Zavrieť

Porady

Ako právne rozdelíť Bytový dom so 64 bytmi.

Bytový dom ma spolu 64 bytov, ktoré sa nachádzaju v 4 na sebe nezávislych vchodoch v každom je 16 bytov. Na Liste vlastníctva je Bytový dom na jednej parcele pod jedným súpisnym číslom, preto je z pohľadu zákona o vlastníctve bytov spravovaný ako celok 64 bytov. Keďže obyvatelia z jednotlivých vchodoch sa navzajom nepoznaju a všetky veci okolo dodávky, vody, elektriny, topenia atd. maju vchody nezávisle na sebe, žiaden vchod neobmedzuje iný vchod v ničom, spoločná je iba strecha a obvodové múry je problém riešiť niečo v jednom vchode mimo strechy a obvodových múrov, keď súhlas musi vzísť od ďalších troch vchodoch a oni ten problém vo svojich vchodoch nemajú záujem riešiť a sabotujú schôdzu vlastníkov bytov. Keď som čítal zákon o vlastníctve bytov v Česku, tam je možne priamo zo zákona založiť SVB na jeden vchod v bytovom dome v našom zákone som sa o ničom takom nedočítal, ale ani to že by zákon priamo zakazoval, rozdeliť Bytový dom na viacej súpisne čísla, myslím, že da sa to len je to boj s veternými mlynmi, hoci nakoniec aj keby to muselo byť súdnou cestou.

Môj názor je, že by sa to dalo pravne takým postupom.

1. Dať vyhotoviť geometrický plán na rozdelenie jednej parcely pod Bytovým domom na parcely pod každý vchod, čiže budú 4 nové parcely.

2. Na základe geometrického plánu požiadať obec o pridelenie súpisneho
čísla pre každý vchod.

3. Podať návrh na prislušnú Spravu katastra o zápis vchodov na nové Listy vlastníctva.

4. Po získani Listu vlastníctva možnosť založiť si SVB alebo vybrať si správcu.

Možete sa poraďaci vyjadriť k môjmu názoru?
Usporiadat
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Je aj iné riešenie. Každý vchod má samostatne evidované finančné prostriedky a nimi môže ľubovoľne nakladať. Samozrejme, že sa počíta aj s prostriedkami na spoločné časti domu (strecha, obvodové steny).
Je to otázka dohody. Už som sa s tým stretol.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

ako nultý bod si doplň dohodu vlastníkov o reálnej ďeľbe (budú sa meniť spoluvlastnícke podiely) nehnuteľností. Už tu som dosť skeptický, či sa dohodnete

medzi bodom 1 a 2 si doplň stavebné konanie, kde budete musieť dokladovať, že ide o samostatné bytové domy. Pravdepodobne Vám stavebný úrad uloží vykonať stavebné úpravy, aby vznikli "samostatné bytové domy".

Ak prejedte týmto konaním, bude vám vydané kolaudačné rozhodnutie a na základe toho požiadate o súpisné čisla, zápis do katastra založíte si SVB a pokojne bývate, pokiaľ nepríde prvá vážnejšia závada na streche, alebo obvodovom plášti alebo nebodaj statike domu, kde napokon budete tam, kde ste boli na začiatku a budete nútený sa zas len a len dohodnúť všetky vchody - "domy".
Nie je to nemožné, ale zvážte aj prípadné výdavky na tento proces.

Jednoduchšie a efektívnejšie je riešenie ako uváda sthruska
Naposledy upravil majkii : 20.01.09 at 10:35 Dôvod: doplnenie
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Keďže výmera nehnuťelnosti pod Bytovým domom sa rozdeli na 4 parcely tak podiel na vchod bude 1/4 z pôvodnej výmery a tým aj spoluvlastnícke číslo v menovateli sa zmenší 4 krát, čítateľ zlomku ostane pôvodny nakoľko výmera bytov sa meniť nebude, v tom by som problem nevidel skôr v tom stavebnom konani pre získanie súpisného čísla.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

