Zavrieť

Porady

Materska

Dobry den mam otacku
Som na materskej 6 tyzdnov, potrebujem ju prerusit kvoli pn. mozem po ukonceni pn pokracovat v materskej? dakujem
Naposledy upravil ivka70 : 06.11.21 at 13:50
15 komentárov     zbaliť
ivka70 Co znamena potrebujem ju prerusit? Nemozes sa o dieta starat a staroatlivost o dieta preberie jeho otec - pojde na matersku?
Dasa1988 Mala som autonehodu budem cca 4-6 m pn
Manzel pojde na matersku ale po ukonceny pn by som chcela poberat matersku neviem ci sa to da presusit a potom pokracovat
veronikasad píšeš ž týždňov, kedy sa narodilo dieťa ?
veronikasad Manžel si bude uplatňovať nárok na materské podla odst. c) alebo d) ?

(3) Iný poistenec je

a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,

b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,

c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

d) otec dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok,
Dasa1988 24.9 .2021
Praveze neviem ako to spravit aby ked ukoncim teraz matersku a dam im pn ze som neni schopna starat kvoli zdravotnemu stavu
Tak je to c podla mna ale chcela by som sa vratit na matersku po ukonceni pn mam celom dobru matersku oproti rodicovskemu prispevku prve dieta ma 2r a druhe 6 tyzdnov
Teoreticky by som mohla vyuzit aj d ale neviem ci sa vobec mozem vratit po preruseni materskej
veronikasad V prvom rade musíš zamestnávatelovi písomne oznámiť ukončenie materskej dovolenky (malo by to byť mesiac vopred), lebo subeh poberania nemocenského a materského nie je možný.
Ak ti to zdravotný stav dovolí, treba isť osobne do pobočky SP, alebo aspoň telefonicky kontaktuj pracovníčku odboru nem.poistenia, ku ktorej podľa priezviska patríš.
veronikasad Manžel bude počas poberania materského pracovať ?
Dasa1988 Nebude pracovat bude doma
veronikasad Podla písm. d) by nemal byť problém pokračovať v poberaní materského po ukončení PN. Len treba splniť tú oznamovaciu povinnosť voči zamestnávatelovi. Či je aj nejaké tlačivo na ukončenie poberania materského v SP - neviem.
Dasa1988 Nebude pracovat bude doma
Zamesnavatel je mama to nebude problem myslim si ze stavci oznamit socialnej poistovni ze ukoncujem matersku kvoli pn
A mozem sa potom vratit na matersku alebo neviete ?
veronikasad Prever si v SP, podľa mňa môžeš. Manžel môže poberať materské po dobu 28 týždňov., predpokladám že podmienku 270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch splňa
Dasa1988 Dakujem tak mam ist podla pismena d nie c ?
ivka70 Ešte to môžeš nakombinovať s OCR na teba a potom d)
Manžel tiež musí nástup na materskú písomne nahlásiť mesiac dopredu. Ťa OCR by mohla ten čas preklenúť, ak sa nedokáže on dohodnúť v práci hneď.
Dasa1988 Manzel sa v praci dohodol moze nastupit.
Ked mu skonci materska mozem ja nastupit opet na matersku dovolenku ? Neni s tym problem ze ked prerusim ze nemam uz narok ?
veronikasad Nemal by byť problem, prever si v SP. Len ako dovod nevadzaj, ze ides na PN-ku. Čerpanie materského manzelom je v sulade so zakonom o soc.poisteni.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.