Zavrieť

Porady

Obratový bonus v JÚ

Ahojte, už som tu riešila obratový bonus, avšak stále mi nie je všetko jasné. Plzeńský Prazdroj v r. 2019 uhradil na základe zmluvy SZČO - odberateľovi zálohu 2990 Eur na budúci obratový bonus. To by malo byť zaúčtované v r. 2019 do ostatných zdaniteľných príjmov. (r. 2019 som neúčtovala). Obdobie v zmluve je uvedené od 1.7.2019 do 30.6.2020. 17.7.2020 došiel došlý dobropis na sumu 598 Eur, nakoľko boli splnené podmienky v zmluve. Suma 598 je 1/5 z 2990 Eur, nakoľko zmluva je na 5 rokov. Tento dobropis zaúčtujem do evidencie záväzkov , v členení tovar, mínusom. Prosím Vás, ako zaúčtovať jeho "úhradu", ak to nemám s čím spárovať? Môžem to zaúčtovať cez ID? Avšak tým sa mi navýši ZD. A raz to už bolo v r. 2019 zdanené. Neviem sa z toho vymotať. Ďakujem krásne.

Doplnenie: Na jednom portáli sa o účtovaní zálohy a následného účtovania dobropisu píše toto:
Ak ide o fyzickú osobu účtujúcu v jednoduchom účtovníctve, ktorá prijme pôžičku, zúčtuje ju ako príjem neovplyvňujúci základ dane, a to v súlade s § 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Vrátenie pôžičky je rovnako v prípade jednoduchého účtovníctva ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.

Obratový bonus ale môže byť pre daňovníka zdaniteľným príjmom, ak sa započíta napr. s hodnotou pôžičky. Táto skutočnosť však musí vyplývať zo zmluvných podmienok.

Avšak podľa odpovede z FS sa má záloha (pôžička) v r. 2019 účtovať do ost. zdaniteľných príjmov. Mne sa viac pozdáva tá prvá verzia. Záloha do PNZD a následne každý rok preúčtovať sumu 598 eur do POZD. Prosím, nemáte s tým skúsenosť? Ďakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil mondes : 29.03.21 at 15:32
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Obratový bonus v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.