sthruska Pozri príspevok
Je aj iné riešenie. Každý vchod má samostatne evidované finančné prostriedky a nimi môže ľubovoľne nakladať. Samozrejme, že sa počíta aj s prostriedkami na spoločné časti domu (strecha, obvodové steny).
Je to otázka dohody. Už som sa s tým stretol.
Aj na to som myslel, ale je to vec dohody celého Bytového domu na spísani zmluvy o vykone správy v tomto duchu, ale je to len pseudo rozdelenie, právne všetko ostava podľa listu vlastnictva v pôvodnom stave a čo sa týka hlasovania aby bol dodržaný zákon o vlastníctve bytov by tam muselo byť vyšpecifikovane, o ktorých veciach hlasuju a rozhoduju len vlastnici daného vchodu, a o ktorých všetci vlastníci Bytového domu atď.
Naposledy upravil jarecko : 20.01.09 at 12:35
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Možno ma znesiete zo sveta, ale podľa stavebného zákona je bytový dom budova určená na bývanie pozostávajúca zo 4 a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.
Podľa 182 je bytovým domom budova, z ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako 3 byty a v ktorej byty a NP sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti a zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a NP.
Z tohto mi čisto teoreticky vyplýva, že spoločenstvo môže založiť aj samostatný vchod. Prakticky si to neviem predstaviť, ako už vyššie bolo spomenuté (najmä tie zbytočné náklady k zmenám podielov).
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

jarecko Pozri príspevok
Aj na to som myslel, ale je to vec dohody celého Bytového domu na spísani zmluvy o vykone správy v tomto duchu, ale je to len pseudo rozdelenie, právne všetko ostava podľa listu vlastnictva v pôvodnom stave a čo sa týka hlasovania aby bol dodržaný zákon o vlastníctve bytov by tam muselo byť vyšpecifikovane, o ktorých veciach hlasuju a rozhoduju len vlastnici daného vchodu, a o ktorých všetci vlastníci Bytového domu atď.
Všetko sa dá dohodnúť, len ako píšeš musia chcieť vlastníci. Možností riešenia je viac, bez záujmu je však veľa vecí neriešiteľných. Držím palce, aby sa ľudia umúdrili, a začali sa o dom zaujímať, nielen o svoj vchod.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jarečko mohol by si viac napísať o tom, že každý Váš vchod je od druhého nezavislý?...to máte v každom vchode merač tepla, pred každým vchodom vodomernú šachtu s meračom? Steny susediacich vchodov máte odizolované a neexistujú u Vás prestupy tepla? čo spoločná strecha, čo priečelia domu ...Myslíš že súpisné čísla Vám dajú na každý vchod iné ? budete si meniť OP?...napadá ma spústu vecí, ale stále ma nenapadá, akoby sa mohlo raálne a spravodlivo uskutočniť to čo navrhuješ...
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

jarecko Pozri príspevok
Keďže výmera nehnuťelnosti pod Bytovým domom sa rozdeli na 4 parcely tak podiel na vchod bude 1/4 z pôvodnej výmery a tým aj spoluvlastnícke číslo v menovateli sa zmenší 4 krát, čítateľ zlomku ostane pôvodny nakoľko výmera bytov sa meniť nebude, v tom by som problem nevidel skôr v tom stavebnom konani pre získanie súpisného čísla.
to platí iba za predpokladu, že všetky 4 parcely budú úplne rovnaké, čo v praxi neviem či sa podarí. v opačnom prípade sa menia spoluvlastnícke podiely a na to potrebuješ pravdepodobne 100% súhlas vlastníkov. To je ale téma o inom

Neviem, ale ten dôvod, že sa vlastníci nepoznajú a nevedia sa dohodnúť na financovaní opráv mi pripadá nie celkom adekvátny. My sme 10 vchodový dom so 176 bytmi, ale dohodnúť sa vieme, dokonca aj 2/3 väčinou, keď je treba.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

slavica Pozri príspevok
Jarečko mohol by si viac napísať o tom, že každý Váš vchod je od druhého nezavislý?...to máte v každom vchode merač tepla, pred každým vchodom vodomernú šachtu s meračom? Steny susediacich vchodov máte odizolované a neexistujú u Vás prestupy tepla? čo spoločná strecha, čo priečelia domu ...Myslíš že súpisné čísla Vám dajú na každý vchod iné ? budete si meniť OP?...napadá ma spústu vecí, ale stále ma nenapadá, akoby sa mohlo raálne a spravodlivo uskutočniť to čo navrhuješ...
Aby som ti odpovedal tak:
1. každý vchod ma svoj vstupný fakturačný merač na SV
2. fakturačné merače tepla nemame lebo teplo neodoberame z CZT, každý vchod ma svoju lokálnu kotolnu pre 16 bytov a k nej fakturačný plynomer
3. Každý vchod ma svoje elektromery na meranie elektriny v spoločných priestoroch vchodu.
4. Jedine čo su spoločne steny medzi susediacimi vchodmi, aj to len medzi dvomi vchodmi lebo taká istá časť je zrkadlovo pripojená z druhej strany, takže ďalšie dva vchody maju spoločné steny, ale medzi jednou dvojicou vchodov a druhou dvojicou vchodov je už dvojitá spoločná stena a z toho je nakoniec panelák zo 4 vchodmi a 64 bytmi.
Naposledy upravil jarecko : 21.01.09 at 07:37
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

