Zavrieť

Porady

Sociálny fond

Je potrebné zdaniť výhry našich zamestnancov na športovom dni, keď výhra bola financovaná zo sociálneho fondu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kojur je offline (nepripojený) kojur

    kojur
    V súčasnosti mám podobý problém s poskytnutými príspevkami zo sociálneho fondu a dopracoval som sa k nasledovným záverom:
    V zmysle § 5 ods.1 písm.f/ zákona č. 595/2003 Z.z.o dani z príjmov sú príjmami zo závislej činnosti príjmy z prostriedkov sociálneho fondu poskytované podľa osobitného predpisu ( zák.č.152/1994 Zb o sociálnom fonde).
    Od dane z príjmov je oslobodený príjem poskytnutý zo sociálneho fondu iba ak sa jedná o:
    - nepeňažné plnenie poskytnuté ako hodnota stravy zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov (§ 5 ods. 7 písm. b/ zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov),
    - príspevok na hodnotu nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku (§ 5 ods. 7 písm. c/ ZDP),
    - príspevok na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancovi ( § 5 ods. 7 písm. d/ ZDP)
    Všetky ostatné príspevky (peňažné i nepeňažné) poskytnuté zo sociálneho fondu sú pre zamestnanca zdaniteľným príjmom.
    Ustanovenia § 9 ods.2 písm.n/ zákona o dani z príjmov pojednávajúce o oslobodení cien a výhier od dane zo športových súťaží do limitu neprevyšujúceho 5000,-Sk za cenu alebo výhru sa nevzťahujú na prostriedky poskytnuté na uvedené účely zo sociálneho fondu zamestnancom. Podľa môjho názoru na príjmy zo závislej činnosti sa toto ustanovenie zákona o oslobodení od dane nedá uplatniť.
    O potvrdenie môjho názoru som požiadal aj DRSR, zatiaľ odpoveď nemám.
    Naposledy upravil kojur : 25.10.06 at 13:52

    luciagr je offline (nepripojený) luciagr

    luciagr
    Ja som mala taky pripad, ze zo socialneho fondu sme davali prispevok na cestovne. Dala som otazku aj danovemu riaditelstvu a oni sa vyjadrili, ze sa to musi zdanovat. Tak som to vsetkym zamestancom zdanovala.
    Takze tie vyhry zo socialneho fondu by som tiez zdanila.
    Lucia

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    kojur
    V súčasnosti mám podobý problém s poskytnutými príspevkami zo sociálneho fondu a dopracoval som sa k nasledovným záverom:
    V zmysle § 5 ods.1 písm.f/ zákona č. 595/2003 Z.z.o dani z príjmov sú príjmami zo závislej činnosti príjmy z prostriedkov sociálneho fondu poskytované podľa osobitného predpisu ( zák.č.152/1994 Zb o sociálnom fonde).
    Od dane z príjmov je oslobodený príjem poskytnutý zo sociálneho fondu iba ak sa jedná o:
    - nepeňažné plnenie poskytnuté ako hodnota stravy zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov (§ 5 ods. 7 písm. b/ zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov),
    - príspevok na hodnotu nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku (§ 5 ods. 7 písm. c/ ZDP),
    - príspevok na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancovi ( § 5 ods. 7 písm. d/ ZDP)
    Všetky ostatné príspevky (peňažné i nepeňažné) poskytnuté zo sociálneho fondu sú pre zamestnanca zdaniteľným príjmom.
    Ustanovenia § 9 ods.2 písm.n/ zákona o dani z príjmov pojednávajúce o oslobodení cien a výhier od dane zo športových súťaží do limitu neprevyšujúceho 5000,-Sk za cenu alebo výhru sa nevzťahujú na prostriedky poskytnuté na uvedené účely zo sociálneho fondu zamestnancom. Podľa môjho názoru na príjmy zo závislej činnosti sa toto ustanovenie zákona o oslobodení od dane nedá uplatniť.
    O potvrdenie môjho názoru som požiadal aj DRSR, zatiaľ odpoveď nemám.
    Cena zakúpenej vstupenky do divadla a zaplatena autobusová preprava osôb do divadla sa zdaňuje ?
    Ďakujem za odpoveď.

    luciagr je offline (nepripojený) luciagr

    luciagr
    elenka
    Cena zakúpenej vstupenky do divadla a zaplatena autobusová preprava osôb do divadla sa zdaňuje ?
    Ďakujem za odpoveď.
    Ja by som to zdanila
    Lucia

    JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

    JNOVAK
    ... zdaniť výhry ... keď výhra bola financovaná zo sociálneho fondu


    Mysl9m, že o skutočných výhrach môžeme hovoriť len v prípade organizácií s oprávnením organizovať súťaže. Ináč by sme moli vyhrávať aj výplatu a nedaniť ju.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.