Zavrieť

Porady

Ako právne primäť nezamestnaného súrodenca k prispievaniu na domácnosť?

Ahojte.
Žijem v rodinnom dome s mamou a bratom. Dom je písaný na mňa a mama v ňom má právo doživotného bývania. Môj brat má 25 rokov, už 3x nespravil záverečné skúšky na univerzite. Tvrdí, že sa chce vrátiť do školy, ale už 3/4 roka je doma a len sa hrá hry na počítači. Dohováranie či rôzne apelovanie nezaberá, brat sa vždy urazí, obviní nás z citového vydierania alebo sa zavrie v izbe.

Poraďte mi prosím niekto nejaký právny spôsob ako od neho vymáhať peniaze za energie a jedlo, ktoré spotrebuje.
Jarka 1 A čo na to hovorí mama? Aký je jej postoj k problému?
vavrinko Vyhýba sa riešeniu. Hovorí, že nevie čo si s ním počať a že nemá energiu alebo čas. (čo jej z jednej strany verím, lebo má ozaj vyčerpávajúcu robotu) Keď sa s ňou o tom bavím je podráždená. Bratovi nevie dať nejaké ultimátum... Mne hovorí, že na to nemám právo, lebo som jeho brat a nemám ho čo vychovávať. Pričom doteraz to bolo tak, že brat sa sám rozhoduje, čo bude robiť (ako napríklad, že nebude teraz rok chodiť do školy a nechá sa vydržiavať) a ona mu na to max čosi povie, ale v podstate robí to čo chce on. Potom frfle.

Začínam mať pocit, že sa budem musieť zrejme povadiť aj s mamou.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    každé riešenie chce "gule". ak sa s ním nedá podobrotky, tak choďte na to pozlotky. napr. si na dome vymeň zámky. predpokladám (aj keď asi to tak nebude), že mu nik u vás nevarí a k spoločným obedom ho nevoláte, keď sa na nich nepodieľa. A ak vám kradne jedlo z chladničky, tak aj na to existuje riešenie. nie je síce elegantné, ale zamknutie chladničky funguje...
    odpojenie zásuviek v jeho izbe by sa tiež dalo vyriešiť celkom jednoducho.
    mimochodom, právna cesta neexistuje. squattera z domu tak ľahko súdne nevyženieš.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vavrinko Fu, až takto, hej? Ono to nie až také zlé, že by kradol jedlo z chladničky. On aj navarí, keď mu človek povie. Ide o to, že si nehľadá prácu, ani neštuduje a varí na plyne a elektrine vodu a jedlo, ktoré ide z maminho vrecka.
    Nechcem ho hneď vyháňať. Skôr som dúfal, keby sa dalo od neho nejako vymáhať finančné príspevky. Spraviť z neho nejakým spôsobom "nájomníka" po právnej stránke. V zmysle, že ak nezaplatí mesačnú rentu tak príde exekútor a zhabe mu osobný majetok alebo tak...
    Odpojiť mu zásuvky si nemôžem dovoliť, lebo náš dom je tak dementne postavený, že môj internetový kábel ide z jeho izby, takže on mi môže kedykoľvek odpojiť sieť, ktorú potrebujem na prácu. Navyše brat je obrovské agresívne hovädo.
    Mila123 prečo býva vo vašom dome? má užívacie právo ?
    vavrinko Má tu akurát trvalé bydlisko. Na darovacej zmluve po otcovi je okrem obdarovaného (mňa) uvedená len matka s právom doživotného užívania.
    Mila123 mám tomu rozumieť, že je to Váš i bratov rodičovský dom, teda tam vyrastal?
    vavrinko Hej. Tak.
    pavol54 takže tým že otec daroval LEN jednému, vlastne druhého "vydedil" No ja ako neobdarovaný by som bol nepríjemný
    kopretinka otec asi vedel,prečo to urobil.....
    vavrinko Otec daroval druhému dom po prarodičoch, ktorí tam tiež majú právo doživotného užívania. Dokonca je to dom väčší, z lepších čias, s malým neobývaným bytom pristavaným na záhrade, kde dožila prababka. Takže brat je zabezpečený a má kam ísť.
    pavol54 On má svoj a býva v cudzom? Tak ho pošli do svojho, bezdomovec neostane, nech sa stará. Alebo chod za právnikom a spíš nájomnú zmluvu, v prípade ak ti nezaplatí nájomné padne jeho dom exekútorovi a to si rozmyslí
    vavrinko Možnosť sa mi páči. Zaujímalo ma ako to dosiahnuť. Najlepšie asi bude ak sa poradím o detailoch s právnikom.
    buchač vavrinko (Dnes 18:39) Možnosť sa mi páči.
    =================
    SI mäkký ...
    Možnosť je len jedna. VYDRBAŤ a fertig !

    P.S.:
    Dovolím si tvrdiť, že ešte aj o matku sa ty postaráš !
    Jarka 1 Brat býva v tvojom a nie vo svojom. Ak je to možné, skús sa na oplátku na pár mesiacov presťahovať do jeho a prestaň prispievať na spoločnú domácnosť brata s matkou. Možno sa matka potom spamätá, keď jej zostane vydarený synáčik na krku a bude ho musieť živiť.
      zbaliť

    erass je offline (nepripojený) erass

    erass
    Zdravim, tak tu by som volil cestu bezdovodneho obohatenia podla obcianskeho zaknnika 40/1964 Zb:
    § 451
    (1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

    (2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

    Cize, ak vy platite energie a dalsie vydavky na byvanie aj za Vasho brata bez pravneho dovodu, tak sa bezdovodne obohacuje a ziskava majetkovy prospech. Doporucujem ho pisomne vyzvat, a urcit datum od kedy sa bude podielat na vsetkych vydavkov spojenych s byvanim a akym sposobom. Ak by to nerespektoval, nasledne je mozne vymahat celu sumu sudnou cestou. Upozornujem, ze je trojrocna premlcacia doba.
    buchač Predpokladom zodpovednosti za získané bezdôvodné obohatenie nie je protiprávne konanie obohateného ani jeho zavinenie, ale objektívne vzniknutý stav obohatenia, ku ktorému došlo spôsobom, ktorý právny poriadok neuznáva.

    Ako právne primäť nezamestnaného súrodenca k prispievaniu na domácnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.