Zavrieť

Porady

povinnosť podať daňové priznanie z príjmu

Som SZČO, plátca DPH + starobný dôchodca, nemám nárok na odpočet nezdaniteľnej časti príjmu. Za rok 2021 som vykázal daňovú stratu. Za rok 2022 moje príjmy nedosiahnu 2280Eur, ale i po odpočítaní minuloročnej daňovej straty bude daňový základ kladný (čiže mi vznikne daňová povinnosť). Som povinný podať dňové priznanie?
Naposledy upravil fkseniors : 02.12.22 at 11:59
14 komentárov     zbaliť
veronikasad doplň výšku príjmov (tržieb) za rok 2022. Uplatňuješ si výdavky paušálom, alebo vedieš účtovníctvo ?
fkseniors primy budú 2250,-. Vediem si jednoduché účtovníctvo.
Mila123 si platiteľ DPH počas celého roka?
veronikasad nevšimla som si, že je platcom DPH ..., ak je platitelom celý rok, nemôže si uplatniť výdavky paušálom.
fkseniors Áno, podávam kvartálne DP k DPH a výkaz.
veronikasad to bola len otázka k výdavkom paušálom - netýka sa ťa, keď si platcom DPH.
romana147 vyzerá to, že sa Veronča URAZILA , LEBO ONA SA BERIE vážne ako logáro
romana147 " doplň výšku príjmov (tržieb) za rok 2022" PREDBIEHAŚ kalendár asi o 28 dní !
veronikasad Milan, nemudruj, choď radiť do tém, ktorým aspoň trochu rozumieš.
romana147 Ako ti 2.12.2022 dá výšku príjmov za 2022 ?? !
veronikasad Asi ako živnostník už v decembri nič robiť ani fakturovať nebude...
fkseniors ak by som aj niečo robil, faktúru vystavím až v januári
veronikasad Pre daň z príjmu je to v poriadku, v JU sa sledujú úhrady, ale DPH-cku by si mal odviesť za december, ak zdan.plnenie bolo v decembri
romana147 " choď radiť do tém, ktorým aspoň trochu rozumieš "

všetky také = iné odborné témy už odišli zb porady

stavby,voda,UK,plyn,enr,EE,ENVIRO, STROJARINA,FVE,OZE,BOZP,PO,správa BD, SVB,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial nemáš žiadne iné zdanitelné príjmy, nie si povinný podať DP, je dobré písomne oznámiť že ti povinnosť podať DP nevznikla.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak sa bavíme o dani z príjmu - tak jednoducho platí zákon tu pozri, ak neveríš odpovedi - máš to čiernenabielom, kedy by si bol povinný podať DP zze/2003-595/32/1
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fkseniors Neviem ako si správne vysvetliť "ale vykazuje daňovú stratu".
    Myslí sa tým vykazovanie daňovej straty v roku, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo že daňovník má možnosť odpočtu daňovej straty z predchádzajúcich rokov?
    veronikasad sleduje sa kal.rok za ktorý sa podáva DP - výdavky sú vyššie ako príjmy.
    Katy a R hneď na začiatku čítaj .."DP za ZDAŇOVACIE OBDOBIE... " Nerob proste nič - alebo predsa len - treba naštudovať zákadné pojmy
    (a akú stratu chceš odpočítavať pri takomto príjme?) a zbytočne by ti moho výjsť nejaké ZP platiť!
    fkseniors príjmy budem nať vyššie ako výdavky, ale menšie ako 2280,-, takže namiesto DP pošlem oznámenie že mi nevznikla povinnosť podať DP.
    veronikasad ano, lebo ak by si podal DP, daň platiť ti nevznikne, ale môžeš mať nedoplatok v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia, ak si preddavky ako dôchodca neplail z minima.
    fkseniors @Katy a R: nič odpočítavať nechcem. Iba mám obavu, aby nejaký daňový kontrolór nezačal tvrdiť, že daňovník, ktorý vykázal v DP za rok 2021 daňovú stratu je v čase podávania DP za rok 2022 daňovníkom, ktorý vykazuje daňovú stratu.
    Katy a R aj ty, aj kontrolór musíte dodržať zákon Samozrejme, ak by ťa náhodou FS vyzvala na podanie DP - tak vtedy by si už musel podať! Kuk daňový poriadok. (môže sa prihodiť aj napriek oznámeniu - neviem, aký majú na to kľúč, aká je pravdepodobnosť. Možno by niekto vedel,či a ako často sa to stáva?
      zbaliť

    povinnosť podať daňové priznanie z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.