[
slavica No máte to zaujímavý bytový dom, ale aj tak si myslím, že náklady spojené s tvojou predstavou osamostatnenia sa súpisnými číslami a ostatnými náležitosťami budú mať na vlastníkov nepriaznivý dopad,/ak to bude vôbec po legislatívnej stranke možné/ nenapísal si o zmene OP a evidencií v centrálnom registri,.. o streche....neviem kto bude znášať náklady napr. v pripade havárie kanalizácie /alebo aj tá je samostatná?/ revízie bleskozvodu? a veľa ďalších vecí ma napadá..Sú prípady keď zateká v jednom vchode a prejaví sa to vo vedľajšom, jeden vchod si neopraví atiku, alebo balkonové striešky a bude zatekať susedovi vo vedľajšom vchode...
Oveľa jednoduchšie by bolo spravovať dom ako celok so striktným rozdelením tvorby fondu opráv podľa jednotlivých vchodov.
A tiež samostatné hospodárenie si s fondom vchodu a spoločne hospodárenie v prípade opráv spoločnej strechy a obvodového plášťa. A nakoniec ? Ak sa neviete zjednotiť teraz myslíš, že sa zjednotíte v riešení problémov spojených s rozdelením? Osobne si myslím, že ťažko.
Tým nechcem povedať, že Vám, to neprajem...mám len dlhodobé skúsenosti so zabezpečením prevádzky domov a jednaním vlastníkov.
Nemôžem písomnou formou napísť všetko, aby ste mali predstavu ako vyzera ten dom, ale ozaj vchody su prakticky samostatne, je to pôvodný družstevný bytový dom a prelína sa v ňom petoraká úloha bývalého vylučného vlastníka Bytového družstva a to :
1.Vlastni doteraz vo väčšine neodpredane byty do osobného vlastníctva
2.Vykonáva správu domu pre nájomcov-členov BD
3.Vykonáva správu domu pre vlastníkov-členov BD
4.Vykonáva správu domu pre vlastníkov-nečlenov BD
5.Rieši členské veci svojich doterajších členov z Bytového domu
Správu domu podľa bodu 2 rieši podľa Stanov BD
Správu domu podľa bodu 3 rieši podľa Stanov BD a Zmluvy o vykone správy na základe zákona č.182/1993 Z.z.
Správu domu podľa bodu 4 rieši podľa Zmluvy o vykone správy
na základe zákona č.182/1993 Z.z.
Nakoľko ma BD v dome väčšinu bytov vo vlastníctve a osobní vlastníci su v menšine Zmluva o vykone spravy je iba formalita nakoľko osobní vlastníci a ešte nečlenovia BD nemožu do nej nič presadiť čo sa prieči BD, všetko beži ako keď BD bolo 100% vlastníkom domu. Nie je tu systém ako v byvalých obecných bytoch, ktoré sa odpredali naraz a osobní vlastníci hneď mali väčšinu a mohli si rozhodovať na základe vôle väčšiny osobných vlastníkov, číže založiť si aj SVB, alebo zmeniť správcu. V družstevných domoch to tak nebeži, potrva ešte niekoľko rokov kým ostatní nájomcovia splatia anuitu a prevedú si byty do osobného vlastníctva. Možno je škoda, že sa nedaju skopirovať ( mne sa to nedari) z katasterportalu geometrické plany iných bytovych domoch toho isteho družstva, ktoré su tiež fyzicky pospajane, ale právne maju rozdelene parcely a aj svoje Listy vlastnictva ide o to, že niekde sa to dalo už hneď pri kolaudacii lebo to tak predložilo družstvo a niekde po nejakom dlhšom čase keď by to chceli vlastníci už je problem to urobiť a je veľa okolo toho vybavovačiek, sprava bytoveho domu by sa mala riadiť vylučne podľa zákona č.182/1993 Z.z., zmluvy o vykone správy a nemali by sa do toho miešať Stanovy bytového družstva, ktoré by sa mali vyjadrovať iba k členským otázkam svojich členov, ale asi všetko vyrieši čas, keď prejde väčšina bytov do osobného vlastníctva a družstvo bude v absolutnej menšine alebo nebude vlastniť žiaden byt v bytovom dome.