Zavrieť

Porady

Sprevádzanie matky u lekára - náhrada príjmu

rede rede

rede je offline (nepripojený) rede

Dobrý deň, moja matka (71r.) náhle onkologicky ochorela a preto som ju sprevádzala k lekárovi. Nemá u mňa trvalý pobyt ani nežije so mnou v spoločnej domácnosti. Na personálnom mi oznámili, že nemám nárok na náhradu príjmu za dobu sprevádzania matky k lekárovi, iba v tom prípade, keby mala u mňa trvalý pobyt. Podľa Zákonníka práce §141 ods. 2/c náhrada príjmu patrí za sprevádzanie rodinného príslušníka na lekárske ošetrenie bez toho, aby tam bolo napísané, že musí žiť v spoločnej domácnosti. Na Porade som čítala, že rodinným príslušníkom je aj rodič, ktorý nežije v spoločnej domácnosti. Platí to len pre "inú osobu". Prosím Vás, môžete mi napísať, v ktorom zákone by som našla vysvetlenie pojmu "rodinný príslušník", aby som sa na personálnom s tým mohla preukázať a dokázať im, že mám nárok na náhradu príjmu za sprevádzanie matky? Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Nech ti dokáže personalista, že nemáš nárok.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rede
Dobrý deň, moja matka (71r.) náhle onkologicky ochorela a preto som ju sprevádzala k lekárovi. Nemá u mňa trvalý pobyt ani nežije so mnou v spoločnej domácnosti. Na personálnom mi oznámili, že nemám nárok na náhradu príjmu za dobu sprevádzania matky k lekárovi, iba v tom prípade, keby mala u mňa trvalý pobyt. Podľa Zákonníka práce §141 ods. 2/c náhrada príjmu patrí za sprevádzanie rodinného príslušníka na lekárske ošetrenie bez toho, aby tam bolo napísané, že musí žiť v spoločnej domácnosti. Na Porade som čítala, že rodinným príslušníkom je aj rodič, ktorý nežije v spoločnej domácnosti. Platí to len pre "inú osobu". Prosím Vás, môžete mi napísať, v ktorom zákone by som našla vysvetlenie pojmu "rodinný príslušník", aby som sa na personálnom s tým mohla preukázať a dokázať im, že mám nárok na náhradu príjmu za sprevádzanie matky? Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem.
V §141 odst.2 písm.c,ods.1 sa nepíše nič o podmienke trvalého pobytu rodinných príslušníkov. V práve si ty a nie personalisti.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Zákonník práce § 40
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo do výchovy, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
0 0
rede rede

rede je offline (nepripojený) rede

Ďakujeeeeem, ďakujem, ďakujem. Ale čo keď mi nepreplatí PP, ako sa mám ohradiť?
Najradšej by som jej to ukázala osobne a bol by pokoj. Takže, prosím, prosím, prosím pre kľud na pracovisku.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Zita4
Zákonník práce § 40
(ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

Táto časť vety sa vzťahuje na všetky predošlé vymenované rodinné väzby,alebo iba k slovám iná osoba? Dá sa to pochopiť dvojako
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rede
Ďakujeeeeem, ďakujem, ďakujem. Ale čo keď mi nepreplatí PP, ako sa mám ohradiť?
Najradšej by som jej to ukázala osobne a bol by pokoj. Takže, prosím, prosím, prosím pre kľud na pracovisku.
Zober ZP do ruky a ukáž na uvedené § , ktoré hovoria o neopodstatnenosti ich tvrdenia. Zamestnávateľ ustanovenia ZP je povinný rešpektovať.
0 0
rede rede

rede je offline (nepripojený) rede

Zitka4, si super trieda, ten tvoj príspevok tam ešte nebol, keď som poslala ten môj o 2:08. Takže dodatočne veľká vďaka. Akurát teraz mi personalistka telefonicky oznámila, že bohužiaľ nemám nárok. Teším sa, že je to pravý opak. Ďakujéééééééééééééééééééééé éééém. S poklad.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Dana K.
Táto časť vety sa vzťahuje na všetky predošlé vymenované rodinné väzby,alebo iba k slovám iná osoba? Dá sa to pochopiť dvojako
Danka, ak by to bolo inak, muselo by to byť inak aj formulované.
napr: (...sú, ak žijú so zamestnancom v spoločnej domácnosti: a potom vymenované osoby)
0 0
rede rede

rede je offline (nepripojený) rede

Presne ako písala Danka, si to vysvetľuje aj naša personalistka, že všetci, ktorí sú tam vymenovaní musia žiť so zamestnancom v jednej domácnosti. Preto nárok na náhradu príjmu za sprevádzanie matky nemám.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keby sa to "ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti" vzťahovalo na všetkých vymenovaných, tak by to tam nemuseli vymenovávať ale by rovno napísali "Rodinný príslušník ... je osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti".
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Ja v zásade súhlasím s tým čo tu bolo napísané avšak pletie ma výklad Zákonníka práce od prof.Barancovej, ktorá pri výklade pojmu rodinný príslušník píše, že:
"... spolocným menovatelom týchto v §40 ods. 5 vymenovaných osôb je,ze zijú so zamestnancom v spolocnej domácnosti..."
To znamená, že keby ideme podla výkladu Barancovej-tak nárok na prac.voľno a náhradu mzdy zamestnanec nemá,pokial s týmto rodicom v spolocnej domácnosti nezije. "Otázka prihlásenia sa na trvalý pobyt tu nehrá rolu,právne významné je skutočné spolužitie...."

