Zavrieť

Porady

Neprevzatá zaplatená zásielka

Dobrý deň. Ak kupujúci zaplatil za tovar z eshopu prevodom na účet, ale neprevzal si ho v odbernej lehote 18 dní a zásielka sa mi vrátila naspäť, objednávka je stornovaná, mám právo si odpočítať poštovné náklady zo sumy, ktorú idem vrátiť? Viete mi prosím napísať aj konkrétny zákon a paragraf?
veronikasad Kontaktovala si zákazníka prečo nebol tovar prevzatý?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    iweth_za Tento článok som čítala, aj Obchodný zákonník. Ako postupovať viem, objednávka je fyzicky vrátená, stornovaná. Ide mi len o prepravné náklady, ktoré sa nikde nespomínajú. Ja som si splnila všetky povinnosti ako predávajúci, zo strany kupujúceho došlo k porušeniu jeho povinností, a teda povinost prevziať dodaný tovar. Len ma zaujíma, či náklady za doručenie (mimochodom aj spätné) znášam ja alebo kupujúci.
    Chobot Znášaš ty. Je to tak v zákone o ochrane spotrebiteľa č. 108/2000 v § 7a ods. 9. Odstúpením sa zmluva od začiatku zrušuje, takže nemáš nárok ani na poštovné. Musíš mu teda vrátiť celú sumu, ktorú si si fakturovala.
    ivka70 je tam napisane: ... kúpnu cenu za tovar kupujúcemu vrátite.
    A kedze od zmluvy neodstupil ..... musite mat v podmienkach, co v takom pripade.

    Ak od zmluvy odstupil, vraciate vsetko.
    iweth_za Len to je odstúpenie od zmluvy do 15 pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru , ale zákazník zásielku neprevzal (v lehote 18 dní) a bola vrátená naspäť. Toto neviem nikde nájsť.
    iweth_za V obchodných podmienkach mám len, že kupujíci má povinnosť tovar prevziať. V tomto prípade to nechám tak a vrátim celú sumu. Hádam sa to už nebude stávať. Chcela by som si to tam dopísať, lebo logicky by mal poštovné zaplatiť zákazník, ale logika sa nie vždy zhoduje so zákonom. Ale fakt to neviem nikde nájsť.
    kopretinka aj si zisťovala,čo sa mu stalo? môže ležať v nemocnici,môže byť aj mŕtvy,a možno len nedostal ten žltý papier z pošty
    iweth_za Eshop prevádzkujem cez Sashe, kde vidím, či dotyčná správy otvorila, nereaguje. A tiež vidím, že robí aj ďalšie objednávky od iných predajcov. Po odoslaní objednávky dostala číslo zásielky na sledovanie. O zásielke aj lehote vyzdvihnutia vedela.
    iweth_za Ide mi len o info, kto by mal v tomto prípade znášať náklady za poštovné. Či kupujúci, alebo predajca? V ktorom zákone to nájdem.
    kopretinka zákon na ochranu spotrebiteľa.........a je úplne jedno,čo máš napísané v obchodných podmienkach.
    iweth_za Odpoveď trošku mimo. Obchodné podmienky mám písané podľa zákona.
    Obchodný zákonník, 513/1991 Zb.
    § 451
    Kupujúci je povinný urobiť úkony, ktoré sú potrebné podľa zmluvy a tohto zákona na to, aby predávajúci mohol dodať tovar. Dodaný tovar je kupujúci povinný prevziať, pokiaľ zo zmluvy alebo z tohto zákona nevyplýva, že jeho prevzatie môže odmietnuť.
    Prosím konkrétny paragraf zo zákona o ochrane spotrebiteľa, kde sa rieši táto konkrétna situácia, na ktorú sa od začiatku pýtam.
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    zak. 108
    zo 16. marca 2000
    o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji

    § 13
    Ďalšie zmluvné podmienky

    (2)
    Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú na náhradnom plnení, predávajúci je povinný nahradiť všetky preukázané náklady, ktoré spotrebiteľ vynaložil na objednanie tovaru alebo služieb.

    podľa mňa ak si nemala v podmienkach uvedené - dohodnuté podmienky o vrátení tovaru pri neprevzatí, nemáš nárok na náhradu poštovného
    Naposledy upravil viktorviktor : 02.12.22 at 21:10

    Neprevzatá zaplatená zásielka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.