Zavrieť

Porady

Začínajúci živnostník vs. platca DPH

Pekný deň prajem všetkým,

Mám otázku za akých podmienok môže byť FO platcom DPH už od začiatku založenia živnosti.


Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tommail
    Pekný deň prajem všetkým,
    Mám otázku za akých podmienok môže byť FO platcom DPH už od začiatku založenia živnosti.

    Ďakujem
    Môžeš byť dobrovoľným platcom, ak o to požiadaš.
    Naposledy upravil Tweety : 31.12.05 at 13:45

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    Ktoré sú to paušálne výdavky? To napr. znamená, že účtovať PHM sumou 6,2 Sk si nemôžem? A čo mobil?
    Naposledy upravil tommail : 31.12.05 at 13:36

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    tommail
    Ktoré sú to paušálne výdavky? To napr. znamená, že účtovať PHM sumou 6,2 Sk si nemôžem? A čo mobil?
    Paušálne výdavky sú uplatňovanie výdavkov súvisiacich s podnikaním bez ich evidovania - len ako % z príjmov. Ale môžu sa uplatniť len u FO, ktoré nie sú platiteľmi DPH (alebo sú len časť roka). Pozri si § 6 ods. 10 až 12 ZDP. V paušálnych výdavkoch je okrem odvodov všetko, aj mobil, aj auto.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    tommail
    Ktoré sú to paušálne výdavky? To napr. znamená, že účtovať PHM sumou 6,2 Sk si nemôžem? A čo mobil?
    Pre objasnenie:
    paušálne výdavky 40% - znamenajú toľko, že ak nepreukazuješ výdavky ( neodkladáš si bločky...) môžeš si uplatniť napr. z príjmov (ktoré musia byť podložené evidenciou) vo výške 100 000,- bude činiť len 25 000,- máš paušálny výdavok, teda základ dane bude 75 000,-

    takáto alternatíva je podľa mňa už málo používaná, nakoľko je veľmi nevýhodná, väčšinou si ľudia nazbierajú viac nákladov (preukazateľných - fa. za telefon, nájom, kúpa IM...) ako je tých 40%, takže ak si vieš zhodnotiť aké budeš mať príjmy a aké výdaje, kľudne sa staň plátcom DPH.
    Naposledy upravil sway : 31.12.05 at 17:50

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    sway
    ..takáto alternatíva je podľa mňa už málo používaná, nakoľko je veľmi nevýhodná, väčšinou si ľudia nazbierajú viac nákladov (preukazateľných - fa. za telefon, nájom, kúpa IM...) ako je tých 25%, takže ak si vieš zhodnotiť aké budeš mať príjmy a aké výdaje, kľudne sa staň plátcom DPH.
    Po novele zákona od 1.1.2006 sú paušálne výdavky 40 %, pre vybrané remeselné živnosti 60 %. Plus zaplatené zdravotné poistenie a poistné do Soc.poisťovne.

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    - To znamená (ak som to správne pochopil), že paušálne výdavky má význam uplatňovať len pokiaľ neviem svoje výdavky dokladovať (napr. bločky, faktúry, ...)

    - Pokiaľ viem doložiť bloček za spotrebovaný benzín a za prevolaný telefón a pod., tak si to môžem riadne zahrnúť do výdavkov (aj s paušálnou sumou 6,2 za km) a s možnosťou odpočtu DPH.

    Rozumiem tomu správne?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    tommail
    - To znamená (ak som to správne pochopil), že paušálne výdavky má význam uplatňovať len pokiaľ neviem svoje výdavky dokladovať (napr. bločky, faktúry, ...)

    - Pokiaľ viem doložiť bloček za spotrebovaný benzín a za prevolaný telefón a pod., tak si to môžem riadne zahrnúť do výdavkov (aj s paušálnou sumou 6,2 za km) a s možnosťou odpočtu DPH.

    Rozumiem tomu správne?
    Áno, ak vieš dokladovať svoje výdavky a sú vyššie ako 40 %, chceš byť celoročný platiteľ DPH a odpočítavať si ju na vstupe (a chce sa Ti zaoberať s účtovníctvom resp. platiť účtovníčku ), tak je pre teba výhodnejšie paušál nevyužiť.

