Zavrieť

Porady

dochodca na dohodu

Prosím o radu:
Do predajne maloobchodu chcem zamestnať dôchodkyňu na dohodu asi na 60 hodín mesačne. Ako mám postupovať?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Hybenova Darina
Prosím o radu:
Do predajne maloobchodu chcem zamestnať dôchodkyňu na dohodu asi na 60 hodín mesačne. Ako mám postupovať?
Treba ju prihlásiť do sociálnej poisťovne na RLFO. Len pozor na to, že ako dohodár môže u teba odrobiť len 300 hodín za rok.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Akú prácu bude vykonávať? V prípade opakujúcej sa činnosti doporučujem zamestnať na pracovný pomer na kratší pracovný čas (nie na dohodu).
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

My tiež chceme zamest.dohodára a teraz premýšlam, ako stanoviť zmluvu aby sa nejednalo o opakújucu sa činnosť. Plánujeme ho zamestnávať 2 mesiace. Ako často sa musí meniť zmluva? Každí mesiac? Môžem uviesť v zmluve, že zamestnanec bude vykonávať montáž.práce pri montovaní okien, montáž žalúzii….atd… alebo stačí napísať do zmluvy len jednu činnosť? Ja si myslím, že je lepšie napísať viacej činnosti, aby bolo jasné, že sa nebude jednať o opakujúcu sa činnosť. Aký máte na to názor?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

domacnost
My tiež chceme zamest.dohodára a teraz premýšlam, jako stanoviť zmluvu aby sa nejednalo o opakújucu činnosť. Plánujeme ho zamestnávať 2 mesiace. Jako často sa musí meniť zmluva? Každí mesiac? Môžem uviesť v zmluve, že zamestnanec bude vykonávať montáž.práce přimontovaní okien, montáž žalúzii….atd… alebo stačí napísať do zmluvy len jednu činnosť? Ja si myslím, že je lepšie napísať viacej činnosti, aby bolo jasné, že sa nejedná o jednu opakujúcu sa činnosť. Aký máte na to názor?
Ja by som uviedla do zmluvy, že sa jedná o vykonanie montážnych prác (popis presne akých prác) na týchto objektoch (vymenovať objekty) a práca má byť odovzdaná v termíne do: ............ .
Odmena za prácu môže byť dohodnutá mesačne.
0 0
martina.g martina.g

martina.g je offline (nepripojený) martina.g

Dobrý deň pani Darinka,
som v porade nová, pomedzi prácu občas nazriem, aké kto má problémy
a starosti dnes som našla Vašu otázočku.
Podľa mňa by ste mali dať do dohody pomocné práce v predajni.
Dohodárku musíte prihlásiť do sociálnej poisťovne na RLFO,
odvod sa platí - úrazové poistenie a od: 01.08.2006 garančný fond,
prihlášku musíte však poslať deň pred nástupom do práce
a dohodu o vykonaní práce uzavrieť deň pred nástupom do práce.
Ak bude mať príjem do 5000,- Sk mesačne musíte odvádzať
daň zrážkovú, čím ste do 15 dňa v mesiaci odoslať na DÚ oznámenie
o dani zrážkovej. A ak ste na DÚ neevidovaná, ako zamestnávateľ
je potrebné oznámiť to príslušnému DÚ písomne, radšej si to telefonicky
overte, lebo každý DÚ má určite iné podmienky. Asi toľko.
Dúfam, že Vám to pomôže.
Prajem veľa úspechov.
0 0
martina.g martina.g

martina.g je offline (nepripojený) martina.g

Dobrý deň pani Darinka,
som v porade nová, pomedzi prácu občas nazriem, aké kto má problémy
a starosti dnes som našla Vašu otázočku.
Podľa mňa by ste mali dať do dohody pomocné práce v predajni.
Dohodárku musíte prihlásiť do sociálnej poisťovne na RLFO,
odvod sa platí - úrazové poistenie a od: 01.08.2006 garančný fond,
prihlášku musíte však poslať deň pred nástupom do práce
a dohodu o vykonaní práce uzavrieť deň pred nástupom do práce.
Ak bude mať príjem do 5000,- Sk mesačne musíte odvádzať
daň zrážkovú, čím ste do 15 dňa v mesiaci povinná odoslať na DÚ oznámenie
o dani zrážkovej. A ak ste na DÚ neevidovaná, ako zamestnávateľ
je potrebné oznámiť to príslušnému DÚ písomne, radšej si to telefonicky
overte, lebo každý DÚ má určite iné podmienky. Asi toľko.
Dúfam, že Vám to pomôže.
Prajem veľa úspechov.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

chcem sa ešte spýtať. Na dohode o vykonaní práce má byť uvedená odmena v hrubom alebo v čistom? Nič sa nestane ak uvediem odmenu 80 SK netto? alebo musí byť stoj čo stoj uvedená odmena v hrubom? Prosím o rýchlu odpoved dakujem.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
domacnost
chcem sa ešte spýtať. Na dohode o vykonaní práce má byť uvedená odmena v hrubom alebo v čistom? Nič sa nestane ak uvediem odmenu 80 SK netto? alebo musí byť stoj čo stoj uvedená odmena v hrubom? Prosím o rýchlu odpoved dakujem.
Každá odmena je uvedená v hrubom.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

