Zavrieť

Porady

platca DPH a neplatca DPH

prosim vysvetlite mi v skratke rozdiel medzi firmou ktora je platcom DPH a tou ktora nie je platcom DPH.. ake su prakticke dopady, pripadne vyhody a nevyhody jedneho a druheho?
Usporiadat
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

To je tak na hodinu.
Strucne: vyhoda napr. pre mna platitela DPH je ze mozem pri PC alebo aute N1 odpocitat DPH a mam to vsetko "lacnejsie" ako neplatitel DPH. Na druhej strane moje sluzby musim zatazit DPH cim sa stavaju pre prijemcu - napr. pre neplatitela DPH drahsie a mozem ho kvoli tomu stratit. Navyse sa ti zvysia naklady na ucto lebo musis kvartalne robit vykazy DPH. Zavisi tiez od toho ake sluzby poskytujes, mozes mat velke problemy s DPH kvoli koeficientu... ale to je fakt debata na dlhsie.
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

dakujem saman, rozumiem.. este ma zaujima tvoj nazor, ako by si sa rozhodol pri prevadzkovani videopozicovne?
0 0
Bambulka Bambulka

Bambulka je offline (nepripojený) Bambulka

Ja by som navrhovala, aby si zacal podnikat ako neplatca DPH. Registracna povinnost vznika vtedy ak za 12 predchadzajucich mesiacov po sebe by si dosiahol obrat 1 500 000,- Sk, potom si povinny podat na danovy urad ziadost o registraciu pre dan do 20. dna kalendarneho mesiaca nasledujuceho po mesiaci, v ktorom si dosiahol stanoveny obrat.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

A. Pozicanie kaziet bude drahsie o DPH 19%. T.j. ak to stalo 100,- Sk bude to stat 119,- Sk. Ty musis zvazit kde zijes a kde je pozicovna, ci tam mas konkurenciu a pod. ci sa to ludom (fyzickym osobam) nepredrazi a prestanu k tebe chodit a znizi sa ti kvoli tomu obrat.
B. Na druhej strane tvoje naklady su asi najomne, energia, PHM ak mas auto, auto, opravy auta, nakup kaziet. Vyhodu, keby si bol platitelom DPH vidim:
- pri aute (ak si kupis N1 mozes odpocitat DPH)
- na najme neziskas ani nestratis, ci budes platitelom DPH alebo nie, tento vydavok sa pre teba nezmeni
- nakup kaziet!!! - od koho odoberas? SR alebo EU alebo ostatny svet???
Ak od SR platitela DPH nakup kaziet sa ti zlacni, lebo mozes odpocitat 19% DPH.
Ak od EU mas to zajedno, pretoze nakup zatazis DPH v SR (nadobudnutie tovaru) a sucasne odpocitats DPH.
Ak od ostatneho sveta - mas vyhodu lebo odpocitas DPH (stat ti ju vrati) z JCD co vyda colnica.
Zaverom: ak nie je velky problem v bode "A" a v zvysenych vydavkoch za vedenie ucta kvoli DPH, tak myslim, ze bude pre teba vyhodne sa registrovat. Ak si sikovny, usporis inde (daj si 24 self video samoobsluznu pozicovnu a usetris na mzdach) a tym ti ta cena pozicovneho moze ostat 100,- Sk (v tom bude uz aj DPH).
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

dakujem.. zalozila by si takuto obch spolocnost ako s.r.o?
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Opravujem sa v bode B. - nakup z EU. Teraz ako neplatitelovi DPH ti to fakturuju s DPH, ktoru nemozes odpocitat. Ked sa stanes platitelom DPH budu ti to fakturovat bez DPH a ty to zdanis v SR ale sucasne dan odpocitas takze zaver - tiez vyhoda.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ked by som bola uplne ze neviem sa orientovat v ucte, daniach a obch.zakonniku radsej by som bola podnikatel - zivnostnik. Nakolko tam su nizsie naklady na zalozenie firmy aj na uctovnictvo... ako pravnicka osoba zverejnujes uctovnu zavierku v zbierke listin, musis robit kazdy rok valnu hromadu, musis viest podvojne uctovnictvo.... musis tam toho viac a treba mat k ruke k nohe nejakeho uctovnika-danaka co ti dobre poradi! Ja to poznam na kamaratoch jak su mimo ked nepoznaju zakony!
ALE, a to pisem velkym ALE: 99,9% zivnostnikov ma problemy s tym, ze ked maju velky zaklad dane maju aj vysoke odvody (zdravotne a socialne poistenie)!!! Co s tym? Vsetci hromadne prechadzaju na s.r.o.... lebo tam si rozdelia zisk vyplatou podielu na zisku (ziadne poistne ani dan). Teraz im trosku zneprijemnuje zivot zakon o zdravotnom poisteni, kde sa musia vsetci konatelia registrovat za SZCO, ale tak nech! Zaplatim 910 ako konatel na zdravotne poistenie... a je po probleme!
Ak si clovek co ma sklon k riziku a nevadia mu zvysene naklady zaloz s.r.o. Ak si clovek co radsej usetri a neplanujes velke zisky v prvych rokoch zacni so zivnostou. Ked sa to rozbehne a bude ti to poistne vadit ze je vysoke zalozis s.r.o.
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

este jedna vec.. ak sa stanem platcom DPH, budem povinny zdanit moje trzby vyskou DPH? t.j. ak za den zarobim 5000 Sk s DPH, budem musiet statu vratit tych 19% cize mi z daneho dna ostane iba 4050 Sk?? zdanit prijmy danou z prijmu PO? je to tak?? diki
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

