Zavrieť

Porady

Daň z príjmov FO - finančné sprostredkovanie

Ako postupovať ak mám príjem zo závislej činnosti plus daňový doklad o finančnom sprostredkovaní podľa §34 a § 37 zákona 222/2004 za 1.1.22-31.12.2022. Zatiaľ nie je pridelené DIČ, podpísaná len zmluva so spoločnosťou. Podávam daňové priznanie typ B a do akého riadku uvediem vyplatené odmeny? Je to oslobodené od dane do 500 eur alebo nie?
kn-alka aj ja tak viem, že vykonávanie poistných služieb, finančného sprostredkovania bez DIČ je protizákonné, očakávaj pokutu za oneskorenú žiadosť DIČ, ináč tieto príjmy sú podľa §6, takže bez oslobodenia od dane
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Chod si najskôr vybaviť registráciu na DU, pocitaj s pozdravom (pokutou), potom podaj DP typu b
    23 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    adam17 dotyčná o DIČ požiada až po zložení skúšok a až tak sa zaregistruje. Zatiaľ je v procese "tréningovom ako začínajúca" pod dohľadom osoby, ktorá má DIČ.
    kn-alka podľa mňa taký proces neexistuje, má si vybaviť DIČ a je jedno, či je len začínajúca - má príjmy, musí ich zdaniť... a ak je pod dohľadom inej osoby s DIČ, tak tá osoba mala mať príjmy na svoje DIČ a nie osoba bez DIČ
    adam17 včera sa na to pýtala, tak že až po zložení skúšok si má na základe mailu, ktorý jej príde od spoločnosti urobiť registráciu. v daňovom doklade má uvedené, že jej boli vyplatené odmeny. Preto sa pýtam, lebo tiež viem od viacerých, že treba mať registráciu.
    veronikasad Aká je výška odmeny? Mala okrem nej aj iný zdaniteľný príjem?
    adam17 mala aj zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. Výška odmeny bola 852 eur.
    veronikasad Nemala si v tom "tréningovom procese" teda vybaviť živnosť? Samozrejme k tomu registrácia na DU...
    Negoce Veronika, na poskytovanie služieb poistného či bankového charakteru neexistuje živnosť, je na to licencia vydávaná NBS.
    ivka70 mozno na dodanie nejakej sluzby tej dozorujucej osobe ... ked to tak vymysleli
    Negoce autorka otázky vysvetlí, aká služba sa dá urobiť bez licencie, živnosti, bez žiadnej registrácie
    ivka70 myslis ?
    Katy a R negoce - s niečím podobným som sa stretla u OVB - zrejme počítajú s tým, že tie skúšky si spravia v priebehu roka - či ako ? (" mačkopes" podľa mňa). Alebo aj zamestnaný by mohol byť u dozorujúceho (aj keď málo pravdepodobné v tomto prípade) . Ale nejaká zmluva byť musí - veď hádam upresní
    veronikasad Ja som sa stretla pred x-rokmi u sprostredkovateľov stavebného sporenia, že začiatkom roka vymýšľali zmluvy, ktorými spätne znižovali základ dane. Pomocníkov nazývali "tipermi"...
    adam17 Zmluva je uzatvorena ako”Zmluva o priprave na vykon financneho sprostredkovatela” kde v bode odmena je uvedene ze ma narok na motivacnu odmenu
    adam17 ????
    veronikasad Uviedla si správne číslo zákona? 222/2004 je zákon o DPH
    adam17 Ano tak je uvedene na danovom doklade
    veronikasad Žiadny tréningový proces, "optimalizácia" základu dane, len niekto nevie čítať zákon ... Na daň z príjmov sa to nevzťahuje... Tento zákon je citovaný priamo v zmluve?
    kn-alka veronikasad, v zmluve nemá tento paragraf, len na doklade - faktúre, asi tam má len poznámku, že doklad je bez DPH na základe tohto §
    veronikasad Adam, dopln podľa akého paragrafu je uzatvorená zmluva ... Nie čo je uvedené na faktúre
    Katy a R veronika - veď napísal aj názov zmluvy ! - to o DPH je len info na daňovom doklade (že to platí pre poisťovacie služby.) Pre DP na daň z príjmu je to nepodstatné. Fy to hodila naňho - nech si poradí s daňami, ako vie.
    adam17 Z.186/2009 o financom sprostredkovani
    Katy a R ale veď my vieme, podľa akého zákona to má byť! dpolnim do prísp
    adam17 Na danivom doklade je uvedeny zakon 222/2004 a na zmluve je uvedeny zakon 186/2009
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ten zákon, čo si v zadaní spomenul - to je zák o DPH (tie §§ sa týkajú len DPH).
    Pri podaní DP sa musíš riadiť zák o DzP - treba pozrieť zmluvu, akú má uzavretú so spoločnosťou, resp s tou osobou, ktorá na ňu dohliada. Možno to je medzi nimi podľa OZ?? (len tip)
    Správne takýto príjem patrí do §6 ako už máš napísane - aj s registráciou, aj s povinnou elektr. komunikáciou.
    A ak by to aj bol nejaký iný príjem ??? - žiadne oslobodenie v tomto prípade neprichádza do úvahy.
    ...................
    Aj keď už to máš napísané - aj link pripnutý - zopakujem : príjem podľa osobitných predpisov patrí do §6 odst 2 písm d. tak sa to uvedie v DP B.
    Samozrejme je nutná registrácia na daň z príjmu (DIČ) a tiež registrácia na elektronickú komunikáciu. DP len elektronicky.
    Ak toto nemáš - a máš okrem toho aj príjmy z PP - tak neviem - možno by som to dala do § 8 ??? Alebo by som rýchlo riešila tie skúšky a hneď DIČ.
    Naposledy upravil Katy a R : 23.02.23 at 09:58

    Daň z príjmov FO - finančné sprostredkovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.