Zavrieť

Porady

Ako právne rozdelíť Bytový dom so 64 bytmi.

Bytový dom ma spolu 64 bytov, ktoré sa nachádzaju v 4 na sebe nezávislych vchodoch v každom je 16 bytov. Na Liste vlastníctva je Bytový dom na jednej parcele pod jedným súpisnym číslom, preto je z pohľadu zákona o vlastníctve bytov spravovaný ako celok 64 bytov. Keďže obyvatelia z jednotlivých vchodoch sa navzajom nepoznaju a všetky veci okolo dodávky, vody, elektriny, topenia atd. maju vchody nezávisle na sebe, žiaden vchod neobmedzuje iný vchod v ničom, spoločná je iba strecha a obvodové múry je problém riešiť niečo v jednom vchode mimo strechy a obvodových múrov, keď súhlas musi vzísť od ďalších troch vchodoch a oni ten problém vo svojich vchodoch nemajú záujem riešiť a sabotujú schôdzu vlastníkov bytov. Keď som čítal zákon o vlastníctve bytov v Česku, tam je možne priamo zo zákona založiť SVB na jeden vchod v bytovom dome v našom zákone som sa o ničom takom nedočítal, ale ani to že by zákon priamo zakazoval, rozdeliť Bytový dom na viacej súpisne čísla, myslím, že da sa to len je to boj s veternými mlynmi, hoci nakoniec aj keby to muselo byť súdnou cestou.

Môj názor je, že by sa to dalo pravne takým postupom.

1. Dať vyhotoviť geometrický plán na rozdelenie jednej parcely pod Bytovým domom na parcely pod každý vchod, čiže budú 4 nové parcely.

2. Na základe geometrického plánu požiadať obec o pridelenie súpisneho
čísla pre každý vchod.

3. Podať návrh na prislušnú Spravu katastra o zápis vchodov na nové Listy vlastníctva.

4. Po získani Listu vlastníctva možnosť založiť si SVB alebo vybrať si správcu.

Možete sa poraďaci vyjadriť k môjmu názoru?
Usporiadat
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Elena Navrátilová Pozri príspevok
No a to si už vôbec neviem legislatívne predstaviť keď tam je väčšinový vlastník BD. To akože po vchodoch kde sú aspoň 75% vlastníci chcete správu SVB? Pokiaľ viem tak v jednom dome nemôžu byť ani obidve formy správy.
Pani Elena,
ja by som chcel najprv sa dopracovať k tomu aby môj vchod mal svoj List vlastníctva (keď budeme mať väčšinu vo vchode osobní vlastníci), ale aby sme mali svoj List vlastníctva na vchod musíme mať pridelene súpisne číslo inač nam Sprava katastra vchod na LV samostatne nezapíše, keď chceme mať súpisne číslo musime urobiť úkony o ktorých som písal na začiatku ja a doplnil ma ,, majkii,, a ďalší, keď sa k tomu všetkemu dopracujeme potom môžeme uvažovať o SVB alebo inej správe a nemám obavy z toho, že iba SVB pre 16 bytov, poznam bytove domy kde je iba 6 bytov, maju SVB a všetko beži v pohode, keď bytový dom nebude pravne rozdelený samozrejme by to bolo porušenie zákona (viacnasobná správa), mne je to všetko jasne ja mám zákon o vlastníctve bytov prečítany niekoľko raz, ale ja som sa na začiatku tejto diskúsie pýtal ako zákonosť dosiahnuť to jest získať súpisne číslo a následne list vlastníctva, potom sa da vo vchode uvažovať akou cestou spravy pôjdeme, ale keď už na začiatku budeme sa vzdavať, že sa to neda tak musíme prijať terajší stav na večne časy, ja si myslím, že všetko sa da len je potrebne niekedy zdolať ťažšie prekážky, jedna z nich ako to vidím ja bude v terajšom správcovi, ktorý by to mal na žiadosť vlastníkov vybavovať, ale ten nakoľko to nie je na prospech neho ( strati v buducnosti spravu bytov) bude robiť všelijake obštrukcie aby to oddialil.
Naposledy upravil jarecko : 22.01.09 at 00:04
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