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    1. 40% z čoho?
    2. Ako neplatca DPH sa nemusím zaoberať účtovníctvom? To sa mi nezdá

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    tommail
    1. 40% z čoho?
    2. Ako neplatca DPH sa nemusím zaoberať účtovníctvom? To sa mi nezdá
    40 % zo zdaniteľných príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
    Ak uplatňuješ paušálne výdavky, nevedieš účtovníctvo, ale v zmysle § 6 ods. 10 len evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach (vydaných faktúrach). Ale všetko to máš v zákone...

    horan je offline (nepripojený) horan

    horan
    Skôr ako sa zaregistruješ ako dobrovoľný platca DPH, naštuduj si zákon alebo zájdi za nejakým daňovým poradcom aby Ti vysvetlil všetky "za a proti" ako platcu DPH tak aj možnosti či viesť účtovníctvo alebo uplatňovať paušálne výdavky - čo je pre Teba výhodnejšie. Táto investícia do poradcu sa Ti určite skoro vráti.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    To nič, že sa Ti to nezdá, ale je to tak. Ako neplátca dph sa fakt nemusíš zaoberať účtovníctvom, ak si uplatníš paušálne výdavky. Je to výhodné najmä pre tých,ktorí dosahujú príjmy pri relatívne nízkych nákladoch. / 40% z Tvojich dosiahnutých príjmov/.
    Príklad:
    Príjmy : 100.000.-
    Paušálne výdavky : 40.000.-/nemusíš dokladovať/
    Ak budú paušálne výdavky nižšie, prípadne rovné Tvojim skutočným nákladom
    tak bude lepšie, ak sa rozhodneš pre tento spôsob a ušetríš si nervy s DÚ.

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    Na druhej strane, si ale nemozem platnovat odpocet DPH. Vsetko ma svoje pre a proti.

    Dakujem vsetkym poradakom, ktori mi pomohli zorientovat sa v tejto problematike. Prajem vela stastia

    Tommail

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    tommail
    1. 40% z čoho?
    2. Ako neplatca DPH sa nemusím zaoberať účtovníctvom? To sa mi nezdá

    40% paušálnych výdavkov je vypočítaná čiastka z celkových príjmov OVZD . Tieto príjmy , ale podľa zákona musíš evidovať .
    To znamená , že " ako neplatca DPH sa nemusíš ............... " ako uviedol andrej rv , myslel tak, že nemusíš účtovať výdavky a evidovať všetky doklady okolo výdavkov a taktiež poprípade platiť účtovníčku .

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    A môže si i neplatca DPH viesť evidenciu výdavkov (odkladať si bločky a faktúry súvisiace s podnikaním) a zohľadniť ich pri výpočte základu dane alebo si môže uplatňovať len spomínaných 40%.

    Ide o to, že moje predpokladané výdavky dosahujú cca 90 – 100% z príjmov (nákup tovaru z veľkoskladu a jeho následný predaj) a pokiaľ by som si ako neplatca DPH mohol uplatniť iba 40%, tak by to bolo pre mňa veľmi nevýhodné.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    tommail
    A môže si i neplatca DPH viesť evidenciu výdavkov (odkladať si bločky a faktúry súvisiace s podnikaním) a zohľadniť ich pri výpočte základu dane alebo si môže uplatňovať len spomínaných 40%.

    Ide o to, že moje predpokladané výdavky dosahujú cca 90 – 100% z príjmov (nákup tovaru z veľkoskladu a jeho následný predaj) a pokiaľ by som si ako neplatca DPH mohol uplatniť iba 40%, tak by to bolo pre mňa veľmi nevýhodné.
    Ak nechceš uplatňovať paušálne výdavky môžeš ísť ako neplatiteľ DPH aj na svoje skutočné náklady, ale vedieš pritom kompletné jednoduché účtovnictvo v zmysle príslušných predpisov, t.j. Tvoj výsledok podnikania bude rozdiel medzi Tvojimi skutočnými príjmami a výdavkami /zákon o účtovníctve, Postupy účtovania v JÚ, zákon o dani z príjmov ..../

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.