Zavrieť

Porady

zánik daňovej povinnosti DzMV

1.1.2022sme preradili auto do osobného užívania a prestali ho použivať na podnikanie. Tento dátum mám napísať do 2r oddie III. Ako dátum zániku daňovej povinnosti?
avalik "sme preradili" aká je forma podnikania?
hlucia FO -živnostník
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Nakoľko vyradením vozidla z majetku ešte nie sú splnené zákonom stanovené podmienky pre zánik daňovej povinnosti, daňová povinnosť trvá naďalej, a to až do splnenia jednej z nižšie uvedených podmienok.***

    Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo:
    a)*vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie vozidiel v Slovenskej republike,
    b)*k ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
    c) vydaniu potvrdenia orgánom Policajného zboru o odcudzení vozidla,
    d)*zániku daňovníka bez likvidácie,
    e)*vykonaniu zápisu prevodu držby vozidla do dokladov vozidla,
    f)*k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 písm. c) až e)**

    Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia aj vtedy, ak vozidlo v celom zdaňovacom období, ktorým je kalendárny rok, nebolo predmetom dane a zároveň v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované, vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla (v tomto prípade vzniká daňovníkovi oznamovacia povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia, pričom túto skutočnosť neuvádza v daňovom priznaní. Oznámenie o zániku daňovej povinnosti podá daňovník na tlačive, ktorého vzor určí FR SR a uverejní ho na svojom webovom sídle.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hlucia Takže do tých dátumov nepíšem nič a v kolonke počet mesiacov používania auta na podnikanie napíšem 1, je to správne? a v roku 2024 podám oznámenie o zániku daňovej povinnosti?
    mondes No podľa mňa, ak ste 1.1.2022 preradili auto do osobného užívania, a už ste ho v r. 2022 nepoužívali, ani o ňom neúčtovali, tak už teraz dáte oznámenie k 31.12.2021 o zániku DzMV......ale snáď sa ešte niekto vyjadrí.
    avalik 1.1.2022 ale účtovali o preradení, takže nie je splnená podmienka na zánik k 31.12.2021
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ak "sme" znamená FO podnikateľa, tak preradenie do osobného používania dňa 1.1.2022 znamená, že o vozidle bolo v r. 2022 účtované
    nepíšeš, že v r. 2022 nastala skutočnosť zakladajúca zánik danovej povinnosti podľa § 8 ods. 2
    a teda daňová povinnosť trvá celý rok 2022 = v DP DzMV za 2022 zánik nevypisuješ

    V DP DzMV za 2023 toto vozidlo už nebudeš uvádzať.
    V januári 2024 pošleš oznámenie o zániku daňovej povinnosti k 31.12.2022 podľa § 8 ods. 7

    ak "sme" znamená s.r.o. "preradenie do osobného používania" nie je možné
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hlucia ok, tak som myslela aj ja a za ten jeden mesiac január zaplatiť cestnú daň však?
    avalik za celý 2022
    hlucia aj keď som ho 1.1.vyradila z podnikania a nepoužívala? tak sa platí za celý rok
    kn-alka tak ho vyradte 31.12.2021, na DÚ pošleš len odhlášku vozidla a celý rok 2022 ste auto nepoužívali na podnikanie a nemusíš platiť žiadnu daň z MV
    avalik hlucia, veď si otvor zákon a čítaj, časť tu citovala aj mondes, len bez označení § a odsekov
    hlucia 2021 bol uplatneny ročný odpis,môžem ho vyradiť 31.12.?
    kn-alka a prečo by si nemohla? veď v decembri si ho používala
    hlucia Myslela som ze keď uplatnujem rocny odpis tak ho nemôžem vyradit v ten rok.
    kn-alka čo konkrétne myslíš pod vyradením? lebo je rozdiel medzi vyradením z podnikania a nepoužívanie na podnikanie..... t.j. nevyradíš, len ho nepoužívaš (celý rok stojí v garáži )
    hlucia V roku 2021 som doodpisovala auto zaradené do obchodného majetku FO a chcela som ho prereadiť do osobného užívania, neviem s ktorým dátumom to mám urobiť aby som nemusela tento rok platiť cestnú daň. Kúpili sme druhé auto a to teraz odpisujeme a používame na podnikanie.
      zbaliť

    zánik daňovej povinnosti DzMV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.