peton Pozri príspevok
Možno ma znesiete zo sveta, ale podľa stavebného zákona je bytový dom budova určená na bývanie pozostávajúca zo 4 a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.
Podľa 182 je bytovým domom budova, z ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako 3 byty a v ktorej byty a NP sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti a zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a NP.
Z tohto mi čisto teoreticky vyplýva, že spoločenstvo môže založiť aj samostatný vchod. Prakticky si to neviem predstaviť, ako už vyššie bolo spomenuté (najmä tie zbytočné náklady k zmenám podielov).
Je to tak ako píšeš, aj v našom prípade ma každý vchod svoj vlastný vstup z verejnej komunikacie a spľňa počet bytov podľa týchto zákonov, ako som už písal inde je ich 16 vo vchode.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

majkii Pozri príspevok
to platí iba za predpokladu, že všetky 4 parcely budú úplne rovnaké, čo v praxi neviem či sa podarí. v opačnom prípade sa menia spoluvlastnícke podiely a na to potrebuješ pravdepodobne 100% súhlas vlastníkov. To je ale téma o inom

Neviem, ale ten dôvod, že sa vlastníci nepoznajú a nevedia sa dohodnúť na financovaní opráv mi pripadá nie celkom adekvátny. My sme 10 vchodový dom so 176 bytmi, ale dohodnúť sa vieme, dokonca aj 2/3 väčinou, keď je treba.
Poviem ti len taký banálny priklad, podľa zákona o vlastníctve bytov prispievaju vlastníci bytoveho domu ako celku do jedného spoločného Fondu oprav, prevádzky a údržby, ale robiť nejaké upravy napr. dať dlažbu vymaľovať chce momentálne iba jeden vchod ostatne vchody nechcu, ale rozhodnuť musia všetci ako celok, lebo sú to spoločne financie a preto, že ostatne vchody nemaju zaujem robiť vo sojich vchodoch nejake úpravy tak ten jeden čo chce nemôže sa pohnuť ďalej lebo ich neprehlasuje a tým nezíska súhlas na čerpanie prostriedkov z FPÚO a je viacej iných veci, ktoré sa týkaju len vchodoch autonomne. Podľa terajšieho LV som spoluvlastnikom na spoločných priestoroch aj ostatných troch vchodoch hoci som tam realne bol keď to spočítam na prstoch jednej ruky za niekym koho sukromne poznam ináč niet dôvod navštevovať iné vchody z pohľadu spoločných priestorov, ktorých som na papieri spoluvlastníkom.
Naposledy upravil jarecko : 21.01.09 at 08:14
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

No máte to zaujímavý bytový dom, ale aj tak si myslím, že náklady spojené s tvojou predstavou osamostatnenia sa súpisnými číslami a ostatnými náležitosťami budú mať na vlastníkov nepriaznivý dopad,/ak to bude vôbec po legislatívnej stranke možné/ nenapísal si o zmene OP a evidencií v centrálnom registri,.. o streche....neviem kto bude znášať náklady napr. v pripade havárie kanalizácie /alebo aj tá je samostatná?/ revízie bleskozvodu? a veľa ďalších vecí ma napadá..Sú prípady keď zateká v jednom vchode a prejaví sa to vo vedľajšom, jeden vchod si neopraví atiku, alebo balkonové striešky a bude zatekať susedovi vo vedľajšom vchode...
Oveľa jednoduchšie by bolo spravovať dom ako celok so striktným rozdelením tvorby fondu opráv podľa jednotlivých vchodov.
A tiež samostatné hospodárenie si s fondom vchodu a spoločne hospodárenie v prípade opráv spoločnej strechy a obvodového plášťa. A nakoniec ? Ak sa neviete zjednotiť teraz myslíš, že sa zjednotíte v riešení problémov spojených s rozdelením? Osobne si myslím, že ťažko. Tým nechcem povedať, že Vám, to neprajem...mám len dlhodobé skúsenosti so zabezpečením prevádzky domov a jednaním vlastníkov.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

jarecko Pozri príspevok
Poviem ti len taký banálny priklad, podľa zákona o vlastníctve bytov prispievaju vlastníci bytoveho domu ako celku do jedného spoločného Fondu oprav, prevádzky a údržby, ale robiť nejaké upravy napr. dať dlažbu vymaľovať chce momentálne iba jeden vchod ostatne vchody nechcu, ale rozhodnuť musia všetci ako celok, lebo sú to spoločne financie a preto, že ostatne vchody nemaju zaujem robiť vo sojich vchodoch nejake úpravy tak ten jeden čo chce nemôže sa pohnuť ďalej lebo ich neprehlasuje a tým nezíska súhlas na čerpanie prostriedkov z FPÚO a je viacej iných veci, ktoré sa týkaju len vchodoch autonomne. Podľa terajšieho LV som spoluvlastnikom na spoločných priestoroch aj ostatných troch vchodoch hoci som tam realne bol keď to spočítam na prstoch jednej ruky za niekym koho sukromne poznam ináč niet dôvod navštevovať iné vchody z pohľadu spoločných priestorov, ktorých som na papieri spoluvlastníkom.
Rozumiem tomu a chápem tie problémy, aké zrejme máte. Myslím, že prakticky neexistuje bytový dom, kt. ich nemá. Podľa mňa, je táto cesta najtažšia, vyžiada si zbytočne veľa úsilia, financií a nezhôd vlastníkov, správnych konaní, ktoré sa môžu pre námietky predlžovať.
U nás to funguje bez vážnejších sporov tak, že máme fond domu, z kt. sa hradia veľké opravy - zateplenie, opravy strechy, výťahov rozvodov a pod. Potom si platíme aj fond vchodu z ktorého sa hradia menšie opravy výlučne konkrétneho vchodu - malovanie, úpravy podhľadov, dlažby, fotobunky na svietidlá a pod.. Výsledný efekt je ten, že niektoré vchody sú príjemné úhľadné (väčšina) iné zase majú prostriedky na fonde vchodu, ktoré môžu kedykoľvek použiť. Fond domu (FPÚaO) má aj solidárnu úlohu. Ak by došlo k závažnej havárií, alebo veľkej poruche napr. výťahu, samostatné vchody si s nákladnou opravou nemusia poradiť. A čo v prípade, o akom píše Slávica, Keď bude zatekať strecha v jednom vchode (právne samostatnom dome) a škody budú vznikať v inom vchode. Ako donútite ten vchod opraviť strechu ? budete sa súdiť ?
Môj názor je hľadať jednoduchšie riešenie, kt. bude vyhovovať väčšine
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

jarecko Pozri príspevok
Je to tak ako píšeš, aj v našom prípade ma každý vchod svoj vlastný vstup z verejnej komunikacie a spľňa počet bytov podľa týchto zákonov, ako som už písal inde je ich 16 vo vchode.
neviem, ale len podmienka na bytový dom musí mať 4 a viac bytov a musí mať vstup z verejnej komunikácie, je len jednou z mála požiadaviek. GBytový dom je z hľadiska zákona druh stavby (§43 a 43a) a teda musí spĺňať aj základné poziadavky na stavby, či sú to už technické alebo iné určené v zákone. Čiže je to komplex podmienok, ktoré pri rozdelení stavby stavebný úrad preskúma.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

