Zavrieť

Porady

Začínajúci v JU

Dobrý deň prajem, čo by ste mi poradili, ak sa chcem pustiť do účtovania v JU. Nemám s ním žiadne skúsenosti, pretože doteraz som účtovala len v podvojnom účtovníctve, avšak mám zopár známych, ktorí sú SZČO a potrebujú dať dokopy papiere za rok 2006. Odkiaľ mám začať? Aké účtovné knihy potrebujem? Nemajú tam toho veľa, pár vystavených faktúr v CZK + náklady za ubytovanie v ČR, čiže účtovanie cestovných náhrad, telefón, poistné a jeden kúpil auto na leasing, čiže nemyslím si, že by som to nezvládla. Načo si má dať pozor? Prosím Vás o radu, odkiaľ mám začať, potrebujem na to PC program, alebo mi stačia tabuľky v exceli? Čo by ste mi radili?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    ivana184
    Dobrý deň prajem, čo by ste mi poradili, ak sa chcem pustiť do účtovania v JU. Nemám s ním žiadne skúsenosti, pretože doteraz som účtovala len v podvojnom účtovníctve, avšak mám zopár známych, ktorí sú SZČO a potrebujú dať dokopy papiere za rok 2006. Odkiaľ mám začať? Aké účtovné knihy potrebujem? Nemajú tam toho veľa, pár vystavených faktúr v CZK + náklady za ubytovanie v ČR, čiže účtovanie cestovných náhrad, telefón, poistné a jeden kúpil auto na leasing, čiže nemyslím si, že by som to nezvládla. Načo si má dať pozor? Prosím Vás o radu, odkiaľ mám začať, potrebujem na to PC program, alebo mi stačia tabuľky v exceli? Čo by ste mi radili?
    Keďže účtuješ v PÚ - tak by som si kúpila JÚ od tej firmy aký máš program na PÚ. Ľahšie sa Ti určite bude orientovať. Je to môj názor.
    Monika Kováčová
    V prvom rade si uvedom, že jednoduché účtovníctvo nie je jednoduché... Včera nás o tom školila fundovaná poraďáčka!

    Topas je offline (nepripojený) Topas

    Topas
    Doporučujem radšej program JÚ. Myslím, že je jednoduchšie iba zadať potrebné údaje a vytlačiť potrebné zostavy, ako ich ešte vyrábať v exceli. Programy majú prepojené moduly, napr. zaúčtovaním do denníka sa uhradí pohľadávka alebo záväzok. Uľahčuje to prácu. Taktiež je jednoduchšia práca v inej mene. Niektoré programy vytlačia daňové priznanie a výkazy tak, ako ich akceptuje DÚ.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ja by som Ti doporučovala spracovať doklady v programe, hlavne ak sú platcami DPH. Čo sa týka začiatku, závisí od toho, či sa stali SZČO v r.2006 alebo v predchádzajúcom období. Ak už boli aj v predchádzajúcich obdobiach, musíš si preniesť do PD počiatočné stavy POKL a BÚ a prípadne ak majú zamestnancov a majú vytvorenú pokladňu SF, tak aj tú. V JU sú účtovnými knihami Peňažný denník, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov a pomocné knihy. Ak spracovávaš PU, tak podľa mňa by nemal byť problém, aby si bola v obraze aj v JU, len na začiatok by som Ti doporučila pár konzultácii s niekym, kto spracováva JU.
    Pozri si:
    http://www.porada.sk/t32495-seminare...a-acsova-.html
    Naposledy upravil Marína : 27.09.06 at 08:31

    Tica je offline (nepripojený) Tica

    Tica
    Ja robím tiež jednoduché i podvojné účtovníctvo, netreba sa báť, nie je to ťažké, daňové zákony platia tam takisto - treba vedieť rozlíšiť daňové a nedaňové náklady. Odporúčam program na JÚ, spracuje záverečné výkazy i daňové priznanie, knihu jázd - kto by sa s tým už hral ručne. Ja keď nemám veľa dokladov, tak to spracujem len raz za rok - niekedy v januári sa do toho pustím a za dva - tri dni mám hotové. /pravda ak sa jedná o neplatcu DPH/.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tica
    Ja keď nemám veľa dokladov, tak to spracujem len raz za rok - niekedy v januári sa do toho pustím a za dva - tri dni mám hotové. /pravda ak sa jedná o neplatcu DPH/.
    K tomu napr. len toľko:

    § 11 ods. 2 Zákona o účtovníctve:
    Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    Jana Acsová
    K tomu napr. len toľko:

    § 11 ods. 2 Zákona o účtovníctve:
    Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
    Jana, súhlasím s Tebou, ale povedzme si na rovinu, väčšinou tých malých podnikateľov máloktorá-ý spracováva JÚ priebežne - keď sa to dá aj neskôr.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Bežne po skončení roka, ak nemám veľa tak si vezmem nejakú krabicu aby som privyrobila a robím rok naraz. No poukladám podľa dátumov, potriedim po celej izbe a nahádžem do denníka... No myslím že ak nemá veľa tak by jej stačilo stiahnuť z netu nejaku Demo verziu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Pozrime si otázku zadávateľa a raďme v zmysle platných zákonov. Takže ak hovoríme, že odpovedáme v súlade s Etiketou, pokúsme sa tak reagovať na každú otázku. Aj takúto, pre niekoho možno banálnu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.