takže musí byť uvedená v hrubom? Nemôže byť uvedená na zmluve v čistom?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

domacnost
takže musí byť uvedená v hrubom? Nemôže byť uvedená na zmluve v čistom?
Bolo by to prinajmenšom neštandardné., ešte som sa s tým nestretla. Tuším, že máš tak vyhotovenú dohodu.....ja by som ju prepísala a dala nanovo podpísať .
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Ale ved zákon.práce nehovorí o tom, aká odmena sa má uvádzať v dohode či v hrubom alebo v čistom. Hovorí sa tam len o odmene. Mne nerobí problém zmeniť dohodu, ale neviem sa napočítať na hrubú hodinovú mzdu. Bola sním dohodnutá odmena 80,- SK čistého na hodinu. A jako počítam, tak počítam, neviem sa napočítať na hrubú hodinovú mzdu. Prosím Vás, môhli by ste mi niekto pomôcť svýpočtom?, aby zamestnan.na dohodu vyšla čistá mzda 80,- SK.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

domacnost
Ale ved zákon.práce nehovorí o tom, aká odmena sa má uvádzať v dohode či v hrubom alebo v čistom. Hovorí sa tam len o odmene. Mne nerobí problém zmeniť dohodu, ale neviem sa napočítať na hrubú hodinovú mzdu. Bola sním dohodnutá odmena 80,- SK čistého na hodinu. A jako počítam, tak počítam, neviem sa napočítať na hrubú hodinovú mzdu. Prosím Vás, môhli by ste mi niekto pomôcť svýpočtom?, aby zamestnan.na dohodu vyšla čistá mzda 80,- SK.
Kika, vždy treba dohodnúť výšku odmeny (aj mzdy) v hrubom. Dohodár platí 19% daň, takže tých 80 Sk je vlastne 81% (100-19). Preto 80:0,81=98,77 Sk brutto.
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

Odmena sa stale uvadza v hrubom.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Dobre , tak mu teda uvediem hrubú mzdu na dohodu vo výške 81,- SK. Prosím o kontrolu pre istotu môjho výpočtu a odvodov do sp, dú.

81 x 150 hod. = 12 150,00 v hrubom

12 150 x 0,8% ÚP = 97,20 = odvediem do sp 98,00 SK
12 150 x 0,25 % GP = 30,37 = odvedeim do sp 31,00 SK

12 150,00 v hrubom vypočítam 19% zráž.daň na dú = 2308,500 = odvediem 2 309,00



98 + 31 = 129,00 odvody, ktoré naúčtujem do peňaž.denníka, ako VOZD , odvody do fondov?
12 150 – 129 = 12 021,00 čistá mzda, ktorú naúčtuj.do PD ako VOZD, mzda?
2 309,00 zráž.daň, ktorú naúčtujem ako VOZD, daň z príjmu?

Prosím Vás je tento môj výpočet a postup správny?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

domacnost
Dobre , tak mu teda uvediem hrubú mzdu na dohodu vo výške 81,- SK. Prosím o kontrolu pre istotu môjho výpočtu a odvodov do sp, dú.

81 x 150 hod. = 12 150,00 v hrubom

12 150 x 0,8% ÚP = 97,20 = odvediem do sp 98,00 SK
12 150 x 0,25 % GP = 30,37 = odvedeim do sp 31,00 SK

12 150,00 v hrubom vypočítam 19% zráž.daň na dú = 2308,500 = odvediem 2 309,00 nie zrážková ale preddavková daň

98 + 31 = 129,00 odvody, ktoré naúčtujem do peňaž.denníka, ako VOZD , odvody do fondov? áno , ale to platíš ty! nie zamestnanec

12 150 – 129 = 12 021,00 čistá mzda, ktorú naúčtuj.do PD ako VOZD, mzda? zamestnancovi sa to neodrátava - to platí firma
čistá mzda: 12150 - 2309 = 9841 sk

2 309,00 zráž.daň, ktorú naúčtujem ako VOZD, daň z príjmu? preddavková daň VNZD dodatočne opravené na: VOZD

Prosím Vás je tento môj výpočet a postup správny?
Odpoveď je modrá
Naposledy upravil liba2 : 19.09.06 at 06:08
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

domacnost
Dobre , tak mu teda uvediem hrubú mzdu na dohodu vo výške 81,- SK.
Prečo hrubú mzdy vo výške 81,-Sk? Písala si, že má mať v čistom 80,-Sk na hodinu, teda výpočet bol poradený 80/0,81 = 98,7654. Čiže hodinová mzda v hrubom by mala byť 99,-Sk, nie?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Janka, asi si to rozmyslela ...
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

nie nerozmyslela, idem si to znova pozrieť,ja tomu nerozumiem, ... ešte sa ozvem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

domacnost
nie nerozmyslela, idem si to znova pozrieť,ja tomu nerozumiem, ... ešte sa ozvem.
Ak sa rozhodneš pre sumu 99 sk/hod. v hrubom, potom:
99 x 150 hod. = 14850 sk, z toho 19% daň = 2822 sk
14850 - 2822 = 12028 sk v netto
skúška : 12028 sk : 150 hod. = 80,19 sk / hod. v čistom.

Odvody počítaš zo sumy 14850 sk.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Suhlas s modrou odpoveďou Liba2 (prísp.16), až na odvod dane, ten patrí do VOZD (mzdy).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať