Zavrieť

Porady

Predaj pozemku bratovi - dedičstvo

Dobrý deň, po otcovi sme zdedili pozemok. Brat by chcel odkúpiť moju časť pozemku. Ako sa to prosím v praxi realizuje? Podľa čoho sa určí cena, ako je to s vyplatením (platí sa naraz alebo po častiach) ? Prípadne viac info o tom, čo treba k takémuto predaju?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak uz ste dedili a ste na pozemku napisani ako spoluvlastnici, tak uz len kupno-predajnou zmluvou.
    Na cene sa musite dohodnut. Mozete si dat spravit aj znalecky posudok (zaplatite zan) alebo sa mozete pozriet po cenach podobnych nehnutelnosti v danej oblasti a podla toho sa dohodnut.
    Ako sa peniaze vyplatia, to si tiez dohodnete v tej zmluve, je len na vas, ci a ako sa dohodnete.

    Zapis do katastra vyzaduje urcite prvky zmluvy, overeny podpis predavajuceho a pod.
    Ak v tom nemate jasno, mozno by bolo lepsie zapaltit za zmluvu aj tieto ukony v katastri nejakemu notarovi. Bezne robia taketo zmluvy aj vklady do katastra.
    https://www.nehnutelnosti.sk/kupna-zmluva-dom/

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak už DK prebehlo - tak normálne kúpnou zmluvou - tá bude prílohou k Návrhu na vklad . Teda tak isto, ako prebieha kúpa hocijakej inej nehnuteľnosti nehnuteľnosti. Cena je taká, na akej sa dohodnete.
    Mohli ste si toto ušetriť - a dohodnúť sa hneď pri DK - a už to mohol mať brat. (Ako sme ti už radili minule). Takto máte robotu a výdavky navyše.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tati5 Dedičské konanie ešte neprebehlo, čiže zatiaľ je to vedené na otca, tak neviem, sú aj iné možnosti-okrem kúpno-predajnej zmluvy? Ide o to, že sú to dve parcely pri sebe. Brat by chcel moju parcelu využívať ako záhradu. Ja ju vlastne nepotrebujem, alebo by som ju mohla predať inému.
    Katy a R však tak keď bude DK - tam spravte Dohodu - že tvoja čiastka pripadne bratovi (za koľko - to už je vaša vec) . Notárka to tak napíše - a basta. Tak to pôjde aj na kataster a už netreba nič predávať .
    Tati5 Znamená to, že v rámci dedičského konania sa spíše nejaká dohoda, že tá moja parcela pripadne bratovi? A upravia sa v rámci toho aj nejaké podmienky? Lebo brat aktuálne nemá peniaze, aby mi všetko vyplatil...tak neviem, aká by bola vhodná alternatíva...
    Katy a R dohoda znamená, že sa vy dvaja DOHODNETE! A je len na vás, že ako. Môžeš mu to aj zadarmo odstúpiť, alebo mu navrhni nejakú "rodinnú" cenu, alebo splátkový kalendár, alebo ....?? ty vieš, aké máte vzťahy
    Tati5 vzdať sa toho nechcem, keďže mám ako dcéra nárok na svoj podiel a chcela by som to mať aj na papieri s bratom nejakým spôsobom ošetrené...že mu tú svoju polovičku odpredám, akým spôsobom sa to dá spraviť aj aby to bolo o.k. aj z právneho hľadiska?
    Katy a R však ti to už píšem toľko krát - je na vás ako a za koľko sa dohodnete! tak to bude. Keď sa nedohodnete - dohoda nebude, Ostane to tebe. máš aj zákon priložený a Mária ti presne citovala..
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dedičskou dohodou si môžete podeliť majetok pred notárom ako chcete. Dohodu spíše notár.

    Pozri mimosporový poriadok

    § 203
    (1) Súd v uznesení o dedičstve
    ..
    c) schváli dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva; ...
    ...
    e) potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov, ak medzi účastníkmi nedôjde k dohode, alebo vykoná vyporiadanie medzi dedičmi a rozhodne o tom, čo ktorý z dedičov nadobudol,

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/161/20210501
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 V dohode o vyporiadaní dedičstva môže byť napísané, že ti brat vyplatí peniaze za to, že mu prenecháš tvoju časť. Môže tam byť aj dátum - dokedy vyplatiť, len potom pozor na premlčanie, ak by sa vyhováral, že práve teraz nemá ...
    Tati5 ďakujem za radu, nie som právnička a dedičské konanie som predtým neabsolvovala. Tak sa ešte pre istotu spýtam, tú dohodu spíše notárka priamo na dedičskom konaní a môžeme si v nej upresniť, za akú cenu mu to predám a do kedy má zaplatiť? A ako je to potom s tým pozemkom, na koho bude vedený dokiaľ brat nezaplatí?
    Mária27 Tak, len sa dohodnete a notárka to zapíše. Pozemok bude bratov, ale ak nezaplatí, ty si môžeš vymáhať peniaze ako dlh - exekučne.
      zbaliť

    faro1 je offline (nepripojený) faro1

    faro1
    Tati5 (20.05.21 20:23) Dedičské konanie ešte neprebehlo, čiže zatiaľ je to vedené na otca,
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Nič nestratíš keď prebehne normálne dedičské konanie a tvoja časť bude napísaná na teba, čiže budeš vlastníčkou. Tvoj podiel na pozemku môžeš predať ak bude mať tvoj brat peniaze na vyplatenie. Vyhneš sa tým zbytočným problémom v prípade ak tvoj brat špekuluje ako ťa obabrať a nevyplatiť ťa. V prípade dohody na dedičskom konaní bude tvoj brat vedený nezvratne ako výlučný vlastník pozemkov s povinnosťou ti vyplatiť peniaze za tvoj podiel. Samozrejme že ho nedonútiš ak nebude chcieť ťa vyplatiť a potom už len súd a exekúcie, všetko na dlhé lakte tvoje nervy, právnici, čas, výdavky navyše..... Nezabudni, že sa nikam s predajom neponáhľaš, môžeš predať aj cudziemu záujemcovi aj za vyššiu sumu peňazí, ale v prípade spoločného pozemku musíš najprv ponúknuť na predaj bratovi, má predkupné právo na kúpu. Ak sa nedohodnete, predáš cudziemu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Nezabudni, že sa nikam s predajom neponáhľaš, môžeš predať aj cudziemu záujemcovi aj za vyššiu sumu peňazí,
    ==========================
    Ak sú rodinné pomery v poriadku, tak by sa kľudne dalo uvažovať o vyplatení za nižšiu cenu ako by bola v prípade predaja cudziemu.
    faro1 Môže aj darovať.
    Mária27 ak predá do 5 rokov, pätina ceny ide na daň z príjmu
      zbaliť

    Predaj pozemku bratovi - dedičstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.