Zavrieť

Porady

DP starobného dôchodcu - príloha k DP

Poprosím o poradenie, podali sme DPFO-A starobnému dôchodcovi a prílohou bolo iba potvrdenie o príjme zo ZČ (z dohôd). Nedávali sme žiadnu prílohu o výške dôchodku zo SP. V DP sme iba označili poberateľ dôchodku.
Treba doplniť aj prílohu zo SP, resp. netreba?
Ďakujem pekne.
7 komentárov     zbaliť
ivka70 bol dochodcom uz 1.1.2022? uplatnovali ste mu NCZD - aku mal rocnu vysku dochodku?
maped bol dôchodcom od 09.11.2020 a v r. 2022 si neuplatňoval NCZD, ročnú výšku dôchodku mal 4995,60.
veronikasad Dopln výšku hrubej mzdy, riadok 01 z potvrdenia
maped Výška HM 1094,40. Iba sme v DP zaklikli v r.27 áno (poberateľ dôchodku.
Ďakujem.
Negoce zo SP netreba nič prikladať, ak mal výšku príjmu menej ako 1/2 NČZD celé preddavky vráti DU späť, ak mal viac ako 1/2 a má vyšší dôchodok ako NČZD za rok 2022 nič sa mu nevráti, v takom prípade má možnosť poukázať asignačnú daň, i keby mal nižší D ako NČZD nič sa neprikladá, iba v takom prípade napíšeš výšku poberaného D (jediný prípad keby sa vypisuje výška D do DP)
maped Výšku dôchodku sme do DP nevpisovali iba ako som uviedla sme v DP zaklikli v r. 27 áno a tú výšku dôchodku mal 1094.40. Teda je to prosím ok?
Ďakujem.
maped opravujem, nie výšku dôchodku ale HM z DoPČ mal 1094.40, výšku dôchodku mal 4995,60/r.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Maped - aj keď sa budem opakovať (a mnohým sa to nepáči) nedá mi, že FS každoročne vydá k DP aj poučenie - tam je všetko polopatisticky napísané! Zároveň, ako otvoríš formulár DP - tak otvor aj "poučenie" - na strane 3 je o príohách (príloha zo SP sa tam nespomína) ... a tiež nájdeš čo a ako ku každému riadku ..
    Veď ak ti tu aj poradíme, nemôžeš si byť na 100% istá - aj tak si to musíš overiť . Ani by mi nenapadlo robiť DP bez toho, aby som si to neoverila, či už v v zákone, alebo v poučení.
    https://www.financnasprava.sk/sk/ele...atalog-pouceni

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pri príjme do polovice nczd výšku dôchodku nemusíš uvádzať. Ročnú NCZD v DP neuvádzas, DU vráti celý zrazený preddavok.
    DP treba správne vyplniť
    maped Ďakujem Veronika. Teda tá príloha zo SP tiež nebola potrebá, iba príloha : potvrdenie o príjme. Je to takto ok?
    veronikasad Ano

    DP starobného dôchodcu - príloha k DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.