jarecko Pozri príspevok
Bytový dom ma spolu 64 bytov, ktoré sa nachádzaju v 4 na sebe nezávislych vchodoch v každom je 16 bytov. Na Liste vlastníctva je Bytový dom na jednej parcele pod jedným súpisnym číslom, preto je z pohľadu zákona o vlastníctve bytov spravovaný ako celok 64 bytov. Keďže obyvatelia z jednotlivých vchodoch sa navzajom nepoznaju a všetky veci okolo dodávky, vody, elektriny, topenia atd. maju vchody nezávisle na sebe, žiaden vchod neobmedzuje iný vchod v ničom, spoločná je iba strecha a obvodové múry je problém riešiť niečo v jednom vchode mimo strechy a obvodových múrov, keď súhlas musi vzísť od ďalších troch vchodoch a oni ten problém vo svojich vchodoch nemajú záujem riešiť a sabotujú schôdzu vlastníkov bytov. Keď som čítal zákon o vlastníctve bytov v Česku, tam je možne priamo zo zákona založiť SVB na jeden vchod v bytovom dome v našom zákone som sa o ničom takom nedočítal, ale ani to že by zákon priamo zakazoval, rozdeliť Bytový dom na viacej súpisne čísla, myslím, že da sa to len je to boj s veternými mlynmi, hoci nakoniec aj keby to muselo byť súdnou cestou.

Môj názor je, že by sa to dalo pravne takým postupom.

1. Dať vyhotoviť geometrický plán na rozdelenie jednej parcely pod Bytovým domom na parcely pod každý vchod, čiže budú 4 nové parcely.

2. Na základe geometrického plánu požiadať obec o pridelenie súpisneho
čísla pre každý vchod.

3. Podať návrh na prislušnú Spravu katastra o zápis vchodov na nové Listy vlastníctva.

4. Po získani Listu vlastníctva možnosť založiť si SVB alebo vybrať si správcu.

Možete sa poraďaci vyjadriť k môjmu názoru?
Teoretizuje sa tu, delí... ja som toho názoru: najskôr sa obráť na príslušný Obvodný úrad a tam prekonzultuj tento problém a predstavy. V niečom sa pomôcť dá a v inom nie. Deľte si tvorbu a čerpanie FPOaU po vchodoch. Nemyslím, že treba dom deliť aj z iných dôvodov. Skús prekonzultovať tieto problémy aj s právnikom či sa to nedá zakomponovať do zmluvy o SVB tak, aby to vyhovovalo aj bez "vchodového SVB". Inak držím palce nech sa Ti to podarí vyriešiť v prospech čo najväčšieho počtu vlastníkov.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

[
slavica Pozri príspevok
No máte to zaujímavý bytový dom, ale aj tak si myslím, že náklady spojené s tvojou predstavou osamostatnenia sa súpisnými číslami a ostatnými náležitosťami budú mať na vlastníkov nepriaznivý dopad,/ak to bude vôbec po legislatívnej stranke možné/ nenapísal si o zmene OP a evidencií v centrálnom registri,.. o streche....neviem kto bude znášať náklady napr. v pripade havárie kanalizácie /alebo aj tá je samostatná?/ revízie bleskozvodu? a veľa ďalších vecí ma napadá..Sú prípady keď zateká v jednom vchode a prejaví sa to vo vedľajšom, jeden vchod si neopraví atiku, alebo balkonové striešky a bude zatekať susedovi vo vedľajšom vchode...
Oveľa jednoduchšie by bolo spravovať dom ako celok so striktným rozdelením tvorby fondu opráv podľa jednotlivých vchodov.
A tiež samostatné hospodárenie si s fondom vchodu a spoločne hospodárenie v prípade opráv spoločnej strechy a obvodového plášťa. A nakoniec ? Ak sa neviete zjednotiť teraz myslíš, že sa zjednotíte v riešení problémov spojených s rozdelením? Osobne si myslím, že ťažko. Tým nechcem povedať, že Vám, to neprajem...mám len dlhodobé skúsenosti so zabezpečením prevádzky domov a jednaním vlastníkov.
Nemôžem písomnou formou napísť všetko, aby ste mali predstavu ako vyzera ten dom, ale ozaj vchody su prakticky samostatne, je to pôvodný družstevný bytový dom a prelína sa v ňom petoraká úloha bývalého vylučného vlastníka Bytového družstva a to :

1.Vlastni doteraz vo väčšine neodpredane byty do osobného vlastníctva
2.Vykonáva správu domu pre nájomcov-členov BD
3.Vykonáva správu domu pre vlastníkov-členov BD
4.Vykonáva správu domu pre vlastníkov-nečlenov BD
5.Rieši členské veci svojich doterajších členov z Bytového domu

Správu domu podľa bodu 2 rieši podľa Stanov BD
Správu domu podľa bodu 3 rieši podľa Stanov BD a Zmluvy o vykone správy na základe zákona č.182/1993 Z.z.
Správu domu podľa bodu 4 rieši podľa Zmluvy o vykone správy
na základe zákona č.182/1993 Z.z.

