Zavrieť

Porady

Úprava základu dane

Živnostník preruší podnikanie k 31. 12. 2004 a v účtovníctve má neuhradené záväzky. Podľa §17 ods. 8 si musí upraviť základ dane o výšku záväzkov.

Viete mi poradiť ako mám upraviť základ dane a kde to zapísať na daňovom priznaní typ B?

Nikde som nenašla ako to urobiť, len že sa to musí.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    §17 ods. 8 hovorí o ZRUŠENÍ podnikania nie o prerušení!!! Ak preruší, záväzky neupravujú základ dane. Ved po prerušení bude pokračovať v podnikaní....?

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    A čo odpisy pri prerušení podnikania? Uplatní si len pomernú časť? Alebo si ich neuplatní vôbec?

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    v § 27 aj §28 sa píše o ročnom odpise.... výnimka je, ked je prenajatý majetok formou fin. prenájmu, tam idú mesačné odpisy.
    Odpisy uplatniť k 31.12.2004 či 2005??

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    síce som ti odpovedala v druhej tej istej téme, ale táto sa asi rozbehla

    Riadok 41 a 42 DP B. § 17/8 hovorí aj o skončení podnikania nie len o zrušení .

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Nike
    síce som ti odpovedala v druhej tej istej téme, ale táto sa asi rozbehla

    Riadok 41 a 42 DP B. § 17/8 hovorí aj o skončení podnikania nie len o zrušení .
    Nike... zuzanaP napísala.. PRERUŠIL.... nie skončil a ani nie zrušil...a to je dosť veľký rozdiel...

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Výklad SEPI = "V odseku 8 a 9 §17 je uvedený postup úpravy základu dane u fyzickej a právnickej osoby, ktorá skončila podnikanie vrátane úpravy základu dane napr. u daňovníka, ktorý v jednom roku preruší alebo pozastaví podnikanie a túto činnosť neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania za toto obdobie, s výnimkou daňovníkov, ktorí vykonávajú podnikateľskú činnosť sezónneho charakteru, ktorej prerušenie nemusí vždy znamenať aj jej skončenie."

    Zuzana má dve tieto isté témy a z tej druhej som pochopila, že preuší činnosť aspoň na rok. Takže záleží na tom na ako dlho má prerušenie.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Živnosť sa dá prerušiť len na 6 mesiacov....takže preto som tak reagovala...

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Prerušit podnikanie mozete na 6 mesiacov a nič nemusite pripocitavat.Tuto skutocnost oznamite na zivnostensky urad a na DU. Danove priznanie podavate z dosiahnuteho zisku za to obdobie, za ktore ste vykonavala podnikatelsku cinnost.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Živnosť môžete prerušiť na koľko chcete, horná hranica nie je určená, podnikateľ si ju určí sám. Toto mám od živnostenského úradu, teraz som sa o tom informovala.

    K tomu paragrafu 17 - odstavec 9 hovori: na účely zistenia základu dane podľa ods. 8 ........je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania..............


    Takže z toho usudzujem, že sa základ dane upravuje aj pri prerušení živnosti a jedna milá pani na DÚ mi povedala, že veď je to jeho výdavok a musí oňho upraviť základ dane.

    K tým dvom témam: na tú prvú mi nikto nevedel jednoznačne odpovedať, tak som to skúsila inak.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    ZuzanaP
    Živnosť môžete prerušiť na koľko chcete, horná hranica nie je určená, podnikateľ si ju určí sám. Toto mám od živnostenského úradu, teraz som sa o tom informovala.

    K tomu paragrafu 17 - odstavec 9 hovori: na účely zistenia základu dane podľa ods. 8 ........je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania..............


    Takže z toho usudzujem, že sa základ dane upravuje aj pri prerušení živnosti a jedna milá pani na DÚ mi povedala, že veď je to jeho výdavok a musí oňho upraviť základ dane.

    K tým dvom témam: na tú prvú mi nikto nevedel jednoznačne odpovedať, tak som to skúsila inak.
    mám podobný problém , SZČO prerušil živnosť v 11/04 na 24 mesiacov... samozrejme má aj nejaké neuhradené záväzky a neviem či ich odpočítať od základu dane alebo nie, na základe tvojho príspevku by som ich ale mala asi odčítať ... horšie je , že v 12/04 ešte platil za nejaké faktúry a tiež do soc.poistovni , čo sa dá s tým urobiť, ked v tom období už živnosť bola prerušená - mám to nejako zaúčtovať ??? Ako??? skúste pomôcť
    dakujem

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Tento problém mám aj ja!!!

    SZČO prerušila živnosť k 12/04 a teraz v 02/05 zaplatil niečo z tých faktúr. Na DÚ ma len odkázali na zákon, ktorý mi však nijako nepomohol. Nemáte s tým niekto skúsenosť???? Už mám pre neho všetko pripravené, celé DP a teraz neviem, či to mám kvôli tým niekoľkým uhradeným záväzkom prepísať.

    Keď to zaplatil až v roku 2005, ovplyvňuje to rok 2004. Ja si myslím, že nie.

    Čo vy na to????

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Dobre Vás odporučili na zákon. Tam sa totiž pojednáva o tom, že ak prerušil živnosť a nebnoví ju do termínu na podanie DP upravuje základ dane ako pri skončení živnosti - teda o neuhradené pohľadávky a záväzky a nespotrebované zásoby.. (§17 ods. 8,9) .
    Ak prerušil živnosť napr. 10/2004, ja by som účtovala do peňažného denníka všetko čo dobieha az do konca roka 2004 a základ dane upravila o to čo nie je k 31.12.2004 vysporiadané.
    Naposledy upravil petra:-) : 11.03.05 at 11:36

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    S podobným problémom sa teraz trápim...pohľadávky 153000 a príjmy 220000
    náklady skoro žiadne... takže paušál...ale teraz problém, popri paušále má nárok aj na zaplatené odvody poistného a čo s tými, ktoré zaplatil v 1/2005. Môžem o ne upraviť základ dane.

    Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

    Zuzina
    Zuzi, všetko, čo máš nevysporiadané k 31. 12. 2004, dáš do DP B. To už je jedno, kedy to zaplatíš.

    Sumy sa uvádzajú na riadkoch 41 a 42 v DP B.

    solaris je offline (nepripojený) solaris

    solaris
    V prípade, že nemám prerušenú živnosť a účtujem v JÚ, používam riadky 41 a 42 v DP typ B? Z pokynov k DP my vyplyva, že sa tieto riadky týkaju len tých, čo účtujú v PÚ.

    Dík

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.