Zavrieť

Porady

pohľadávky

Zdravím, som tu 1x a potrebujem poradiť . Pracujem v JÚ ( ALFA), platca DPH. Vystavili sme klientovi FA za služby (4.Q r.2005 a 1.Q r.2006) ale aj napriek dohode ich odmieta uhradiť. Poslala som im tzv. Odsúhlasenie pohľadávok - nereagovali. Podľa našich info firma končí... Ako to mám teda urobiť, aby sme späť dostali aspoň DPH? Môžem im vystaviť Dobropis na neuhradenú sumu? Ako to potom bude v účtovníctve? Ešte som dobropisy nevystavovala... Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Assea je offline (nepripojený) Assea

    Assea
    Ja síce robím podvojné účtovníctvo, ale keď som mala takúto nedobytnú pohľadávku, ale ešte neboli splnené podmienky na jej odpis, tak ako píšete Vy - vystavila som k faktúre dobropis... Aj audítorka mi tento postup odobrila...
    :-)))

    gabriela7755 je offline (nepripojený) gabriela7755

    gabriela7755
    Jedná sa o takú zanedbateľnú sumu, že sa Vám neoplatí vymáhať pohľadávku
    súdnou cestou ?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Assea
    Ja síce robím podvojné účtovníctvo, ale keď som mala takúto nedobytnú pohľadávku, ale ešte neboli splnené podmienky na jej odpis, tak ako píšete Vy - vystavila som k faktúre dobropis... Aj audítorka mi tento postup odobrila...
    :-)))
    Áno? A aké boli dôvody? Aký účtovný prípad Vám vznikol? Došlo k zmene podmienok dohodnutého obchodu? Alebo?

    P.S.:
    Všetci účastníci včerajšieho školenia vedia o čom hovorím .-)

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Dosť často sa v poslednej dobe stretávam s názorom, že k neuhrad.pohľadávke treba vystaviť dobropis. To je nejaký nový trend?
    Napr. príspevok č.9.

    http://www.porada.sk/t21372-nevyspor...pohadavky.html

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    renča1
    Dosť často sa v poslednej dobe stretávam s názorom, že k neuhrad.pohľadávke treba vystaviť dobropis. To je nejaký nový trend?
    Ja tento názor nepovažujem za správny. Ak došlo k dodaniu tovaru alebo služby, nemám dôvod na jeho zrušenie len preto, že mi príjemca nezaplatil faktúru.
    Ak bola faktúra vystavená pred dodaním tovaru alebo služby a k dodaniu nedošlo, lebo odberateľ nezaplatil, potom je namieste vystaviť dobropis/stornofaktúru a pod.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    liba2
    Ja tento názor nepovažujem za správny. Ak došlo k dodaniu tovaru alebo služby, nemám dôvod na jeho zrušenie len preto, že mi príjemca nezaplatil faktúru.
    Ak bola faktúra vystavená pred dodaním tovaru alebo služby a k dodaniu nedošlo, lebo odberateľ nezaplatil, potom je namieste vystaviť dobropis/stornofaktúru a pod.
    Vlastne §25 ZDPH hovorí o oprave základu dane.

    lukuc je offline (nepripojený) lukuc

    lukuc
    Ďakujem za reakcie, ale nie som z toho múdrejšia . Nieje to veľká suma, takže o nejakom súdnom spore ani neuvažujeme... Ak by som im vystavila dobropis, v mojom účtovníctve - Alfe - by to bola vlastne FA s mínusovou hodnotou a do evidencie DPH by sa to prenieslo do riadku - dodanie tovaru a služby (§8a9)? Tým by sme dostali DPH späť. A cez ID "príjem neovlyvňujúci ZD" raz s plusovou, raz s mínusovou hodnotou? V súvislosti s predmetnými FA sme si neúčtovali do našich nákladov nič, ide o službu... Úhradu nedostaneme, tak aspoň DPH... Už som z toho komplet popletená