jarecko Pozri príspevok
Pani Elena,
ja by som chcel najprv sa dopracovať k tomu aby môj vchod mal svoj List vlastníctva (keď budeme mať väčšinu vo vchode osobní vlastníci), ale aby sme mali svoj List vlastníctva na vchod musíme mať pridelene súpisne číslo inač nam Sprava katastra vchod na LV samostatne nezapíše, keď chceme mať súpisne číslo musime urobiť úkony o ktorých som písal na začiatku ja a doplnil ma ,, majkii,, a ďalší, keď sa k tomu všetkemu dopracujeme potom môžeme uvažovať o SVB alebo inej správe a nemám obavy z toho, že iba SVB pre 16 bytov, poznam bytove domy kde je iba 6 bytov, maju SVB a všetko beži v pohode, keď bytový dom nebude pravne rozdelený samozrejme by to bolo porušenie zákona (viacnasobná správa), mne je to všetko jasne ja mám zákon o vlastníctve bytov prečítany niekoľko raz, ale ja som sa na začiatku tejto diskúsie pýtal ako zákonosť dosiahnuť to jest získať súpisne číslo a následne list vlastníctva, potom sa da vo vchode uvažovať akou cestou spravy pôjdeme, ale keď už na začiatku budeme sa vzdavať, že sa to neda tak musíme prijať terajší stav na večne časy, ja si myslím, že všetko sa da len je potrebne niekedy zdolať ťažšie prekážky, jedna z nich ako to vidím ja bude v terajšom správcovi, ktorý by to mal na žiadosť vlastníkov vybavovať, ale ten nakoľko to nie je na prospech neho ( strati v buducnosti spravu bytov) bude robiť všelijake obštrukcie aby to oddialil.
Aj tak nechápem prečo chcete deliť dom? Kde je chyba? Toto je to čo mne osobne nie je jasné. Nejaký dôvod k následným krokom predsa asi je. Mne je to celé jasné ale ja som niekedy veľmi vďačná keď sú v platnosti zákony, ktoré intuitívne bránia vopred možným škodám. Ak máte zlého správcu zmeňte ho. Ale myslím že pre bytový dom je toto delenie horšie ako zlé. Ak je to kvôli ľuďom, prajem aby toto celé vyriešilo (čo asi nebude legislatívne možné) problém väčšiny vlastníkov a bolo to celé v prospech bytového (vchodového) domu. Ak sa spoliehate pán jarecko, že Vám to má vybavovať správca (ktorý nemá dôveru) nemyslím, že je to tak. Je vo Vašom záujme (obyvateľov vchodu čo chcú mať SVB) aby ste si predsa preverili či je toto legislatívne možné. Veď budete potrebovať uznesenie k jednotlivým krokom. Určite to treba prejednať na zhromaždení a uznesením sa dohodnúť na jedotlivých krokoch. Tu nejde o počet bytov ale o vchod domu. Myslím, že sa to celé zbytočne komplikuje práve pre dôvod, ktorý zdôrazňujem. Samozrejme ja nehodnotím Vaše znalosti zákona 182/1993. Pre mňa to je jednoznačne legislatívne nemožné. Ale ak sa Vám podarí v jednom bytovom dome mať dve formy správy a bude to v prospech všetkých, tak držím palce. Mať LV aj na jeden byt nie je predsa problém. Ak budete mať pridelené súpisné číslo (čo sa asi automaticky "ujdú" aj ostatným vchodom) ale ja vidím najväčším problém práve v tom, že ste jeden bytový dom. Keby celý dom bol SVB vtedy by som to videla ako rozdelenie SVB a to by nemal byť taký problém ako tento konkrétny prípad.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Pani Elena,
musim to upresniť mne nejde o to mať LV na jeden byt, ja ho mam aj teraz, som jedným z vlastníkov v tomto celom dome, ale ten LV je na bytový dom pre 64 bytov aj s prislušnými spoluvlastnickými podielmi na celú výmeru pozemku pod štyrmi vchodmi a jedným súpisnym číslom (ja nepotrebujem byť spoluvlastníkom napr. kotolne v štvrtom vchode, keď som sa na jej financovani nepodieľal, každý vchod sme si zaplatili iba svoju, alebo býť spoluvlastníkom schodišťa v tomto vchode alebo výťahu), v takomto stave legislatívne súhlasím z vami nie je možne mať v tom dome viac foriem správ (môže byť iba jedná forma) bol by porušený zákon, keď chceme dosiahnuť stav právny musime mať LV iba pre 16 bytov daného vchodu so spoluvlastnickými podielmi iba na výmeru pozemku pod tým jedným vchodom a z prideleným súpisnym číslom pre daný vchod.
Správca sa v dnešnom čase vymeniť nedá, lebo ako som písal je to pôvodný vlastník bytov ( právnická osoba bytové družstvo)v celom dome a ma ešte stale absolutnú väčšinu hlasov, tak asi by nehlasoval sam proti sebe o výmene správcu a či sa spolieham na správcu, že to vybavi, to určite nie, ale niekto musi predkladať žiadosti na jednotlivé úkony napr. vyhotovenie geometrického plánu, vyjadrenia stavebného orgánu atď. to nemôžem podavať ja ako fyzická osoba sam v svojom mene, ale v mene všetkých vlastníkov vo vchode môžem to menežovať, lebo niekto to urobiť musí samo sa to nespravi a ani doterajší správca to sam z vlastnej vôle robiť nebude musi mať nejaký podnet k tomu od vlastníkov vchodu, aby ste ma chapali, my chceme ako vchod vystupovať samostatne bez toho aby sme na nejaku činnosť v našom vchode potrebovali súhlas vlastníkov z ostatných vchodov (napríklad: je nezmyselne, keď chceme položiť dlážbu vo svojom vchode aby väčinovo hlasovali za to aj vlastníci z ostatných vchodov a takých nezmyslov je viacej, ale nebudem sa tu o všetkom rozpisovať), ale to by ste tu museli žiť aby ste mali predstavu ako je to realne teraz. Ako som už písal predtým, máme svoju vchodovú kotolňu pre 16 bytov, svoj výťah, skrátka všetko čo je vo vchode je iba vchodové, žiadne prípojenie vody, elektriny, plynu, atď nie je cez iné vchody, takže nikoho z iných vchodov v ničom neobmedzujeme, ale to majú aj ostatné vchody tak, skratka ten dom bol tak postavený ako štyri samostatné vchody spojené iba obvodovým plašťom a strechou, vy mate asi skusenosti zo spravovanim domov, kde sú jednoznační osobní vlastníci, ale spravovanie družstevných domov, kde sú osobní vlastníci v menšine je celkom o inom, tam sa mieša všetko dohromady to jest zákon o vlastníctve bytov zo stanovami družstva podľa toho ako to väčšinovému vlastnikovi (aj správcovi v jednej osobe) vyhovuje. V poslednej vete si odporujete, píšete, že keby bol celý dom pod správou SVB, tak by nebol problem rozdelíť SVB, chápem to tak, že potom už by bolo možne založiť viacej SVB v celom dome? To by nebolo viac foriem správ? Neviem ako ste to mysleli, ale tiež by to bolo porušenie zákona. Legislatívne čisté to vidím tak, že pokiaľ nebudeme mať List vlastníctva pre 16 bytov svojho vchodu s príslušnými podielmi a súpisnym číslom zabezpečiť si nejakú formu spravy podľa svojich predstav nebudeme mať nikdy.
Naposledy upravil jarecko : 22.01.09 at 10:32
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Príde mi to že si tu každý o svojom píšeme. Ja si to neviem predstaviť pokiaľ nie ste ani 2/3 vlastníkmi bytov v dome. Pochybujem že toto je reálne. Tu netreba radu ale zaujímať sa o túto možnosť na katastri. Zákon 182/1993 to nepripúšťa kým máte väčšinového vlastníka BD.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Je to tak, ja si píšem svoje aj vy svoje, ale je to v pohode, kataster s tým nema nič spoločne on len zapíše vlastnícke prava na základe verejných listin od úradov, alebo zmlúv, ktoré sú v súlade s katastralným zákonom na zápis vlastnických práv. Pokiaľ budeme mať osobní vlastníci 2/3 väčšinu vo vchode a budeme to chcieť tak urobiť hoci aj keď bude musiť o tom rozhodnuť súd buď v prospech nás alebo nie podnet musíme dať my vlastníci v tom vchode, nikto iný to iniciovať nebude. Ja viem, že obce a mesta neradi davajú súpisne čísla na každý vchod bytových domov, ale nie všetky vchody aj o to žiadaju, keď dopredu vedia, že nespĺňajú určité podmienky na pridelenie (myslím si, že naš vchod ich spĺňa,ale myslieť je jedna vec a realita je druhá vec), už som písal predtým, že to neideme robiť teraz, keď nemáme 2/3 väčšinu vlastníkov ani vo svojom vlastnom vchode, ale ten čas príde, chcel som vedieť názory ostatných na porade, viem, že ako prvá vec z technických zaležitosti musi byť urobený geometrický plán na rozdelenie parcely atď. bez neho kataster neurobi žiadnu zmenu čo sa týka zmeny zápisov na nový LV v časti výmery parciel, zmeny spoluvlastníckych podielov atď. a potom návezne ďalšie veci, ale už sa tu nebudem o tom rozpísovať bolo to napísane na začiatku. Na záver, hoci by nás bolo aj 2/3 osobných vlastníkov v celom terajšom dome a tí vlastníci z ostatných troch vchodov nám budu robiť prekážky v tomto odeleni musi existovať nejaký organ, ktorý v konečnom musí rozhodnuť, tým na konci by asi bol len súd a jeho pravoplatný rozsudok, ináč terajšieho správcu nebudem posudzovať je aký je, jeho zmena by mohla nastať až po odkupení 2/3 bytov v celom dome a to ešte nejaký čas bude trvať, kým k tomu dôjde, zbytočne sa tým budem teraz zaoberať, skôr mi vadia vzťahy medzi vchodmi pri riešeni niektorých veci (napr. na vybavenie stavebného povolenia pre stavbu v našom vchode musia súhlasiť vlastníci z iných vchodov a keď nesúhlasia mi nič robiť nemôžeme lebo povolenie nebude atď.), ale to je zase o inom..
Naposledy upravil jarecko : 25.01.09 at 20:36
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jarečko, daj nám občas vedieť ako sa to vyvíja vo vašom dome, je to zaujímave
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

