Zavrieť

Porady

Materska

Pekny den vam prajem :p

Mam na vas jednu otazocku kedze som to tu nikde nenasla tak sa vas opytam.

Tento rok som si spravila zivnost, vsetko je ok akurat nastupujem na matersku v dec. A vobec neviem co mam zariadit ci budem dostavat nejake peniaze od statu alebo ako to bude. Na materskej by som chcela robit ked to budem ovsem stihat . Neviem ci mozem vyrabat faktury, no proste som s toho zmatena. Budem velmo rada ked mi niekto poradi aspon sa mi bude kludnejsie spavat. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvanL je offline (nepripojený) IvanL

    IvanL
    Ahoj, ja mam tiez presne ten isty problem, som SZCO a onedlho nastupujem na matersku. Tiez neviem, ako to bude s fakturami, chcela by som ciastocne nadalej pracovat.Len neviem, ako to bude s fakturacoiu a poberanim materskej dovolenky.
    Ak si sa nieco v tejto veci dozvedela, budem rada, ked by si mi odpisala.
    Ak by som sa nieco dozvedela skor ja, dam Ti vedet.
    Dakujem
    Renata L

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ja síce nenastupujem na materskú, ale z istých dôvodov sa o danú tému zaujímam. Netvrdím to so 100% istotou, ale domnievam sa, že SZČO môže počas materskej "fakturovať".

    Zdôvodnenie:
    Pozrite § 31 zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a porovnajte si to s § 30.

    Ale problém je:
    § 48 ods.1: "...sa stará o narodené dieťa..."
    SP môže robiť problémy a tvrdiť, že SZČO sa o svoje dieťa "nestará" ak fakturuje.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.11.04 at 18:55

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Mne materská dúfam opäť nehrozí, ale pokiaľ z praxe viem, tak počas MD SZČO nemôže fakturovať presne pre .."sa stará o narodené dieťa..".Ale mohol sa prístup SP za posledný rok zmeniť.

    Miro77 je offline (nepripojený) Miro77

    Miro77
    Nedávno som iba postrehol v správach, že sa chystá zákon podľa ktorého má dieťa nárok dostávať akési opatrovné (čo je teraz materská cca 3000) ak si ho matka zverí do škôlky tieto many dostane škôlka. Ak ho bude opatrovať sama dostane sama. Ak pracuje a nechce prísť o 3000 môže sa o dieťa starať niekto známy, kto má živnosť na opatrovanie a faktúrovať Soc.Poisť. 3000 za opatrovanie. Viac detailov neviem ani či to už platí, alebo odkedy. Dobrý typ na biznys - STRÁŽNA SLUŽBA - daj 50% a ja sa papierovo postarám o tvoje dieťa.

    SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

    SlavkaS
    Ahojte,
    Ja som taktiež SZČO a na materskú by som mala nastúpiť v 3/2005, so mnou je to ešte tak, že v Prešove mi bolo povedané po 4r.liečbe, že nikdy nebudem mať deti tak som sa aj ja podľa toho zariadila a štátu som platila iba min.odvody - to znamená že budem mať min. materskú.
    Keď som si naposledy zisťovala ako je to s fakturáciou počas materskej tak mi bolo povedané, že pokiaľ chcem poberať materskú na ktorú sa nahlasím a tým pádom nebudem musieť platiť 6 mesiacov odvody, tak fakturovať nemôžem. Ale veď v tom problém nevydím, vyfaktúrovať svoje služby môžte aj neskôr a jednorázovo.
    Potom keď mi skončí materská a začne rodičovská môžem sa rozhodnúť:
    1. budem dostávať okolo 4000 Sk a fakturovať nemôžem, odvody neplatím.
    2. najdem si niekoho, kto sa bude starať o dieťa alebo mat.školu a dostanem čiastoč.rod.príspevok, môžem fakturovať ale budem platiť aj odvody.
    3. od štatu nedostanem ani korunu, nemusím nič dokladovať ( starostlivosť o dieťa) môžem fakturovať ale budem platiť aj odvody.
    Toľko moje poznatky, ktoré som zisťovala cca pred mesiacom, ale ako to bude od 1.1.2005 to je ešte otázne.
    Najlepšie by mali vedieť poradiť tam, kde budete žiadať o materskú.

    Didia je offline (nepripojený) Didia

    Som co som :-) Didia
    Tak teda ja fakt uz neviem podla toho clanku http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=70414 mozem pracovat aj poberat matersku. Alebo som si to iba zle vysvetlila?

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Mam 2 klientky na Rodicovskom prispevku, ktore normalne pracuju (SZCO)a fakturuju, o dietatko sa im stara stara mama, dostavaju rodisovsky prispevok vo vyske 1200,- Sk a platia si normalne odvody(v roku 2003 si museli platit iba ZP, od 1. 1. 2004 uz aj SP, osetruje to zakon o SP 461/2003 Z.z. v zneni nesk. z. § 140)

    habrina je offline (nepripojený) habrina

    účtovníčka-všeobecne habrina
    Všetkých Vás zdravím!

    Ako je to, keď SZČO má maloobchodnú predajňu a má aj zamestnanú predavačku?SZČO nastupuje na materskú v 1/2005?V tomto prípade bude mať SZČO stály príjem z tržieb, avšak bude mať aj výdavky na predavačku a nákup tovaru.Podľa zákona, ak nechce prísť o materskú, tak by mala zavrieť predajňu?To je asi hlúposť, veď vytvorila pracovné miesto(predavačka bola predtým nezamestnaná).Napíšte, prosím, svoj názor.Chcem sa ísť na to opýtať aj do SP.
    Ďakujem za názory!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.