Zavrieť

Porady

Úprava týždenného pracovného času z 5 na 4 dni

Zamestnanci vo firme pracujú 5 dní v týždni 37,5 hod (7,5 hod /denne). Zamestnávateľ chce z dôvodu úspory nákladov na energie zmeniť pracovný čas na 37,5 hod ale 4 dni v týždni. Zamestnanci by mali pracovať 10 hod/denne, alebo 2x 11,5 hod a 2x 7,5 hod.
Môže niečo také zaviesť? Akým zákonným spôsobom to je možné urobiť. Ide o výrobnú prevádzku.
9 komentárov     zbaliť
duves No na toto som zvedavy.
ivka70 Spravit to moze, ide vsak o zmenu dohodnutych podmienok v pracovnej zmluve, a teda potrebuje ma to suhlas zamestnancov.
Co neverim ,ze by vsetci odsuhlasili a kedze potrebuje suhlas vsetkych, asi to nebude realizovatelne riesenie.

O aku pracu ide, nie je jednoduchsie zaviest na jeden den v tyzdni pracu z domu alebo prekazku v praci na strane zamestnavatela?
kopretinka pri prekážke by im musel platiť za ničnerobenie,a to nebude,keďže jemu ide o znižovanie nákladov.
ivka70 ide mu o energie, ak nedokaze dat homeoffice, tak ta prekazka je naozaj mala cast penazi a pracu by aj tak museli spravit za zvysne 4 dni.
mmma U zamestnávateľa je odborová organizácia, takže stačí aby sa dohodol s ňou. Nepotrebuje súhlas všetkých zamestnancov. Home office neprichádza pri niektorých profesiách do úvahy (obsluha strojov) a keďže všetci zamestnanci majú byť súdržní, tak homeoffice nebudú mať umožnení ani tí, ktorí by ho mať mohli.
ivka70 Pri zmene podmienok dohodnutych v pracovnej zmluve odborova organizacia nestaci. Tam treba zmenu so suhlasom zamestnanca.
A falosna sudrznost fakt v tomto pripade nie je na mieste, napr. aj v automobilkach je na HO vascina administativy uz 2 roky a vyroba funguje v praci .... to je fakt divny argument, ze maju byt sudrzni .
mmma Tými podmienkami dohodnutými v pracovnej zmluve rozumiem správne zmenu rovnomerného pracovného času na nerovnomerný. Chápem to správne? Alebo máte na mysli niečo iné? Ak má zamestnávateľ uzatvorenú kolektívnu zmluvu s odborovou organizáciou, tak stačí aby sa urobila zmena v kolektívnej zmluve. Alebo sa mýlim?
ivka70 Neviem, ci aj nieco ine idete menit ,ale toto urcite.
Mila123 nezabudnite si potom pre zamestnancov, kt. budú pracovať denne viac ako 9 hodín nastaviť nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas - § 87 ZP
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Toman je offline (nepripojený) Jozef Toman

    Venujem sa pracovnemu pravu 10 rokov a zodpovedam za legislativu v oblasti pracovneho prava v SR. Kedze ma zaujima, o com sa diskutuje v praxi, sledujem aj toto forum a niekedy sa aj vyjadrim. Moje nazory prezentuju moje sukromne nazory. ...viac Jozef Toman
    Musí sa hlavne vyriešiť otázka § 87 ZP, keďže ide o nerovnomerné rozvrhnutie PČ.. Rozvrhnutie pracovného času nie je povinnosť dohadovať v pracovnej zmluve /ak to tam niekto dal, jeho vec, v takom prípade je nutne riešiť aj zmenu pracovnje zmluvy/.

    Úprava týždenného pracovného času z 5 na 4 dni

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.