Tak ja fakt neviem,máme práve takú zamestnankynu ktorá o volno ziada z dovodu sprevádzania rodiča na vyšetrenie...
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

posúvam...
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Pridávam sa k názoru, že pri sprevádzaní rodiča k lekárovi je nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy bez ohľadu na spoločnú domácnosť. Ak sa má za rodinného príslušníka považovať len rodič, ktorý so zamestnancom žije v spol. domácnosti, znamenalo by to, že keď zamestnancovi zomrie rodič, ktorý s ním nežije v spoločnej domácnosti, nemôžeme to považovať za úmrtie rodinného príslušníka §141 ods. 2 písm.d/ a teda zamestnanec nemá nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

filka
Ja v zásade súhlasím s tým čo tu bolo napísané avšak pletie ma výklad Zákonníka práce od prof.Barancovej, ktorá pri výklade pojmu rodinný príslušník píše, že:
"... spolocným menovatelom týchto v §40 ods. 5 vymenovaných osôb je,ze zijú so zamestnancom v spolocnej domácnosti..."
To znamená, že keby ideme podla výkladu Barancovej-tak nárok na prac.voľno a náhradu mzdy zamestnanec nemá,pokial s týmto rodicom v spolocnej domácnosti nezije. "Otázka prihlásenia sa na trvalý pobyt tu nehrá rolu,právne významné je skutočné spolužitie...."

Tak ja fakt neviem,máme práve takú zamestnankynu ktorá o volno ziada z dovodu sprevádzania rodiča na vyšetrenie...
Podľa môjho názoru sa spolužitie v domácnosti vzťahuje len na inú osobu, ktorá nie je v príbuzenskom vzťahu s dotyčnou osobou ale práve spolužitie v spoločnej domácnosti ju charakterizuje (inak druh, družka).
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

azuz
Pridávam sa k názoru, že pri sprevádzaní rodiča k lekárovi je nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy bez ohľadu na spoločnú domácnosť. Ak sa má za rodinného príslušníka považovať len rodič, ktorý so zamestnancom žije v spol. domácnosti, znamenalo by to, že keď zamestnancovi zomrie rodič, ktorý s ním nežije v spoločnej domácnosti, nemôžeme to považovať za úmrtie rodinného príslušníka §141 ods. 2 písm.d/ a teda zamestnanec nemá nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy.
Ale predsa v §141 ods. 2 písm. d) sú títo rodinní príslušníci rozdelení a podľa príbuzenského vzťahu sa poskytuje jeden resp. 2 dni voľna na pohreb.
Keď si pozrieš bod 3. tohto §-u,ten hovorí o inej osobe a tu je ten prídavok - ...alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v spoločnej domácnosti...".Tu je to pekne oddelené.
Ale táto téma už bola myslím preberaná na porade v iných príspevkoch.
Stále mi vŕta v hlave ten výklad ZP podľa prof.Barancovej...
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

filka
Ale predsa v §141 ods. 2 písm. d) sú títo rodinní príslušníci rozdelení a podľa príbuzenského vzťahu sa poskytuje jeden resp. 2 dni voľna na pohreb.
Keď si pozrieš bod 3. tohto §-u,ten hovorí o inej osobe a tu je ten prídavok - ...alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v spoločnej domácnosti...".Tu je to pekne oddelené.
Ale táto téma už bola myslím preberaná na porade v iných príspevkoch.
Stále mi vŕta v hlave ten výklad ZP podľa prof.Barancovej...
Áno, ale ak sa § 40 sa vzťahuje na celý ZP, prečo práve na §141 ods. 2 nie?
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

azuz
Áno, ale ak sa § 40 sa vzťahuje na celý ZP, prečo práve na §141 ods. 2 nie?
No práve vzťahuje sa,ale je to potom rozpor vo výklade??Nechápem.
Škoda,že nejestvuje k tomu nejaký judikát, precedens.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Filka, ak by to bolo tak, stačilo by uviesť: sprevádzanie nie rod. príslušníka, ale osoby žijúcej so zamestnancom v spoločnej domácnosti.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

OK,dakujem.Už som pokojnejšia.Ale v hlave mi to vŕta stále
0 0
rede rede

rede je offline (nepripojený) rede

Prepáčte, že zase otváram túto tému, ale môj zamestnávateľ sa obrátil na právnu poradňu, kde mu bolo povedané, že nemám nárok na náhradu príjmu za sprevádzanie matky, ktorá nežije so mnou v spoločnej domácnosti. Zisťoval si to aj u viacerých inštitúcií a firiem. Tie tento nárok svojim zamestnancom uznávajú. Ako vidím aj z týchto príspevkov, uznávate ich aj vy, ktorí ste sa do tejto témy zapojili, proste je v tom chaos. Právnik sa vyjadril, že preplácanie v takomto prípade je protizákonné. Čo vy nato, odkiaľ zistiť správny výklad tohto zákona, ktorý by už nikto nemohol spochybniť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať