Zavrieť

Porady

Dôchodkový vek matiek narodených v r. 1957-1965 sa zníži. Je mozne ziadat kompenzaciu, uz ked mam dochodok vymerany?

Som rocnik 1957 a isla som podla vtedy platnych kriterii do predcasneho dochodku vo veku 60.rokov. Nakolko mam dve deti, ktore sa vsak pri odchode do dochodku nezohladnili ani v datume, ani vo vyske dochodku, mam narok na spatne doziadanie? Z vysvetlivok na stranke SP mi to nie je jasne a dovolat sa nedari, dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie netreba žiadať, budú ich upravovať automaticky.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Juraj, zase rypes? Vsak daj nejaku odpoved aj ty ..
    veronikasad Kompletnu odpoved, nielen pre tvoju manzelku, máš od Janky Motyckovej
    veronikasad Nedam, pretoze odpoveď Twety nebola nespravna
    wegamizi Tweety, dakujem, mas pravdu. Konecne, po dlhom case zrovna pred chvilkou, som sa dovolala, zdvihla mi to, na moje prekva..penie, mila a ochotna pani SP. Podla r.c. mi vsetko vyratala a ano, potvrdila, ze nemusim nikde pisat, nic ziadat, automaticky tieto rocniky prehodnocuju a kompenzuju. Len treba cakat. :-}
    Tak sa tesim, aspon nieco malinko pozitivne v tejto dobe mizernych dochodkov. Teda aspon ten moj, nechcem sa druhych nejako dotknut. Ten moj dochodok je na zaplakanie
    veronikasad Len cakat budeš este dosť dlho, kym ti vyplatia kompenzáciu (pozri odpoveď od Janky). Ak splnas podmienky, skor sa dockas minimalneho dochodku, informuj sa v SP, treba k nemu vyplnit a poslat jedno tlacivo.
    wegamizi ja ale uz dochodok mam vypocitany. Treba nieco aj tak vypisovat?
    wegamizi Veronikasad, teraz som pozerala na stranku SP, ja mam o nejaky ten centik vyssi dochodok, ako je minimalny urceny. Takze asi zbytocne v tomto vyvijat aktivitu, ze?
    veronikasad písala si o mizernom dôchodku, tak som myslela že nemáš ani minimálny. Ak máš viac, tak je to zbytočné
      zbaliť

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Keďže už ste k 1.1.2021 v dôchodkovom veku a poberáte starobný dôchodok (PSD je považovaný za starobný od dovŕšenia dôchodkového veku), tak máte nárok na jednorazový doplatok, o doplatok sa nežiada, SP ho prizná automaticky, ale bohužiaľ, termín na priznanie a vyplatenie je do konca roku 2022. Keďže váš nový dôchodkový vek je o 3 mesiace skôr, jednorazový doplatok bude približne vo výške 3-násobku dôchodku. Približne preto, lebo sa to prepočítava na dni. Okrem toho sa váš starobný dôchodok zvýši o 0,5 percenta za každých 30 dní o ktoré je nový dôchodkový vek nižší. O tomto tiež SP rozhoduje do 31.12.2022.
    Ale nemáte nárok na spätné navŕšenie a doplatenie predčasného starobného dôchodku.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Janka, zena ktora požiada o SD az po 1.1.2021, ako sa bude postupovat? Dochodkovy vek - nový dovŕši v januari 2021... Je výhodnejšie poziadat v PSD v decembri?
    Jana Motyčková Výhodnejšie, nevýhodnejšie... to sú dosť subjektívne kategórie. Aký je rozdiel v dôchodkovom veku? Dôchodok bude lepší ako požiada až po 1.1.2021 (aj kvôli NČ), najlepšie až o starobný, ale príde o 13. dôchodok.. Ale teda vstupuje do toho kadečo.
    veronikasad Janka, ďakujem - nepracuje, je na UP. Dôch.vek po úprave dosiahne 11.1.2021. Čiže ak by žiadala o PSD, príde o 0,5%. Na 13. dôchodok som zabudla ... Ročník 1958, dve deti, v roku 2020 nepracovala, posledné roky velmi nízky príjem.
    Jana Motyčková Ak ten PSD bude nízky, možno by som žiadala už v tomto roku, ale len kvôli tomu 13.dôchodku. Inak je výhodnejšie žiadať (v tomto prípade) v 2021. Ale nemám dáke prepočty zatiaľ.
    veronikasad ďakujem
    wegamizi Jana Motyckova, dakujem pekne, je mi to teraz jasne. Treba len cakat
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ale teba sa zmeny nedotkli - ty už máš deti zohľadnené - či ??? v roku 2017 si šla do PSD? (mala si dôch vek vtedy 61 r a 9 mesiacov).
    kuk aj tu https://www.socpoist.sk/aktuality-zm...e/48411s69120c
    doplním tu je komplet info - skontroluj (zle som pozrela stĺpček, kde je 62 - 1 dieťa)
    https://www.socpoist.sk/dochodkovy-v...021-acu/69036s
    Naposledy upravil Katy a R : 07.12.20 at 12:23
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wegamizi Podla rodneho cisla, mi pracovnicka SP povedala, ze sa ma dotykaju tie zmeny
    Katy a R ve´d som sa opravila - pozrela som ten stĺpček s jedným dieťaťom - zle! .. (že 62 rokov dôch vek) - skontroluj v tabuľke
    wegamizi Super, ano, dakujem pekne
      zbaliť

    Dôchodkový vek matiek narodených v r. 1957-1965 sa zníži. Je mozne ziadat kompenzaciu, uz ked mam dochodok vymerany?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.