO pre materské.

Existuje obdobie poistenia 01/2018 až 06/2019. Poistenie je v zahraničí a je aj potvrdené cez formulár E104.
od 07/2019 do 12/2019 UP
od 01/2020 do 3.2.2020 nove poistenie v SR
od 4.2. ziadost o materske.

Obdobie positenia v roku 2020 netrvalo viac ako 90 dni.
Podľa par. 64 ods 3 by RO malo byť obdobie od 1.1.2019 do 30.6.2019.
Je to tak spravne ?
SP tvrdi, že je to obdobie od 1.1.2020 do 3.2.2020 hoc netrvalo 90 dni.

Viem mi to niekto upresniť, prečo SP určuje ako RO obdobie poistenia rok 2020 ?

Vopred ďakujem za odborný názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    poistenie v zahraničí je dôležité, ale započíta sa len do obdobia poistenia (aby bola splnená podmienka 270tich dní) . Pre výšku dávky nie je dôležité. to ak by si uplatňovala v tom zahraničí, tak tam možno hej.
    doplním - že možno by si mohla pozrieť do rozhodnutia - pretože podľa mňa sa v tvojom prípade použil pravdepodobný VZ - § 57 - či?
    Naposledy upravil Katy a R : 14.07.20 at 13:49

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Skus pozriet na rozhodnuti, podla ktoreho paragrafu zakona o SP to rozhodujuce obdobie urcili.
    Neviem ti sice zdovodnit matersku ,ale pri podpore v nezamestnanosti plati presne to, co pises, a ma to aj SP na svojej stranke:

    https://www.socpoist.sk/aktuality-po.../48411s65945c?

    Sociálna poisťovňa upozorňuje, že inak sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po návrate zo zahraničia a inak, ak človek pracoval pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie na Slovensku. Pri výpočte dávky v nezamestnanosti, na ktorú vznikol na Slovensku nárok bezprostredne po ukončení zárobkovej činnosti v štáte Európskej únie, sa do úvahy berie len príjem z posledného zamestnania v zahraničí. Ak človek pracoval na Slovensku, dávka sa vypočíta z hrubých príjmov dosiahnutých u všetkých zamestnávateľov v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lydium Ďakujem za názor, aj za preklik, len by som potrebovala asi presne zistiť o čo sa v tomto prípade opiera sociálna poisťovňa. Konkrétne pre tú materskú. Ešte raz vďaka ! Rozhodnuti zatiaľ nedorazilo, išlo len o ústne podanie, nakoľko bol telefonický dotaz, keďže dávku riešia už cca pol roka.
    Jana Motyčková SP sa opiera o to, źe podľa európskych predpisov, ktoré su pre nás záväzné, musí pre dávky zohľadňovať iba dobu poistenia v zahraničí, ale nie príjem v zahraničí.
    Lydium Pani Motyčková, ďakujem za upresnenie, čiže v tomto prípade bude RO počítané od 1.1.2020 do 3.2.2020 ? A teda aj z tohto príjmu bude počítaná aj materská ? Ďakujem veľmi pekne !
      zbaliť

    RO pre výpočet materskej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.