Nakoľko ma BD v dome väčšinu bytov vo vlastníctve a osobní vlastníci su v menšine Zmluva o vykone spravy je iba formalita nakoľko osobní vlastníci a ešte nečlenovia BD nemožu do nej nič presadiť čo sa prieči BD, všetko beži ako keď BD bolo 100% vlastníkom domu. Nie je tu systém ako v byvalých obecných bytoch, ktoré sa odpredali naraz a osobní vlastníci hneď mali väčšinu a mohli si rozhodovať na základe vôle väčšiny osobných vlastníkov, číže založiť si aj SVB, alebo zmeniť správcu. V družstevných domoch to tak nebeži, potrva ešte niekoľko rokov kým ostatní nájomcovia splatia anuitu a prevedú si byty do osobného vlastníctva. Možno je škoda, že sa nedaju skopirovať ( mne sa to nedari) z katasterportalu geometrické plany iných bytovych domoch toho isteho družstva, ktoré su tiež fyzicky pospajane, ale právne maju rozdelene parcely a aj svoje Listy vlastnictva ide o to, že niekde sa to dalo už hneď pri kolaudacii lebo to tak predložilo družstvo a niekde po nejakom dlhšom čase keď by to chceli vlastníci už je problem to urobiť a je veľa okolo toho vybavovačiek, sprava bytoveho domu by sa mala riadiť vylučne podľa zákona č.182/1993 Z.z., zmluvy o vykone správy a nemali by sa do toho miešať Stanovy bytového družstva, ktoré by sa mali vyjadrovať iba k členským otázkam svojich členov, ale asi všetko vyrieši čas, keď prejde väčšina bytov do osobného vlastníctva a družstvo bude v absolutnej menšine alebo nebude vlastniť žiaden byt v bytovom dome.
Naposledy upravil jarecko : 21.01.09 at 23:23
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

No a to si už vôbec neviem legislatívne predstaviť keď tam je väčšinový vlastník BD. To akože po vchodoch kde sú aspoň 75% vlastníci chcete správu SVB? Pokiaľ viem tak v jednom dome nemôžu byť ani obidve formy správy.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
§ 6


(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jarecko Pozri príspevok
[

Nakoľko ma BD v dome väčšinu bytov vo vlastníctve a osobní vlastníci su v menšine .
Za takýchto podmienok by som o tom, čo ty ani neuvažovala.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

slavica Pozri príspevok
Za takýchto podmienok by som o tom, čo ty ani neuvažovala.
Samozrejme v stave v akom je to teraz nikto nič nejde robiť (k uplnému splateniu anuity dôjde už za neveľa rokov, potom si myslím, každý nájomca byt prevedie do osobného vlastníctva) , ale vedieť ako na to do buducnosti nie je na škodu, ako som spomínal bytové družstvo ma aj iné domy takz. paneláky, ktoré su pospajane napr. do tvaru písmena ,,U,, a ,,L,, steny susedia navzajom a tam majú aj jednotlivé vchody svoj List vlastnictva a parcelu samostatne so svojim súpisnym číslom asi preto,že sú na rôzných uliciach, vyplýva to z tvaru bytového domu (preveroval som si to na katasterportali) a majú tu výhodu oproti môjmu domu, že keď tam ziskaju osobní vlastníci väčšinu bytov do vlastnictva môžu si vytvoriť SVB na vchod alebo vybrať iného správcu ako družstvo, právne na to majú List vlastníctva, ale v mojom prípade je tu zložitá prekážka, že nemáme LV na vchod, keď zatial neberiem do úvahy potrebne väčšinové vlastníctvo osobných vlastníkov vo vchode ku ktoremu za krátku dobu počítam do dvoch rokov dôjde, nepoznam názory zbyvajúcich vchodov , ale nakoľko je tam v úplnej menšine osobné vlastíctvo bytov asi sa takou myšlienkou nikto nezaoberal, to ma ani netrapi, mojim cieľom je dosiahnuť stav, kde o veciach môjho vchodu nebudu rozhodovať tí, čo v ňom byty nevlastnia a samozrejme ani ja si nečinim nárok rozhodovať o veciach iných vchodov nášho terajšieho domu.
Naposledy upravil jarecko : 22.01.09 at 00:30
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať