Zavrieť

Porady

Zamestnanie dôchodcu

S dôchodcom sa môže uzatvoriť pracovná zmluva na dobu určítú alebo len na neurčitú?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    claude
    S dôchodcom sa môže uzatvoriť pracovná zmluva na dobu určítú alebo len na neurčitú?
    Oboje je možné.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    claude
    S dôchodcom sa môže uzatvoriť pracovná zmluva na dobu určítú alebo len na neurčitú?
    S dôchodcom môžeš uzatvárať klasicky pracovný pomer ako s každým iným zamestnancom, je to len a len na zamestnávateľovi.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Dobrý deň, chceme na dobu určitú prijať na pracovnú zmluvu poberateľa starobného dôchodku. Prosím poraďte, či to je takto O.K.
    1. Prihlásiť do SP. Neplatí na NP,IP,PvN. Predložil mi Rozhodnutie o priznaní dôchodku zo S.R. aj Č.R. Musím to niekam na SP ohlásiť, že sme zamestnali dôchodcu, ktorý poberá dôchodok z 2 štátov ?
    2. Prihlásiť do ZP. Platí 4% ako ostatní ZC.
    3. Nárok na NČZD nemá, uplatní si až pri RZD rozdiel medzi príjmom a dôchodkom.
    4. Aké doklady mám od neho pri vstupe ešte pýtať ? Osobný dotazník som mu už dala vypísať.
    5. Nárok na pomernú časť dovolenky bude mať podľa ZP ?
    6. Po skončení PP. Urobím odhlášky + ELDP + Potrvdenie o ZM. Musím mu vystaviť aj Zápočtový list ?
    Ďakujem

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    milanr Pozri príspevok
    Dobrý deň, chceme na dobu určitú prijať na pracovnú zmluvu poberateľa starobného dôchodku. Prosím poraďte, či to je takto O.K.
    1. Prihlásiť do SP. Neplatí na NP,IP,PvN. ÁnoPredložil mi Rozhodnutie o priznaní dôchodku zo S.R. aj Č.R. Musím to niekam na SP ohlásiť, že sme zamestnali dôchodcu, ktorý poberá dôchodok z 2 štátov ?Nie som si istá, myslím, že nie.
    2. Prihlásiť do ZP. Platí 4% ako ostatní ZC. Áno
    3. Nárok na NČZD nemá, uplatní si až pri RZD rozdiel medzi príjmom a dôchodkom. Áno
    4. Aké doklady mám od neho pri vstupe ešte pýtať ? Osobný dotazník som mu už dala vypísať. Doklady nie sú nutné žiadne (ak už máš rozhodnutie o priznaní SD, len si opísať údaje z OP a kartičky poistenca.
    5. Nárok na pomernú časť dovolenky bude mať podľa ZP ? Áno
    6. Po skončení PP. Urobím odhlášky Áno+ ELDP Áno, prípadne aj skôr, ak bude žiadať o prehodnotenie dôchodku+ Potrvdenie o ZM Áno. Musím mu vystaviť aj Zápočtový list Áno, viď §75 ZP?
    Ďakujem
    Odpovede som napísala zeleným.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Vďaka za odpovede. Nebola som si istá tým nahlasovaním na SP pracujúceho dôchodcu. Viem, že niekedy sa to muselo hlásiť a dôchodcovia mohli robiť max. 1 rok a súčasne pobrerať dôchodok. Ale od nového zákona o sociálnom poistení č. 461/2003 to zrušili.

    Zamestnanie dôchodcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.