Zavrieť

Porady

Narok na MD

V roku 2017 som nastupila ako zamestnanec na dobu neurcitu na matersku dovolenku a bola mi materska priznana. Presla som na RD, ktora mi skoncila v maji 2020. Od vtedy som cerpala pandemicku OČR do konca augusta, cely september som cerpala zostatkovu dovolenku od zamestnavatela, v oktobri som na pn a od novembra nastupujem na matersku dovolenku. Mam na nu narok? Neviem, ci sa vzdy ziada o matersku od socialnej poistovne, alebo su pripady, ze sa ziada len o rodicovsky prispevok od upsvar, ak nevznikne narok. Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Podľa všetkého áno, však si stále zamestnanec, tak máš nárok na materskú dovolenku aj materské dávky.

    V prípade, keď niekto nemá nárok na materské, tak môže rovno čerpať rodičovský príspevok.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Urcite nemôže čerpať RP 6 tyzdnov pred pôrodom ako materske, ale az od mesiaca, v ktorom sa dieta narodí.
    tipstertime Dakujem za odpoveď. Pamatam si len podmienku odpracovanych 270 dni v priebehu 2 rokov (nieco take) a mne sa zrejme rata len 1 mesiac preplatenej dovolenky od zamestnavatela. Preto som si nebola ista, ci neziadat len upsvar a sp vynechat.
    ivka70 Nie, do potrebnych 270 dni sapocita cely cas trvania PP.
    tipstertime Veľká vďaka, konečne mám jasno
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok mas, mas platne nemocenske poistenie zo zamestnania.
    Zamestnec vzdy ziada SP o materske, az ked mu pride vyrozumenie, ze narok nema alebo je narok nizsi ako RP, tak s rozhodnutim SP ziada UPSVaR o priznanie davky RP alebo o doplatenie materskej do vysky RP.
    tipstertime Super. Velmi pekne ďakujem za vysvetlenie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak pracovny pomer stále trva, nas narok na materske zo SP. Ziadost o materské pošli zamestnavatelovi, spolu s pisomnou ziadostou o poskytnutie materskej dovolenky
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tipstertime Vyborne, Velmi pekne Ďakujem za vysvetlenie
    tipstertime Pracovny pomer stale trva, len tym, ze som za pesledne 4 roky mala prijem od zamestnavatela len 1 mesiac a to dovolenku, predpokladala som, ze nesplnam narok na matersku davku
    veronikasad splnaš, do 270 dní poistenia sa započítava aj obdobie RD, čerpania dovolenky aj poberania nemocenského. 90 dní bez PN je potrebných len v prípade nového poistného vzťahu, ak splňa podmienku 270 dní a chcela by si materské z nového prac.pomeru.
    tipstertime Dakujem krasne. Ste zlata. Takto jednoducho a zrozumitelne by mohli byt aj zakony stavane, aby clovek nemusel pol dna tapat. Velmi ste mi pomohli
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.