ANO odvedies DPH 19% (5000*19/119 = 798,30 Sk z prijatych trzieb z vnutra sa to pocita). Zostane ti 4201,70 ktore znis o naklady a zdanis 19% danou z prijmov PO.
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

tak pozri, ako buducemu pravnikovi mi tie zakony nerobia problemy.. ale prax je vzdy ina.. v zakone ti nikto nepovie ako to vlastne chodi.. nastastie som to tu objavil, hlavne su tu ochotni ludia ktori vedia poradit.. tie zvysene naklady pri s.r.o. myslis len pri zalozeni?? alebo su aj nejake pravidelne extra naklady s ktorymi treba pocitat?? lebo nad tym dumam uz fakt dlho, a ta pozicovna sa mi zda na zaciatok celkom easy.. hmm..
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ine naklady pri s.r.o. uctovanie podvojneho uctovnictva je spravidla drahsie ako jednoduche ucto (zivnostnik). Dalej kedysi boli poplatky za zverejnenie v zbierke listin, teraz myslim uz nie su. Tie naklady su vyssie hlavne pri zalozeni... potom je to uz skor narocnejsia administrativa.
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

este jedna vec mi nie je uplne jasna.. pri kazdej forme podnikania (aj s.r.o) musim mat vybavene na zaciatku zivnostnenske opravnenie??
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

aha a este toto som chcel.. celkom presne mi nie je jasne naco sluzi zakladne imanie spolocnosti.. v praxi.. je to vlastne len ciastka pod ktoru nesmiem klesnut? nejaka forma zaruky pre mojich obch partnerov??
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

neviem ci pri kazdej ale ja mam aj zivnost ako FO aj s.r.o. a oba subjekty su registrovane na zivnostenskom urade a maju zivnostenske listy.
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

fajn.. to som potreboval vediet.. mna zaujima hlavne ako to je u sro..
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

tukan
aha a este toto som chcel.. celkom presne mi nie je jasne naco sluzi zakladne imanie spolocnosti.. v praxi.. je to vlastne len ciastka pod ktoru nesmiem klesnut? nejaka forma zaruky pre mojich obch partnerov??
Zakladne imanie je suma ktoru da spolocnik do firmy s tym, ze ocakava, ze konatel sa mu postara o chod firmy a "zhodnoti" mu vklad a spolocnikovi sa vrati vo forme podielov na zisku, pripadne predajom firmy a pod. Nie je to nic ine ako investicia. Konatel ju moze pouzit na vydavky pre firmu a moze ju celu minut uplne do 0.
Obchodny partneri sa zvyknu divat na zakladne imanie ako na ukazovatel stability firmy, jej sily a serioznosti zalozenia... ale ci je minute alebo nie... na to pridu az ked si pozru vlastne imanie.
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

cize mam to chapat tak, ako keby to zakladne imanie bolo "len tak", je to v podstate vyska penaznych vkladov jednotlivych spolocnikov urcena pri zalozeni s.r.o., podla ktorych sa potom vlastne iba vypocita podiel na zisku.. spravne? cize do spol zmluvy napiseme: moje meno, 100 000 Sk splatené. meno mojho partnera, 100 000 Sk splatené. a tým dáme najavo ze podiel na zisku ma kazdy z nas 1/2.. ani jeden z nas tych 100 000 Sk nemusi ulozit na ziaden specialny ucet kde by sa s tymito peniazmi nemohlo hybat.. dakujem za odpovede!!!
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ano presne tak. Mozete ZI zaplatit v hotovosti "do pokadne". V suvislosti s tym co pises... jedna rada, zaloz si s.r.o. sam. Vela podnikatelov zacina spolu a potom sa hadaju a rozchadzaju - na 90% je to tak. Niektori maju stastie a stale zostali pokope ale vacsina sa nie v dobrom rozchadza.
0 0
tukan tukan

tukan je offline (nepripojený) tukan

verim tomu.. ale vzhladom na to ze som casto prec mimo republiky kvoli skole tak to tak musim urobit.. este raz saman, dakujem za vsetky rady!!
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
tukan
dakujem saman, rozumiem.. este ma zaujima tvoj nazor, ako by si sa rozhodol pri prevadzkovani videopozicovne?
videopožičovne už pomaly zanikajú, skús skôr DVD :-) a viem o čom hovorím :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať