Zavrieť

Porady

Skladová evidencia v kvetinárstve

Chcem sa opýtať, či musím viesť skladovú evidenciu v kvetinárstve, či je tam nejaká možnosť odpisu tovaru, ktorý sa nepredá, teda zhnije, ako to účtovať? a taktiež registračnú pokladňu mám naprogramovanú tak, že tam mám položky napr. rezané kvety a do toho dávam rezané kvety a zeleň, ako to vyskladniť? stačií výdajku robiť podľa mesačnej uzávierky, ale aj tak si to neviem predstaviť, poradí mi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Napíšem môj postup. Vediem evidenciu znehodnoteného tovaru a v uzávierkových operáciách jednou čiastkou mesačne, alebo ročne ponížim nákup tovaru v obst.cenách. Samostatne skladovú evidenciu nevediem, ale sledujem primeraný rabat.

    sara je offline (nepripojený) sara

    sara
    Na znehodnotený tovar treba mať vypracovanú internú smernicu, v ktorej si stanovíš nejaké primerané množstvo tovaru, ktoré sa predpokladá, že sa počas celého roka môže znehodnotiť. Vychádzať budeš napr. podľa evidencie takéhoto tovaru za predchádzajúci rok , alebo na začiatku podnikania podľa podobnej predajne, kde si zistíš, aké množstvo to bolo asi u nich. Treba dať pozor, aby sa to veľmi nenadhodnotilo, lebo by ti to nemuseli uznať. Toto množstvo znehodnoteného tovaru si potom môžeš nechať na konci roku v daňových výdavkoch, čo bude nad, treba z daň. výdavkov dať preč.
    Keďže sa jedná o predaj tovaru, určite by som si viedla nejakú skladovú evidenciu, výdajky stačí robiť podľa mesačnej uzávierky.
    Naposledy upravil sara : 27.09.06 at 16:56

    marcela76 je offline (nepripojený) marcela76

    marcela76
    Pokiaľ som dobre porozumela výkladu zákona, nie je tam že musíš mať skladové karty. Zákon hovorí o tom, že máš povinnosť viesť skladovú evideniciu a je len na tebe aby si zvolila vhodný spôsob. Podmienkou je mať o tovare a jeho pohybe dostatočný prehľad. Jednoducho to robia napr. v malých potravinách alebo iných obchodíkoch. Majú malý zošit, kde je pod sebou zoznam tovaru a v stlpcoch má potom jednotlivé pohyby. Je to veľmi jednoduché, keby si si to nevedela urobiť, tak sa ozvi. S tou smernicou súhlasím vo všetkom.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Ja by som sa v JÚ so skladom moc netrápila - veď povaha tovaru priam vylučuje "skladovanie". Aj tak sú náklady uznané dňom zaplatenia bez ohľadu na to, či niečo ostalo v predajni alebo sa už predalo. Čiže kvôli daňovému základu nemusíme vedieť zostatok tovaru v sklade.
    So smernicou prirodzených úbytkov zásob nemám dobré skúsenosti - kontrola z DÚ to posudzovala veľmi subjektívne, pritom v danej oblasti boli úplní laici. Preto sme v smernici ponechali symbolické čiastky - veď je jasné, že nie všetko sa predá, niečo sa zlomí, zvädne a pod, ale väčšinu znehodnoteného tovaru sme akože predali napr. za 1,- Sk. A bolo po probléme, dokonca je takto vyriešená aj DPH.
    Sklad by mal zmysel pri tovare typu kvetináče, sviečky, ale živé kvety by som považovala za okamžitú spotrebu.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    blcha
    Aj tak sú náklady uznané dňom zaplatenia bez ohľadu na to, či niečo ostalo v predajni alebo sa už predalo. Čiže kvôli daňovému základu nemusíme vedieť zostatok tovaru v sklade.
    Reagujem všeobecne na vedenie sklad.hospodárstva. Zostatok tovaru na sklade k 31.12. má svoje opodstatnenie. Účtovná jednotka je povinná viesť skladovú evidenciu a na základe nej zostavuje účtov.uzavierku. Zisťuje sa fyz.stav na sklade a porovná sa s účtovným stavom. Vzniknuté invent.rozdiel (manko) ovplyvňuje základ dane k 31.12. aj , keď nakúpený tovar v priebehu roka vchádzal dňom úhrady do daňových výdavkov (daňového základu).
    Naposledy upravil renča1 : 29.09.06 at 03:55

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    K 31.12. súhlasím. Bez toho sa nedá zostaviť Výkaz o majetku - ale celý rok...? No áno, dajú sa počítať aj lupienky na chrizantémach - ale aby sme prostriedok nepovýšili na účel !

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Skladovú evidenciu pri tovare viesť musíš. Pri materiáli, ktorý by išiel rovno do spotreby, to znamená, že hneď po nákupe by sa z neho niečo vyrobilo, nič by neostávalo na "sklade", nie je potrebné viesť sklad.

    Skladová evidencia v kvetinárstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.