Zavrieť

Porady

Manzel pracuje v zahranici, povinnost nahlasenia sa tam.

Dobry den. Manzel je zamestnany v zahranici a ja som bola na rodicovskom. Po rodicovskom som automaticky prestupila na tzv. predlzeny rodicovsky do 6 rokov. Ked som sa bola pytat na soc.zdrav. nic nebolo treba, ze mozem byt automatický do 6 rokov na neplatenom. Bola maja povinnost uz vtedy sa prihlasit k nemu do zahranicia? Alebo mozem byt na tej dobrovolnej do 6 rokov na Sk? Ďakujem
Mila123 žijete na SK? máte zahraničnú zdravotnú poisťovňu?
jana789 Praveze zijeme na Sk. A ja s detmi mame slovensku z.p. Ale manzel ma zahranicnu zdrav. Poist.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    https://www.vszp.sk/showdoc.do?docid...Detector=blind

    Verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, a ak:
    ...
    d) je nezaopatrený rodinný príslušník osoby, ktorá podlieha právnym predpisom iného členského štátu podľa osobitných predpisov 3a) na účely vykonávania osobitných predpisov; 3a) za takého nezaopatreného rodinného príslušníka sa považuje
    1. nezaopatrené dieťa podľa § 11 ods. 7 písm. a),
    2. manžel alebo manželka, ktorá je poberateľom rodičovského príspevku,
    3. manžel alebo manželka, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
    Naposledy upravil ivka70 : 16.07.20 at 08:07
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jana789 Dakujem krasne za odopoved. A vedel by mi niekto poradit, ako to riesit/co najrozumnejsie/ spätne?
    ivka70 Asi zacat v ZP manzela v zahranici, nech vas aj s dietatom prihlasia spatne, tam sa dozviete, ake dokumenty k tomu treba - a s potvrdenim o zaciatku poistenia ist a odhlasit sa v SK ZP.
    Bude problem, lebo vsetky vykony, ktore vam hradili za tu dobu, co ste nemali byt poistencom statu SK, budu musiet spatne preuctovavat zahranicnej poistovni.
    jana789 Prispevok bol upraveny, takze to neplati?
    ivka70 Plati, je to citacia zakona. Je tam napisane, ze nemozete byt verejne poisteni (ty a dieta) na SK.
      zbaliť

    Manzel pracuje v zahranici, povinnost nahlasenia sa tam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.