Zavrieť

Porady

prehľad účtovania

Ahojte poraďáci,

začala som pracovať v jednej firme ako ekonómka a potrebovala by som radu, ako si najlepšie zabezpečiť prehľad celého účtovania, keďže samotné účtovanie už nerobím, ale dohliadam a kontrolujem. ako si mám zabezpečiť prehľad o účtovaní a chode firmy? poradí mi niekto ako na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Chod firmy - pokiaľ vedú podvojné účtovníctvo, tak pozrieť súvahu a výsledovku- tie dajú prehľad aj o neznámej firme, a potom hlavnú knihu a denník - a pozerať si ich mesačne. Pohľadávky, záväzky, výška výnosov a nákladov, jednotlivé nákladové a výnosové účty v hlavnej knihe, položky v denníku aspoň to, čo vybočuje z radu. Prípadne porovnať minulé obdobie a rozdiely - prečo a aké sú?, ak existuje dačo ako rozbor, pozrieť interné smernice, atď.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    V prvom rade by som Ti doporučovala preštudovať smernicu o vedení účtovníctva. V rámci nej venovať pozornosť obehu dokladov, aby si vedela usvedčiť pracovníkov zo zanedbania konkrétnej povinnosti/ často pomáha v súdnych sporoch/. Ak nie sú vypracované, tak si vyhotov aj ďalšie interné smernice najmä k zostaveniu účtovného rozvrhu, smernicu stanovujúcu normy prirodzených úbytkov, o materiále účtovanom rovno do spotreby, o vedení pokladnice / preštuduj, prípadne doplň potrebné dohody o hmotnej zodpovednosti/ odpisový plán a účtovné smernice, ktoré sa priamo dotýkajú vykonania účtovnej závierky. Venuj pozornosť inventarizáciam, a spôsobu, ako sa vykonávajú. Peštuduj tiež všetky obchodné vzťahy / zmluvy, splátkové kalendáre a pod/. Držím Ti palce!

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Je výborné kontrolovať zostatky na účtoch s inými evidenciami. Napríklad 221 s bankovým výpisom, 311 s knihou pohľadávok... Často sa mi stane, že ak sa nahodia prvotné doklady s chybou, táto sa prenáša do omrzenia do všetkých súvah a výsledoviek, ale málokto to skontroluje s pôvodnými dokladmi.
    Možnos a to nezdá, ale často ma na chybu upozorní to, že tú firmu poznám, a jednoducho VIEM, že takýto HV nemôže byť. Preto sa pozri aj do minulých výkazov, aby si vedela aspoň rádovo, v akých číslach sa podnik zvykne hýbať.
    Mnoho šťastia!

    anes je offline (nepripojený) anes

    anes
    Vďaka všetkým za radu. na smerniciach už pracujem a asi mi iné neostáva, len "čítať výkazy" medzi riadkami a sledovať účty a porovnávať jednotlivé mesiace.

    gray je offline (nepripojený) gray

    gray
    Aj mna by to zaujimalo, ale z trochu ineho pohladu.
    Vedenie uctovnictva pre nasu malu sro mame zabezpecene externe.
    Ako konatel spolocnosti chcel by som mat detainy prehlad o vedeni uctovnictva, mojich povinnostiach, a hlavne mat istotu ze vsetko je v poriadku.

    S velkym zaujatim budem sledovat tuto temu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.