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    lukuc
    Ďakujem za reakcie, ale nie som z toho múdrejšia . Nieje to veľká suma, takže o nejakom súdnom spore ani neuvažujeme... Ak by som im vystavila dobropis, v mojom účtovníctve - Alfe - by to bola vlastne FA s mínusovou hodnotou a do evidencie DPH by sa to prenieslo do riadku - dodanie tovaru a služby (§8a9)? Tým by sme dostali DPH späť. A cez ID "príjem neovlyvňujúci ZD" raz s plusovou, raz s mínusovou hodnotou? V súvislosti s predmetnými FA sme si neúčtovali do našich nákladov nič, ide o službu... Úhradu nedostaneme, tak aspoň DPH... Už som z toho komplet popletená
    A na základe čoho akého argumentu by si vystavovala dobropis ? Napr. že nie sú realizované práce ? A to by ste akože zistili až po roku ? A nemá náhodou druhá strana tú vašu faktúru uhradenú v hotovosti sama pre seba ? Ak končia ako predpokladáš. /ono sa stáva všeličo... ?/
    Pekný deň...

    lukuc je offline (nepripojený) lukuc

    lukuc
    Manual
    A na základe čoho akého argumentu by si vystavovala dobropis ? Napr. že nie sú realizované práce ? A to by ste akože zistili až po roku ? A nemá náhodou druhá strana tú vašu faktúru uhradenú v hotovosti sama pre seba ? Ak končia ako predpokladáš. /ono sa stáva všeličo... ?/
    Pekný deň...
    Takže s tým nemôžem robiť nič, len čakať a prenášať to z roka na rok?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    lukuc
    Takže s tým nemôžem robiť nič, len čakať a prenášať to z roka na rok?
    Viem o čo sa ti jedná, ale k vystavenej Fa vystavuješ dobropis z nejakého dôvodu. A ten dôvod musí byť logický, lebo od vystavenia je už skoro rok !!
    Stornovať práce po roku je nelogické.
    Možno niekoho napadne nejaký dôvod na dobropis.
    Pekný deň...

    Dubovy je offline (nepripojený) Dubovy

    Dubovy
    Manual
    Viem o čo sa ti jedná, ale k vystavenej Fa vystavuješ dobropis z nejakého dôvodu. A ten dôvod musí byť logický, lebo od vystavenia je už skoro rok !!
    Stornovať práce po roku je nelogické.
    Možno niekoho napadne nejaký dôvod na dobropis.
    Pekný deň...
    Napada mi jednoduchý dôvod: odpustenie platby za pohľadávku.
    Len to zákon (o DPH) nedovoľuje, ako mi bolo, mne neskúsenému, poraďákom už odpovedané. Mimo zákon by muselo platiť ešte milosrdenstvo .

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    lukuc
    Takže s tým nemôžem robiť nič, len čakať a prenášať to z roka na rok?
    A nedalo by sa to, že by ste odpredali túto pohľadávku firme, ktorá si to už bude sama vymáhať? Zato vám vyfakturujú províziu (nejaké percento z vymoženej pohľadávky). A nie je to ani náročné, ako keby sa to malo riešiť súdnou cestou. Ale ak je to naozaj smiešna suma, tak to sa neoplatí.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Assea
    Ja síce robím podvojné účtovníctvo, ale keď som mala takúto nedobytnú pohľadávku, ale ešte neboli splnené podmienky na jej odpis, tak ako píšete Vy - vystavila som k faktúre dobropis... Aj audítorka mi tento postup odobrila...
    :-)))
    Ja mám tiež jedného krásavca. Nedám mu účtovnú uzávieku ani tlače z účtovníctva za rok 2005 a na základe toho vystvím dobropis. Dańovú kontrolu mal za rok 2004 takže asi mu moje výstupy chýbať nebudú, ale mne sa vráti DPH a nezaplatím dań z príjmu.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.