Zavrieť

Porady

Dotácia na nájomné

Ahojte, chcem Vás poprosiť o vysvetlenie, pretože akosi nechápem tomu, kto má vlastne výhodu z toho, že požiada o dotáciu na nájomné. Či prenajímateľ, či nájomca. Viem, že o dotáciu na nájomné žiada prenajímateľ v mene nájomcu max. do výšky 50%. Doteraz som to chápala takto:

Mesačné nájomné je povedzme 600 Eur. Prenajímateľ dá zľavu na nájomnom nájomcovi dajme tomu 50% a teda vystaví faktúru vo výške 300 Eur. Nájomca tých 300 Eur uhradí a následne prenajímateľ požiada o dotáciu v mene nájomcu na zvyšných 300 Eur, ktoré prídu na účet prenajímateľa. A teda prenajímateľ má uhradené nájomné v plnej výške, nakoľko nájomca musel zaplatiť 50%. To sa mi nezdá moc spravodlivé. .....alebo to zle chápem? Ako to vlastne má byť správne? Viem, na stránke MHSR je tam toho veľa, aj som si to prešla. Ale prečo má o dotáciu žiadať prenajímateľ v mene nájomcu, keď nájomca z toho nič nemá? Prosím Vás o vysvetlenie. Ďakujem Vám veľmi pekne a prajem pekný deň.
Mila123 má to byť trochu inak, z tých 600 €dá vlastník nehnuteľnosti zľavu 300€, a zvyšných 300€ zaplatí MH SR, teda prenajímateľa nájom (čistý bez energií) nestojí nič, ak by bola zľava iba 20%, MH SR zaplatí iba 20% a 60% dlhuje vlastníkovi nájomca..... (tých 50% je max. čiastka s ktorou sa pracuje)...
mondes No veď. Prenajímateľ dá zľavu 300 eur, ktorú predpokladám nájomca uhradí a na zvyšných 300 eur sa žiada dotácia. A teda prenajímateľ na tom nič nestratí. .....pýtam sa to preto, lebo klient mi preposlal mail od svojho prenajímateľa s tým, že ak budú riešiť tú dotáciu, tak vraj on, ako nájomca (klient) v konečnom dôsledku vyjde na 0,00 eur. ...A podľa môjho postupu to takto nevyzerá. ............ešte premýšľam o postupe, že ak dá prenajímateľ zľavu vo výške 50%, ale nájomca ani tých 50% neuhradí, ale bude čakať info od prenajímateľa o pripísaní dotácie na účet prenajímateľa a nájomca si záväzok vo výške 300 eur odpíše. Ale tu zase by na tom bol horšie prenajímateľ. Hm.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marco je offline (nepripojený) marco

    marco
    Tú dotáciu, ktorú prenajímateľ dostane od štátu prepošle nájomcovi. Čiže nakoniec to nájomcu nestojí nič. Lebo síce na začiatku zaplatil 50% prenajímateľovi ale dodatočne štát uhradí prenajímateľovi tých 50% a ten ich pošle nájomcovi.Čiže nájomca je na 0.
    mondes Ďakujem. A kde v podmienkach nájdemtúto informáciu, že prenajímateľ má preposlať dotáciu nájomcovi? O tom som nepočula. Viete mi prosím k tomu dať nejaký link? Ďakujem krásne.
    marco No takto ..v zákone 155/2020 https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...0/155/20200617
    v odstavci 16 sa píše: "Nájomca uhradí prenajímateľovi nájomné neuhradené za obdobie sťaženého užívania, znížené o poskytnutú zľavu z nájomného podľa odseku 6 a o výšku poskytnutej dotácie na nájomné poukázanej prenajímateľovi."
    v príkladoch..to bolo uvádzané ak už nájomca uhradil tú časť, ktorú prenajímateľ dostane od štátu, tak mu ju prenajímateľ - vráti, resp. započíta na ďalší nájom apod..napr. tu na konci príkladu..je to spomenuté https://najmy.mhsr.sk/Subory/Priklad...%20č.%201.pdf

    Dotácia na nájomné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.