Zavrieť

Porady

úprava priezviska

Dobrý deň, ako sa dá zistiť, kde a akým spôsobom sa upravovali priezviská. Konkrétne mám na mysli môjho dedka, ktorý mal priezvisko Rusz, mamina už mala priezvisko Russová a ostatní členovia rodiny si už píšu Rus. Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Staci, ze na matrike zle/inak zapisali a uz to tak ostalo
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ikovacikova no možné by to bolo, ale nie 2x
    ivka70 Ale bolo by to mozne, volakedy matrikari pisali, co sa im prave chcelo , nikto to nekontroloval a oprava bola administrativne narocna, nechceli ju robit. Pokial si to nevsimol niekto pri zapise, tak to ostavalo.
    Chobot Čo rodičia nadiktujú, to matrikári zapíšu.

    Svokor je Ľudovít. Na vysvedčeniach zo zš má krstné meno Ludwig.

    Kedysi sa s tým nepaprali. Teraz sa z toho robí hotová veda.
    Chobot .
    A: Ako sa voláte?
    B: Jozef Ko-Ko-Ko-Kotlár
    A: Vy ste koktavý?
    B: Nie, koktal môj otec a matrikár bol debil....
    Soňa K Keď sa v roku 1918 po vzniku ČSR prepisovali maďarskými úradníkmi zapísané priezviská, tiež vznikali nové verzie.
    buchač Chobot (Dnes 09:57) .
    A: Ako sa voláte?
    B: Jozef Ko-Ko-Ko-Kotlár
    A: Vy ste koktavý?
    B: Nie, koktal môj otec a matrikár bol debil....
    ====================
    Maník príde na matriku s tým, že si chce zmeniť meno.
    "..a ako sa voláte ? "
    " Ján Cocot.."
    " Júúúj, fakt nepekné meno. A na aké meno si chcete zmeniť ? "
    " Na Jozef Cocot ......"
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Úplne bežne sa to v minulosti stávalo na matrike. Ako matrikár zapísal - tak ostalo. Teraz je to prísnejšie. Ja poznám dvoch súrodencov, čo majú rôzne priezvisko - len teda je tam rozdiel v mäkčeni - alebo tiež v jednej rodine sz a len s ... a tiež moje spolužiačky majú meno Janka - lebo tak majú v rodnom liste. Teraz už ani zdrobneliny mena nezapíšu len tak jednoducho . (to skôr Sandokana, alebo iné seriálové meno )
    kuk tiež - že matrikári... https://lnk.sk/amn4

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Nie je to tak davno, a rodne listy sa pisali rucne. Tvoj dedko ma zrejme rodny list napisany rukou. A pismo ktore sa pouzivalo pred 60-90 rokmi bolo vacsinou pekne, uhladne, ale ak to nie je uplne jasne slovo, dalo sa precitat aj ako Russ, aj ako Rusz, aj ako Ruzz, alebo ako Rus.

    Preklepy v a chyby v matrikach sa diali vzdy aj budu diat... Sam mam dva rodne listy, na jednom mam uvedne pohlavie zenske, na druhom muzske. Pricom pohlavie som zarucene nikdy nemenil. A len tak z cistej roztopase, ak si niekto vymysli, ze odo mna pozaduje rodny list,pouzivam ten s nespravnym pohlavim.
    V obcianskom mam zapisane spravne, tam mam zas preklep v mieste narodenia.

    Nemusi ist teda o ziadnu upravu priezviska ktora by mala mat nejake pravidla. Uplne stacilo, ze uradnik v Komarne, nepoznal slovo Russ, tak zapisal Rusz.
    misoft "V obcianskom mam zapisane spravne, tam mam zas preklep v mieste narodenia."
    Len dúfam, že to nie je Bronx.... (a podľa našich by to bolo Bronks).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.