Zavrieť

Porady

Narok dochodcu na vratku dane

Pracovný pomer som ukončila k 30. 6. 2021 a spätne som požiadala od 2.1.2021 o priznanie dôchodku. Mám nárok na vratku dane a ak áno, ako mám postupovať?

Pri žiadosti o dôchodok mi bolo povedané, aby som požiadala o spätné priznanie dôchodku až od 2. januára, aby som mohla požiadať o preplatok nezdaniteľnej časti základu dane podaním daňového priznania. Čo všetko treba zarátať do príjmu - mzdu, odchodné aj celoročný dôchodok?
Naposledy upravil ivka70 : 07.02.22 at 16:12 Dôvod: Dlhy nazov
misoft Dôchodok asi nebudeš do príjmu dávať! Je to príjem zo sociálnej poisťovne a nie zo závislej činnosti (mzda za prácu).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dôchodok nie, ten nie je zdaniteľným príjmom. V DP uvádzame len tie zdaniteľné. Takže ak si už iné príjmy nemala, tak len zo závislej činnosti( potvrdenie o príjmoch zo ZČ od zam-ľa), teda z PP. Máš nárok na NČZD.
    Naposledy upravil Tweety : 07.02.22 at 15:46

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Poradili ti správne, ak máš SD priznaný spätne od 2.1.2021, máš nárok na uplatnenie celoročnej NČZD.
    Zdanitelný príjem, ktorý uvádzaš v DP typu A, máš uvedený v potvrdení o zdanitelnom príjme od zamestnávatela.

    Dôchodok nie je zdanitelný príjem, keďže si nebola poberatelom k 1.1.2021, nezaškrtávaš že si poberatelom SD, ani v kolonke neuvádzaš jeho výšku.

    Nežiadaš o preplatok nezd.časti, ale vrátenie zaplatených preddavkov. Kludne môžeš požiadať posledného zamestnávatela o vykonanie RZD, preplatok bude rovnaký. Nie si "prípad" kedy si musíš DP podávať sama.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Spravíš si normálne DP - postupuješ presne podľa poučenia (všetky zdaniteľné príjmy tam dávaš) . Res požiadaš zamestnávateľa o RZD. Pravdepodobne ti výjde preplatok na dani, keďže si robila len polroka. Samozrejme, bavíme sa o "obyčajných" príjmoch.
    Ak by sa jednalo o nejaké vysokánske príjmy, je možné, že ti výjde nulová NČZD, v tom prípade preplatok na dani nebude. resp nejaké krátenie môže byť.
    Bez údajov to asi presnejšie nejde

    Narok dochodcu na vratku dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.