[
slavica Pozri príspevok
Jarečko, daj nám občas vedieť ako sa to vyvíja vo vašom dome, je to zaujímave
Zatiaľ sa žiadne administratívne kroky v tomto smere nerobia, 11 bytov v osobnom vlastníctve čo sú 2/3 vo vchode ešte nemáme, blížime sa k nadpolovičnej väčine 9 bytov vo vchode, bol to iba moj prieskum na porade ako by sa to dalo urobiť, viacmenej na 99 % to tu bolo zavrhnute. že sa to neda, ale naš čas ešte len príde, ja len závidim (symbolicky) nájomníkom nášho družstva z bytových domov kde majú samostatne Listy vlastníctva na vchody o ktorých ani nevedia, že ich majú ( pozeral som si to na katasterportale) a na základe ktorých by si mohli urobiť SVB keď dosiahnu 2/3 väčinu bytov v osobnom vlastnictve a spravovať si byty sami. Nám s touto prekážkou ešte len bude potrebne zapasiť. Samozrejme, keby sme niečo pozitívne dosiahli v tomto smere napíšem na porade, ale je to teraz iba vzdialenejšia budúcnosť.
P.S. Prečítal som si iné témy o SVB pani Navratilovej a tvoje Slavica a všade píšete ako úspešne spravujete domy, ktoré ste prevzali od bytových družstiev a keď ja chcem dosiahnuť aby sme si 16 bytov spravovali tiež po svojom tak ma odradzate ako je to nemožne, aj bude keď s tým nič robiť nebudeme iba sa budeme nečinne prizerať. Nech sa vám dari naďalej.
Naposledy upravil jarecko : 26.01.09 at 16:16
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Bytový dom je možné rozdeliť na viac bytových domov vtedy, ak vertikálnym stavebným rozdelením bez veľkých nákladov a bez vecných bremien vzniknú reálne samostatné veci. To musí potvrdiť technický posudok znalca zo stavebníctva. Prípadné problémy so strechou sa dajú riešiť v rámci susedských vzťahov.

