Zavrieť

Porady

Odvody do socialnej poistovne - zivnostnik

Ahojte. Od 1.4. planujem prejst na Zivnost (prvykrat). Dovtedy som bola zamestnana. Ako to bude v mojom pripade ohladom platenia odvodov do socialnej poistovne? Plati to,ze prvy rok ako SZCO som od platenia tychto odvodov oslobodena? A ak ano, som vlastne ten rok socialne poistena?
Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Plati to,ze prvy rok ako SZCO som od platenia tychto odvodov oslobodena? Ano.
    A ak ano, som vlastne ten rok socialne poistena? Nie.
    Mozes sa poistit dobrovolne.
    v.durcinkova Ok, dakujem. Este pre upresnenie. Ked nie som socialne poistena tak sa mi ten rok rata..ako keby som ho nemala odrobeny?
    ivka70 Z prveho roka sa ti rataju mesiace aj prijem zo zamestnania. Ak potom nebudes mat poistenie ,tak zvysok roka sa ti nepocita nic, ani dni/mesiace do poistenia.
    Ani po roku mozno nebudes mat prijem na povinne poistenie v SP, tazke tych rokov, co sa ti nebude ratat, moze byt ovela ovela viac.

    Dufam, ze to: prejst na zivnost neznamena, ze budes robit to iste, co robis , len nie ako zamestnanec ale na zivnost. To by bolo asi najhorsie rozhodnutie ohladom prace, co by si urobila.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Povinná registrácia SZČO ti vznikne v prípade ak tvoj príjem (tržby ERP, uhr.faktury) v kal.roku presiahne 12-nasobok min.vymer.zakladu. Ak začneš podnikať od 1.4.2021 a DP za rok 2022 podas v riadnom termíne, pri splnení tejto podmienky to bude najskôr od 1.7.2023. Obdobie od 1.4.2022-30.6.2023 nebudeš dôchodkovo ani nemocensky poistená.
    Ak máš už bližšie k dôchodkovému veku doporučujem prihlásiť sa v SP hneď od 1.4.2022 ako dobrovoľne poistená osoba. Inak si pokazis osobný mzdový bod za rok 2022 aj 2023

    Odvody do socialnej poistovne - zivnostnik

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.