Zavrieť

Porady

základ dane a hranica povinnosti platiť poistné do SP.

Dobrý deň. Prosím o radu. Som SZCO ale mala som príjem aj ako zamestnanec. Základ dane zo zamestnania mám 1937 Eur + z podnikania 5300 eur . Chcem sa opýtať ,Sociálna poisťovňa berie čiastkový základ dane pre platenie poistného aj zo zamestnania, alebo len z podnikania? Budem musieť platiť poistné ak základ dane zo zamestnania + ZD z podnikania spolu je cca 7000 euro ? Ďakujem pekne za odpoveď.
4 komentárov     zbaliť
kn-alka len z podnikania - prečo by si mala platiť odvody zo zamestnania v odvodoch zo živnosti?

a to, či budeš platiť povinne odvody do SP treba poznať tvoje PRÍJMY a nie základ dane
schmidtovaandrea Ďakujem pekne za odpoveď. Pýtam sa preto, pretože z potvrdenie o zdan. príjmoch od zamestnávateľa je čiastkový základ dane 1937 eur a z podnikania mi vychádza č. základ dane 5 700 eur . V Daňovom priznaní sa tieto základy zrátajú a vyšla suma ktorá je vyššia ako hranica neplatenia poistného do SP. preto som sa chcela opýtať či SP berie základ dane len tých 5700 eur z podnikania alebo spolu ZD 7655 eur v čom je zahrnutý čiastkový základ z príjmov zo zamestnania.
kn-alka v DP počítaš daň z príjmov, odvody do SP sú zasa niečo iné

Aké máš PRÍJMY z podnikania? typujem, že vyššie ako 7.266
ak sú vyššie, budeš platiť odvody do SP
veronikasad Aké príjmy=tržby, nie základ dane, si mala z podnikania?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Príjem pre určenie povinných odvodov SP počíta len z podnikania. Zo ZČ už predsa odvody platíš priamo zo svojej mzdy.
    PS: počíta sa hranica príjmu nie ZD.
    schmidtovaandrea Ďakujem ti za odpoveď.
    Tweety rada som pomohla

    základ dane a hranica povinnosti platiť poistné do SP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.