Podľa tvojho popisu váš dom rozdeliť by sa dal. Súhlasiť musí pravdepodobne 2/3 vlastníkov. Nájomcovia družstevných bytov nemusia čakať na splatenie anuity, môžu ju vyplatiť jednorazovo. Dovtedy by ste si v zmluve o správe mohli dohodnúť osobitnú tvorbu a čerpanie fondu na relatívne spoločné zariadenia domu využijúc § 5 ods. 1 písm. c), § 10 ods. 6 a § 19 bytového zákona.
Naposledy upravil Mária27 : 27.01.09 at 10:01
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Mária27 Pozri príspevok
Bytový dom je možné rozdeliť na viac bytových domov vtedy, ak vertikálnym stavebným rozdelením bez veľkých nákladov a bez vecných bremien vzniknú reálne samostatné veci. To musí potvrdiť technický posudok znalca zo stavebníctva. Prípadné problémy so strechou sa dajú riešiť v rámci susedských vzťahov.

Podľa tvojho popisu váš dom rozdeliť by sa dal. Súhlasiť musí pravdepodobne 2/3 vlastníkov. Nájomcovia družstevných bytov nemusia čakať na splatenie anuity, môžu ju vyplatiť jednorazovo. Dovtedy by ste si v zmluve o správe mohli dohodnúť osobitnú tvorbu a čerpanie fondu na relatívne spoločné zariadenia domu využijúc § 5 ods. 1 písm. c), § 10 ods. 6 a § 19 bytového zákona.
Musí súhlasiť 2/3 zo všetkých bytov ktorých je 64 v celom dome alebo 2/3 z jedného vchodu kde je 16 bytov? Nájomcovia to vedia, že môžu splatiť jednorazovo anuitu, len boli učičíkaní družstvom terajším správcom, že splácaju splátky z veľmi nízkym úrokom tak prečo by sa mali ponáhľať s kúpou bytu, družstvo veľmi dobré vie, že každý odpredaný byt je mínusový hlas pre neho. V zmluve o výkone správy sa neda nič inšie dohodnuť, len to čo sa neprieči terajšiemu správcovi a momentálne väčšinovému vlastníkovi družstvu lebo ten text zmluvy predložil a aj ho odhlasoval (jeho zástupca) darmo menšinoví osobní vlastníci chceli niečo zmeniť a súdiť sa z nich nikto nemal záujem, skratka dnes je to tak a všetko musí vyriešiť čas, ktorý dôjde do bodu keď v dome bude väčšina osobných vlastníkov.
Naposledy upravil jarecko : 26.01.09 at 17:14
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pokiaľ by ste sa vedeli dohodnúť vlastníci v celom dome, bolo by to ideálne. Ak sa nedohodnete, podľa mňa by ste sa mohli obrátiť na súd aj jeden vchod s návrhom na rozdelenie spoluvlastníctva.
Naposledy upravil Mária27 : 27.01.09 at 10:01
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Informácia o prideľovani súpisných čísiel budovam ako príloha.
Naposledy upravil jarecko : 26.01.09 at 21:28
0 0
enee enee

enee je offline (nepripojený) enee

dobry vecer.
chcel by som sa opytat ci sa Vam podarilo pravne oddelit dva vchody od ostatnych. my mame rovnaky umysel, ale aj vyhodu, ze nas vchod je stavebne oddeleny od dalsich dvoch. zaujimalo by ma ci sa to dostalo az na sud a co s te k tomu museli dolozit.
zatial dakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať