Zavrieť

Porady

Ako účtovať vratnú kauciu a požičovné za auto?

Ahojte,

do predmetu podnikania PO som zaradil prenájom vozidiel, keďže jedno vozidlo v našom vozidlovom parku nie je až tak využívané a najdrajšie vozidlo je to, ktoré stojí.

Chcel by som sa v súvislosti s týmto informovať, ako to správne účtovať a kedy.

V princípe ide o tri finančné operácie:
- prijatie kaucie,
- prijatie platby za požičanie,
- vrátenie kaucie.

Začnem kauciou. Na stole máme dve možnosti:
- vopred prevodom na faktúru alebo
- na mieste v hotovosti cez eKASU.

Rovno skočím aj na vrátenie kaucie, tu ma napadá
- dobropis a prevodom alebo
- na mieste v hotovosti cez eKASU.

Súhrnná otázka: je nutné dávať kauciu do účtovníctva? Ak áno, tak si viem predstaviť, že prijatie kaucie by bolo štandardne 211/315 resp. 221/311 a fakturácia by bola 315/602, resp. 311/602 (kaucia nie je predmetom DPH. Vrátenie kaucie by bolo formou dobropisu, teda 0/315,-602 resp. 0/311,-602 a finančná operácia 315/211, resp. 311/221.

Nejde to jednoduchšie? Žijem v predstave, že akonáhle vystavím pokladničný blok alebo faktúru, musí to ísť do výnosov/nákladov.

Všimol som si, že veľa obchodníkov (ktorých služby som využil), preferuje platbu v cashi na paragón. Je to legálne?

Účtovanie samotnej služby problem nie je. Len sa chcem spýtať, ktorý model mi odporúčate. Platiť vopred, alebo platiť po vrátení?

Nemám zatiaľ v úmysle kvôli tomu riešiť POS terminál a preto ma napadlo, že ak by niekto chcel platiť prevodom, tak môže aj vopred. Mal som to premyslené podobne, ako to má websupport. Zaslať preddavkovú nedaňovú faktúru a po obdržaní platby vystaviť ostrú faktúru. Ľudia, ktorých som sa na to pýtal mi vraveli, že to nie je zlý model, ale že bude s tým veľa byrokracie, že radšej v cashi na eKASU po vrátení.

Na internete som našiel kopec článkov k tomu a mám pocit, že je možné takmer všetko Preto som sa chcel poradiť, či nemáte príklady dobrej praxe.

Ďakujem :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako účtovať vratnú kauciu a požičovné za auto?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.