Zavrieť

Porady

student zivnostnik/pracujuci na dohodu a ZP

mal by som na vas par otazok, ktore su mi aj po precitani niekolkych prispevkov vo fore stale nejasne:

som student dennej formy vysokej na skole, som zivnostnik + pracujem na dohodu o praci studenta:

1. pokial zarobim ako zivnostnik povedzme 4000sk/mesiac a na dohodu 4000sk/mesiac, tak odvody do ZP budem platit z oboch primov?

2. pokial zarobim ako zivnostnik povedzme 2000sk/mesiac a na dohodu 4000sk/mesiac, tak odvody do ZP budem platit z oboch primov?

3. pokial by som bol sucasne este zamestnancom na ciastocny uvezok s primom povedzme 4000sk a ako zarobim zivnostnik povedzme 4000sk/mesiac a na dohodu 4000sk/mesiac, tak odvody do ZP budem platit z ktorych primov?

4. pokial by som pracoval len na zivnosti, tak platim odvody z vymeriavacieho zakladu dane, cize pokial pokial moj prijem po odpocitani nakladov bude menej ako polovica minimalnej mzdy, odvody neplatim?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    1. Nie, platiť budeš len zo živnosti.
    2. viď 1.
    3. zo zamestnania a zo živnosti
    4. preddavky platíš podľa príjmu v r.2004, positné (ročné zúčtovanie) zo základu dane bez odpočítania poistného na ZP deleno 2,14. Ak takto vypočítaný VZ bude menej ako 39000 Sk, poistné za 9-12/2005 neplatíš.

    Ku všetkým bodom : preddavky zo živnosti platíš zo základu dane z r.2004 deleno 24, neplatí pre teba ako študenta minimálny VZ. Ročné zúčtovanie - ak za 9-12/2005 Tvoj VZ zo živnosti (viď bod 4) + VZ zo zamestnania (z pracovného pomeru) bude menej ako 13000 Sk, poistné za 9-12 neplatíš - ak boli zaplatené preddavky, vrátia sa. Za obdobie 1-8/2005 je VZ pre zdravotné poistenie (ročné zúčtovanie) minimálne 8x6500=52000 Sk. Ak bude za 9-12/2005 Tvoj VZ zo živnosti + VZ zo zamestnania 13000 a viac, VZ základ za každý mesiac bude minimálne 6500 Sk (v úhrne zo živnosti a zamestnania). Keďže si živnostník, tvoje príjmy z dohôd sú pre zdravotné poistenie irelevantné.

    Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.

    qwertyui je offline (nepripojený) qwertyui

    qwertyui
    dakujem, ze vysvetlenie,

    4. preddavky platíš podľa príjmu v r.2004, positné (ročné zúčtovanie) zo základu dane bez odpočítania poistného na ZP deleno 2,14. Ak takto vypočítaný VZ bude menej ako 39000 Sk, poistné za 9-12/2005 neplatíš.


    v roku 2004 som primy zo zivnosti nemal, cize preddvaky neplatim.

    mne skor slo o to, ze ci vyuctovanie pre ZP budem robit z hrubych primov, alebo z cistych, cize po odpocitanie nakladov?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    qwertyui
    ...mne skor slo o to, ze ci vyuctovanie pre ZP budem robit z hrubych primov, alebo z cistych, cize po odpocitanie nakladov?
    vymeriavací základ v ročnom zúčtovaní vypočítate ako základ dane z podnikania, neznížený o výdavky na ZP (tie ale ako píšete aj tak nemáte ani mať nebudete žiadne v priebehu roka 2005), deleno 2,14.

    Teda ak napr. dosiahnete v podnikaní príjmy 50.000 Sk,
    daňovo uznané výdavky 30.000 Sk,
    základ dane bude 20.000,
    a vymeriavací základ pre zdravotné bude 20.000/2.14

    student zivnostnik/pracujuci na dohodu a ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.