Zavrieť

Porady

dovoz tovaru

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o kvalifikovanou radu. Česká společnost dováží zboží ze třetí země a dodává do Polska osobě registrované k dani v Polsku. K tomuto účelu chce využít daňového zástupce podle § 69a zákona o DPH. Předpokládám, že česká společnost vystaví daňový doklad podle § 72 ZDPH pro polského plátce a slovenský daňový zástupce podle tohoto dokladu toto dodání přizná v daňovém přiznání na ř. 07 daňového přiznání? Děkuji všem za Vaše názory a rad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    papouch
    Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o kvalifikovanou radu. Česká společnost dováží zboží ze třetí země a dodává do Polska osobě registrované k dani v Polsku. K tomuto účelu chce využít daňového zástupce podle § 69a zákona o DPH. Předpokládám, že česká společnost vystaví daňový doklad podle § 72 ZDPH pro polského plátce a slovenský daňový zástupce podle tohoto dokladu toto dodání přizná v daňovém přiznání na ř. 07 daňového přiznání? Děkuji všem za Vaše názory a rad.
    Podľa môjho názoru sú tvoje závery správne.
    Doplním, že dovoz tovaru - DPH zaplatené na colnici - z 3. krajín uvedie v r.17

    litu je offline (nepripojený) litu

    litu
    Ako sa v pohode zaúčtuje dovoz tovaru, colný dlh? Skúšala som v ostatných záväzkoch zaúčtovať clo a dph pri dovoze a vo priznaní r. 17 bol prázdny.
    potom som to zmenila , ale neviem či to mám dobre. Zaúčtovala som nasledovne:
    ostané záväzky jeden doklad, položka č.1
    clo :19 709, dan 19%, 3744,71, členenie PDtovar, 504/379
    položka č. 2: dph pri dovoze: minus 19 288, dan 0%, členenie PDtovar (chcela som dať PN, ale ma nepustilo) 343/379
    po likvidacii zaväzku mi preučtovalo dph na 343/343

    Prosim poradte mi, ako to má byť. Treba ostany zaväzok zaokrúhliť, alebo sa to zaokrúhľuje pri úhrade hotovosti?
    Z colného úradu došlo" clo 421sk, dph 3746, spolu 4167Sk

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Mne to tiež robilo problém, potom som to urobila nasledovne: normálne do okienka Čiastka som dala, nie cez položky, sumu 421,- ; DPH 3746,- spolu 4167,-Sk.
    Predkontáciu som dala ručne, členenie DPH PDdovoz, po uložení ma previedlo do denníka, kde som doplnila účty clo 421,- 501/379
    dph 3746,- 343/379

    Posledne som si ešte rozdelila účtovanie cla, a to tak, že som pridelila účtovanie clo 421,-Sk ako 501/345, aby som videla, kolko sa platilo col.úradu za clo čisto za material. Potom cez BÚ mi ponúklo túto uhradu.
    Riadok 17 v DPH mi vyplnilo až po likvidácii záväzku, kedy bol colný dlh uhradený.
    Dúfam, že ti to trošku pomohlo
    Naposledy upravil jenny7 : 25.10.06 at 05:04

    litu je offline (nepripojený) litu

    litu
    ďakujem Jenny7 za pomoc. Prišla si v pravý čas. Pokúšala som to písať aj inde, lebo odpovede neprichádzali. Urobila som to tak ako si písala. Nerozumiem tomuto poslednému kroku.

    Posledne som si ešte rozdelila účtovanie cla, a to tak, že som pridelila účtovanie clo 421,-Sk ako 501/345, aby som videla, kolko sa platilo col.úradu za clo čisto za material. Potom cez BÚ mi ponúklo túto uhradu.

    Kde si to účtovanie cla rozdelila? V interných dokladoch a lebo v peňažnom denníku? Díky za odpoveď.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Myslela som to tak, že vlastne colný dlh - DPH je predkontácia 343/379 - tu vlastne na účte 379 vidím, že toto bolo platené za colný dlh DPH
    Za colný dlh, ktorý bol vyčíslený v tvojom prípade v hodnote 421,-Sk za materiál, tak som dala predkontáciu 501/345 a nie 501/379, preto som použila účet 345, že je to vlastne poplatok za clo za materiál ako poplatok.
    Toto som si rozdelila v tých OZ nie ID, a priamo, keď ma to hodilo do denníku. Tam som si to vlastne rozúčtovala - keďže som si na začiatku udala predkontáciu Ručne. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, ak nie, ešte napíš, skúsim to ešte viacej polopatickejšie.
    Použitie účtu 345 mi bolo poradené pre lepšiu orientáciu, aby bolo lepšie vidieť, za čo bolo platené.Tento príklad bol použitý aj v knižke od Cenigovej. Vytvorila som si analytiku ako poplatok za clo.
    Ešte doplním, môže sa to celé účtovať ako 343/379 a 501/379 a potom BÚ 379/221. Použitie účtu 345 je pre to, lebo mám viacej dovozov za rok a ked si ho pozriem, tak vidím, kolko bolo zaplatené za material, čo sa týka colných poplatkov.
    A ešte na BÚ som dala tiež predkontáciu Ručne, a tam som to tiež ručne rozzúčtovávala, čiže 379/221, 345/221.
    Naposledy upravil jenny7 : 25.10.06 at 06:56

    litu je offline (nepripojený) litu

    litu
    Urobila som to, dúfam, že som ťa pochopila dobre.Pozerala som v hlavnej knihe zostatky účtov.Na účte 345 mi ostalo na strane MD 3746 a na účte 379 na strane D 3746. Tovar sme zatiaľ doviezli 1x. Počítame, že aj v budúcnosit budeme dovážať , no zatiaľ len od jedného dodávateľa. Nemáme v pláne dovážať od iných dodávateľov z tretích krajín. Rozmýšlam či predsa neostanem pri tom cle 504/379 namiesto 504/345. ďakujem za pomoc.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Ešte pre zhrnutie kludne to môžeš dať ako 421,-Sk účty 504/379 - clo tovar
    3 746,-Sk účty 343/379 - za DPH
    BÚ: 4 167,-Sk účty 379/221.

    Tú 345 tam radšej nedávaj, nech ťa to zbytočne nepletie, úplne v pohode použi len tú 379 a bude to ok.
    Pre istotu som to napísala ešte raz, aby sme sa správne chápali, dobre? Som rada, že som ti pomohla.

    litu je offline (nepripojený) litu

    litu
    Vďaka Jenny7, prajem ti pekný a pokojný deň. I keď sú DPH-čky. Nech sa ti darí vo všetkom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.