Zavrieť

Porady

Dobrovolne nezamestnana a poistena zo zahranicia

Dobry den,

do decembra minuleho roku som na Slovensku poberala rodicovsky prispevok na deti. Poistenie za mna (zdravotne) platil teda stat. Dlhodobo zijem v zahranici, ale mimo EU, v USA, ako nezaopatreny prislusnik. Nemam tu pracu, len manzel, cez ktoreho mam poistenie. Teraz by som sa rada prihlasila na Slovensku ako dobrovolne nezamestnana a platila si dobrovolne zdravotne poistenie, nakolko nechcem prist o poistenie v SR, kde mam aj evidovany trvaly pobyt a deti evidovane v skole/skolke.

Kedze som to doposial neriesila (platil za mna stat, poberala som rodicovsky prispevok) tak som netusila, ze treba nahlasit pobyt v zahranici. Co teraz robit? Ak poviem na Upsvare, ze som dlhodobo od 2019 v zahranici, mozu ziadat vratenie davok? Ja som bola v tom, ze na tie mam narok nech som kdekolvek, kedze som pracovala v SR a vznikol mi narok v SR (dieta malo 1,5r) ked sme odisli. Tiez som nevedela o povinnosti odhlasit sa z poistenia, lebo som chcela byt prihlasena v SR (kedze nechcem prist o poistenie v ramci EU). Co teraz robit? Ake mozu byt postihy? Staci ak sa zaregistrujem ako dobrovolne nezamestnana a budem si dobrovolne platit zdravotne poistenie? Nemozem si dovolit platit tisicove pokuty. Co mi hrozi? Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Dobrovolne nezamestnana a poistena zo zahranicia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.